Hillary Clintonová, Mitt Romney a John McCain v nedělineskrývali svou spokojenost.

Všichni tři totiž ze sobotních primárek v USA vyšli jako vítězové. Republikáni o stranické nominace bojovali v Jižní Karolíně a v Nevadě, demokraté jen v Nevadě. Soubojo hlasy v druhém z těchto států je čeká až za týden.

Nominační volby v Jižní Karolíně jsou podle analytiků velmi důležité. Od roku 1980 platí, že kdo v nich zvítězí, je pak vyslán do finálního bojeo prezidentské křeslo.

Pokud to tak bude i letos, nominaci od republikánů získá arizonský senátor John McCain. Ten totiž získal nejvíc hlasů, ačkoli průzkumy favorizovaly Romneyho.

„V průběhu kampaně jsem se snažil o jediné. Říkat lidem pravdu a hledat odpovědi na zásadní otázky, které se naší země týkají,“ řekl McCain po zveřejnění výsledků.

Clintonová hovořila hlavně o válce v Iráku

Zatím ale nemá nic jisté. Zhruba ve stejnou dobu, kdy se radoval v Jižní Karolíně, zvítězil v Nevadě Mitt Romney. Podle průzkumu, který zveřejnila CNN těžil z toho, že je mormon. Hlas mu odevzdalo 94 procenta voličů, kteří se hlásí k této církvi.

Romney se po primárkách nechal slyšet, že když dokázal vyhrát v Nevadě i Michiganu, je možné, že doputuje až do Bílého domu.
Situace v táboře demokratů je nejistá právě tak. Clintonová porazila v sobotu illinoiského senátora Baracka Obamu pouze o šest procent.
Podle informací CNN jsou ale šance obou soupeřů zcela vyrovnané.

Republikáni v sobotních primárkách hovořili hlavněo ekonomických tématecha ilegální imigraci. Bývalá první dáma se zase zmínilao politické odpovědnosti k lidem a o válce v Iráku.

„Když za mnou přijde žena, která mi řekne, že chce, aby se její syn i muž vrátili z války ihned domů, odpovím jí, že to zařídím,“ slibovala jásajícímu davu.