Co to panó je a jak se na Grabštejně octilo? Panó je dobová tapeta, jež má kvalitu obrazu, ovšem s rozměry pět krát čtyři metry. Panó hradu patřilo, jenže ten neměl o jeho existenci vůbec tušení.

Jednoho dne přišel kastelánovi vzkaz, že si má na zámek do Mnichova Hradiště přijet pro exemplář označený písmeny GR a číslem 35. Památka na zašlé časy připomínala svinutý koberec.

Akademická malířka Radka Hanzlíková ho rozbalovala centimetr po centimetru dlouhé měsíce. Nakonec se objevilo velké plátno v celé své kráse, jež však vyžadovala mravenčí restaurátorskou práci. Malířka se ozdobě Grabštejna věnovala celé tři roky. Pak pomáhala kastelánovi vyřešit úkol, jak tak velký artefakt do útrob hradu dostat, aniž by bylo nutné rozbourat kus střechy. Ještě že dvě další tapety v kvalitě obrazů měly rozměry menší.

Svítá i v kapli

I tam se nastěhovali restaurátoři. Před lety, ve snaze ochránit nástěnné malby, je kdosi postříkal disperzí. A stal se zázrak. Přemalby se scvrkly a odkryly zárodky daleko vzácnejšího pokladu, totiž maleb originálních, jež připomínají renesanci.

Hrad a zámek Grabštejn má otevřeno:

- duben–říjen: úterý až neděle (9:00–17:00)
V ostatních měsících je objekt přístupný pro předem ohlášené výpravy.
Kulturní akce v roce 2008:

- 30. dubna, 19.00 hod. Grabštejnské čarodějnice
- 5.–6. července: Fechtování a jiné šermířské kratochvíle
- 11. července: Bezhlavý rytíř v podání Naivního divadla Liberec
- 9.–10. srpna: Grabštejnské léto, tradiční festival staré hudby a starých řemesel
- 30. srpna: Tradiční benefiční koncert pro Grabštejn – operní pěvec Luděk Vele a jeho hosté

U Záviše z Falkenštejna můžete přespat

Ve 13. století hrad založil král železný a zlatý a dal mu jméno Fürstenberg. Když král Přemysl Otakar II. padl na Moravském poli, užívala ho vdova Kunhuta. Nejprve sama, pak se svým novým manželem Závišem z Falkenštejna. Ten hradu dodal reprezentační lesk a žil si zde přímo královsky, nakonec po boku uherské princezny Alžběty.

Hrad už má dávno jméno Svojanov a patří městu Polička. A Polička se o Svojanov stará příkladně.
Letos návštěvníkům, kterých je ročně kolem třiceti tisíc, nově zpřístupní šest místností horního patra v takzvaném Novém stavení. Ještě vloni to byl holý prostor pro výstavy, letos je vybaven mobiliářem, přibližujícím život v 19. století, v němž část hradu dostala empírovou podobu. Svojanov je nejspíše jediným hradem, kde lze normálně nocovat.

K devíti pokojům, v nichž převažují palandy, patří i desátá marodka. Na hradě se servíruje i krmě. V jídelně, ve Formance i v sálu v paláci. V Domě zbrojnošů pak lze pořádat rauty až pro sto osob.

Hrad Svojanov - Polička na Svitavsku má otevřeno:

- duben, říjen: soboty, neděle (9:00–17:00)
- květen–září: úterý–neděle (9:00–17:00)

Na Kratochvíli se pilně restauruje

Hrad GrabštejnNa místě dnešního zámku Kratochvíle stál Leptáč, čili tvrz s hospodářským dvorem. Tu v 16. století přestavěl a rozšířil zakladatel jihočeských rybníků Jakub Krčín z Jelčan.

Ovšem tento kus krajiny padl do oka Vilému z Rožmberka. Vladař tu nechal vybudovat letní sídlo v podobě italské renesanční vily. Prostě lovecký letohrádek, jež by splňoval všechny požadavky na kratochvíle rožmberského vladaře.

Kratochvíle donedávna zvala návštěvníky na všechny „světové“ okamžiky českého animovaného filmu. Pak postavičky našich slavných pohádkářů – Jiřího Trnky, Adolfa Borna, Miloše Kirschnera (a řady dalších) Kratochvíli opustily.

V ten čas půvabná Kratochvíle vyhlásila heslo: Renesance renesance. Rozhodla se, že vrátí původní podobu nejen interiérům, ale i okrasné zahradě a vodnímu příkopu, který ji lemuje.

Když návštěvníci vloni přijížděli, aby si prohlédli úplně jinou Kratochvíli, mohli zblízka pozorovat restaurátory, jež se zlatem v ruce krášlí Zlatý sál.
Pokud všechno půjde tak, jak má, definitivně hotovo bude v roce 2010. Letos se lze na Kratochvíli pokochat nejen hotovým Zlatým sálem, ale i točitým schodištěm či pracovnou Petra Voka. Interiéry jsou vybaveny dobovým nábytkem, který byl získán z mobiliářů dalších jihočeských zámků.

Státní zámek v Kratochvílích v jižních Čechách má otevřeno:

- duben, říjen: soboty, neděle - (9:00–16:00)
- květen, září: úterý – neděle - (9:00–16:15)
- červenec, srpen : úterý – neděle (9:00–17:15)