Páteční "návštěvu" Hrušek využila k vyřizování záležitostí kolem nové dřevostavby, která roste na místě jejího původního domu, a návštěvy kamarádky. „Nikdy jsem si nemyslela, že na stará kolena ještě budu stavět barák,“ povídá předtím, než si nasadí respirátor a vchází do volební místnosti.

V Hruškách dřív lidé volili na místní škole, kterou ale také poničilo tornádo. V budově obecního úřadu se volby konají podruhé, ty loňské krajské se tam uskutečnily kvůli pandemii.

Volby v Českých Budějovicích
ON-LINE: První den voleb je minulostí. Některé okrsky hlásí až poloviční účast

Za důchodkyní Miladou se i k překvapení členů volební komise hrnou další lidé. U vchodu dokonce lidé musí počkat, než na ně dojde řada. Jinak by se do místnosti, kde jsou oba volební okrsky, ani nevešli. „Frontu jsem tady neočekával,“ hlásí jeden starší muž.

Kontrola dokladů a celý volební proces přesto odsýpá rychle. „Jen během první čtvrthodiny přišlo čtyřiatřicet voličů,“ počítá Magdalena Tichá s kolegyní z volební komise.

Od práce na domě k volbám 

Ještě v pracovním oděvu rovnou ze zaměstnání přichází s volebními lístky Petr Straka. „Odskočil jsem si odvolit, vyzvednu dítě ze školky a půjdu zase pracovat na dům. Volby beru jednak jako občanskou povinnost, ale také nesouhlasím s tím, co se v tomto státě teď děje,“ povídá osmatřicetiletý muž.

Je důkazem toho, že i když je v pátek krásné slunné počasí, které místní i lidé z dalších obcí poškozených tornádem využívají pro práci venku na obnově domů a jejich okolí nebo při aktuálním vinobraní, čas na volby si může najít každý, kdo má zájem. „My spěcháme na prodloužený víkend pryč, proto jsme přišli tak brzo," říká žena, která přišla volit s manželem a vzali s sebou i dva malé caparty.

Zleva: Ivan Bartoš (Piráti), Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (ODS)
S kým do vlády, školství, migrace. Co řekli Babiš, Bartoš a Fiala před volbami

V minulých volbách do Poslanecké sněmovny byla v Hruškách šedesátiprocentní účast voličů. Vesnice má necelých 1300 obyvatel. Volby před čtyřmi lety tady vyhrálo hnutí ANO s téměř třiceti procenty hlasů před komunisty s více než třinácti procenty a SPD, které se také přehouplo přes třináctiprocentní hranici.

V další tornádem zasažené obci Moravské Nové Vsi dává Zlata Maděřičová místo voleb do pořádku zahrádku a rodinný dům po řádění živlu. Využila krásného počasí. S manželem spí už přes sto dní ve sklepě opravované budovy. „Musím nejdřív najít občanku, pak můžu jít k volbám. Je někde zahrabaná ve věcech. Všechny postupně přesouváme z jedné opravené místnosti do druhé, pořád něco hledáme," usmívá se žena.

Před volbami ji zklamalo, že strany a hnutí v kampani více neakcentovaly potřebu aktualizace krizového plánu při pohromách. Sama si přeje zlepšení celého systému pomoci.

V Moravské Nové Vsi lidé volili poprvé v místní školce, která na rozdíl od předchozí budovy po řádění tornáda funguje. „K urnám přišlo docela dost turistů s voličskými průkazy," všiml si místopředseda tamní volební komise Michael Navrátil.