Newyorčané by rádi viděli na prezidentské kandidátce miliardáře a starostu města Michaela Bloomberga. Více než polovina občanů New Yorku si myslí, že by byl Bloomberg dobrým prezidentem. Kdyby ale přišlo na „lámání chleba“, hlas by mu dalo jen 34procent. Vyplynulo to ze středečního průzkumu univerzity vQuinnipiacu.

Političtí analytici spekulují oBloombergově kandidatuře na šéfa Bílého domu již delší dobu, a to ipřesto, že newyorský starosta tuto možnost opakovaně popřel. Demokrat, který před sedmi lety přestoupil krepublikánům, by nyní kandidoval jako nezávislý. Naděje, že by se Bloomberg do souboje oBílý dům zapojil, umocňuje fakt, že by si mohl sám hradit předvolební kampaň.

„Do prezidentského souboje by šel jedině vpřípadě, že by se mezi demokraty a republikány nenašla žádná silná osobnost,“ uvedl bývalý senátor a Bloombergův přítel David Boren upříležitosti konání fóra Unity08 (Jednota 08) na půdě oklahomské univerzity. Skupina 17osobností zcelého politického spektra hlásá, že by demokraté a republikáni měli více spolupracovat. Vadí jim také, že lídři dvou hlavních táborů se zabývají příliš úzce zaměřenými tématy.

Naposledy minulý týden Bloomberg vrozhovoru pro regionální americké rádio prohlásil, že ze současných prezidentských kandidátů nikdo nespecifikoval, jak by se postavil stěžejním problémům. Zmínil například zdravotní péči, zahraniční politiku či zpomalující se americkou ekonomiku.

„Jsme svědky neustálého stranického hašteření. Nechci mluvit za všechny, ale myslím, že většina lidí by se mnou souhlasila,“ řekl Bloomberg, zakladatel a majitel stejnojmenné mediální společnosti.