Do věznice dorazila komise v pátek krátce po druhé hodině odpolední. Měla s sebou dvě přenosné urny. Jedna byla určena pro osoby ve vazbě, druhá pro odsouzené. „Ve volbách do poslanecké sněmovny mohou volit jak odsouzení ve výkonu trestu odnětí svobody, tak obvinění ve výkonu vazby. To je rozdíl např. od voleb do zastupitelstev krajů a obcí, kde volí pouze obvinění, nikoli odsouzení,“ vysvětlil vedoucí správního oddělení věznice Jan Piontek.

Dodal, že aktuálně je na Borech jedenáct set potenciálních voličů z řad vězněných osob. Ti, kteří nebydlí v daném okrsku, musejí mít voličské průkazy, o něž se muselo žádat v předstihu. Zájem o volby projevilo 589 vězňů. „Berou volby pozitivně, je to pro ně určitý druh vyrušení z rutiny,“ řekl Piontek s tím, že ne všichni z bezmála šesti set vězněných, kteří mohou volit, tak nakonec skutečně učiní. Někteří se o tom, komu dát hlas, radí dle informací Deníku s vychovateli či dozorci.

Daniel Dvořák z Blanska se podle svých slov u voleb snažil v kostýmu trestance co nejvíce napodobit současného premiéra Andreje Babiše. Toho by rád viděl kvůli jeho kauzám za mřížemi.
Muž z Blanska volil v mundúru a s pouty na rukou. Jasný vzkaz premiérovi, řekl

Jedním z prvních borských voličů byl Petr (57), který si odpykává 2,5 roku za podvod. „K volbám chodím pravidelně, takže ani ve věznici, kde jsem poprvé, jsem nevynechal. Orientoval jsem se podle médií, která tu mám možnost sledovat. Volil jsem uskupení Spolu, protože chci změnu v této zemi, za čtyři měsíce budu propuštěn na svobodu,“ nastínil. Krátce po něm vhodil do urny volební lístek i Lukáš (28), který má stejně dlouhý trest, ovšem za těžké ublížení na zdraví. „Šel jsem volit, protože mám příbuzné v pirátské straně a chci je podpořit i přesto, že tu ještě rok a půl budu. Já piráty volím vždy, i na svobodě, žádné volby nevynechám,“ uvedl mladík, který je za mřížemi již potřetí.

Volby ve věznici jsou specifické, do volební místnosti samozřejmě nejde nikdo sám, ale všichni jsou tam odváděni dozorci. Pokud by ale někdo nechtěl v tuto chvíli volit a později si to rozmyslel, není to problém. Buď bude přiveden druhý den, nebo za ním ještě večer dojde na celu s urnou volební komise. I pro její členy jsou volby za mřížemi zážitek. „Já jsem členkou volební komise pravidelně, ale ve věznici jsem poprvé. Je to zajímavé, je to úplně něco jiného než jinde. I když jsou potetovaní, strach nemám, zatím jsou všichni milí. Vše je bez problémů,“ smála se členka komise Pavlína Rožánková.