Mimo Českou republiku volí vojáci například na Sinaji, v Mali, Bosně a Hercegovině nebo Litvě a Lotyšsku. „Odvolit mohou na konzulátech,“ upřesňuje mluvčí Armády ČR Magdalena Dvořáková. Čeští vojáci působí také v Iráku, podle sdělení armády odsud ale podpora politikům nepřijde. Ze strany vojáků zájem o volby armáda nezaznamenala a v Iráku se volit nebude.

V tuzemsku mají příslušníci armády možnost volit v oba dva dny, podle pracovních povinností. Na útvarech se s volbami pevně počítá dopředu. „Cvičení vždy plánujeme s ohledem na volby a tak, aby každý voják mohl svého zákonného práva využít,“ popisuje mluvčí Dvořáková. Mimo domovy na cvičeních se momentálně nachází dvě stovky vojáků, kteří cvičí během víkendu v Boleticích u Libavé.

Naopak hlasovat o složení příštího parlamentu se nebude ve vojenském újezdu Hradiště. Přestože se jedná o největší újezd v zemi, trvalé bydliště tady nikdo hlášeno nemá a neprobíhá tu momentálně ani cvičení, které by znemožňovalo vojákům volit doma nebo je nutilo vyřídit si průkaz v okolních obcích.

Naopak voliče v maskáči přijali některé volební místnosti v Brně. Necelá třicítka příslušníků 15. ženijního pluku se s vojenskou technikou účastní brněnského veletrhu IDET. I ti ale volit mohou. „Všichni vojáci, kteří si o účast na volbách zažádali budou uvolněni a budou moci na své náklady vojenský prostor opustit. Po dovolení se zase vrátí zpět na cvičení,“ popisuje Magdalena Dvořáková.