Zatímco se lídři obou stran urputně pokouší přetáhnout poslední voliče, američtí ekonomové přichází s alarmující zprávou: Spojené státy upadají do hospodářské recese.

Skeptické předpovědi o americké ekonomice se naplnily hned několikrát. Míra nezaměstnanosti se v prosinci vyšplhala na pět procent, tedy nejvýše za poslední dva roky. Vyplynulo to z páteční zprávy americké vlády.
Nezaměstnanost a prohlubující se krize na úvěrových trzích se podepsaly na cenách ropy, které v reakci na uveřejněnou zprávu mírně klesly.
Předpovědi Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nicméně počítají se zvyšováním cen ropy ještě v nadcházejícím čtvrtletí.
Analytici varují, že zpomalování americké ekonomiky by silně ovlivnilo ceny ropy v dlouhodobé perspektivě.
Zhoršení výhlídek americké ekonomiky by mohlo také způsobit snížení úrokových sazeb centrální bankou USA, a tím i další pokles dolaru. Ten se nyní pohybuje zhruba na hranici 18 korun za dolar.
„Kdyby Amerika upadla do recese, mohlo by to silně narušit ekonomický vývoj dalších zemí, například Číny,“ upozorňuje Victor Shum ze singapurské energetické společnosti.
Negativní dopad by pocítili hlavně asijští vývozci, kteří jsou na Spojených státech jako hlavním odběrateli závislí.
Přestože ekonomičtí experti bijí na poplach a vyzývají k okamžitým krokům, osobnosti americké politiky a prezidentských voleb se o tomto tématu zmiňují jen okrajově.
Předvolební kampaní hýbe zahraniční a imigrační politika, v centru pozornosti jsou také otázky týkající se systému sociální a zdravotní péče.