Národní přírodní památka Stránská skála leží v nejsevernější části brněnské městské části Brno – Slatina. Z centra Brna vede nejkratší cesta tramvají č. 10 na konečnou zastávku pojmenovanou podle místa určení.

Nenechte se zmást vysokými továrenskými komíny jejichž blízkost příliš nenapovídá o tom, že by zde člověk mohl najít kus zapomenuté přírody s přírodním i historickým bohatstvím. A že je co objevovat, prozradí na první pohled labyrint cestiček, na jehož konci čeká na neúnavného turistu vždy nějaké to překvapení. Ale pěkně po pořádku. Stránská skála je známá jako lokalita s nejstarším doloženým užíváním ohně ve střední Evropě lidmi druhu Homoerectus.

Po dlouhá staletí se zde těžíval krinoidový vápenec jako dekorační kámen pro stavby v širokém okolí, později se stránskoskalský vápenec používal i pro pálení vápna. Za druhé světové války zde Němci uměle vyhloubili štoly a podzemní haly a chtěli sem přesunout stroje na výrobu letadel, aby výrobu chránili před případnými nálety. To se jim však nepodařilo dokončit a štoly zůstaly nevyužité.

Volně přístupná je část chodeb z několika vchodů, část je uzavřena jako kryt civilní ochrany, ale ani ten nezůstal bez povšimnutí a posloužil alespoň místním sprajerům.

Zajímavá flóra

Pokud opustíme podzemí a vydáme se směrem k vrcholu Stránské skály, čeká na nás příroda vskutku bohatá. Podle odborníků totiž tato lokalita patří k nejzajímavějším na území města Brna. Najdeme zde různé teplomilné druhy rostlin, ale i živočichů. Na jaře fialové květy koniklece velkokvětého, v létě koberce pokryté mateřídouškou či šalvějem lučním a mnohé další.

Díky přírodnímu a historickému bohatství se také v roce 1978 zapsala Stránská skála na seznam národních přírodních památek. Mezi důležité nálezy z období druhé světové války patří kamenný kvádr s otisky zubů šavlozubého tygra, umístěný v Anthroposu v Brně-Pisárkách, který zde byl prve popsán, a proto je latinský název této pravěké šelmy Homotherium Moravicum. Vedle uměle hloubených jeskyní jsou zde k nalezení tři pásma vápencových jeskyní (celkem jich bylo nalezeno 29), které posloužily domovem pravěkému člověku. Kromě tajemných zákoutí ukrývajících střípky historie je Stránská skála také oblíbeným místem horolezců, kteří na 500m dlouhé a 20m vysoké skále mohou vyzkoušet různě složité cesty, ale také bouldering. Vše je ovšem na vlastní nebezpečí, jak při vstupu na vrchol Stránské skály upozorňuje informační tabule.