Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Česko

dnes 18:29

Vlna solidarity. Lidé na pomoc rodinám padlých vojáků poslali přes 7 milionů

Na pomoc rodinám českých vojáků zabitých při nedávném sebevražedném útoku v Afghánistánu lidé poslali již přes sedm milionů korun. ČTK to dnes řekl Jindřich Plescher z tiskového oddělení ministerstva obrany.

dnes 17:01

Záhada hejtmančiny limuzíny: Kraj zveřejnil smlouvu o využívání auta

Do nové etapy vstoupily ve čtvrtek debaty týkající se využívání služebního vozu Středočeského kraje Jakubem Pokorným, manželem hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO). Staly se tématem poté, co portál Seznam.cz nedávno upozornil, že za volantem krajského auta Škoda Superb za více než milion korun bývá často vidět právě Pokorný. 

dnes 16:43

Politické vody brázdí další piráti. Odpadlík Světnička si založil vlastní stranu

Na ministerstvu vnitra se registrovala Moravská a Slezská pirátská strana, chce se stát alternativou k parlamentní České pirátské straně. ČTK o tom dnes informoval zmocněnec přípravného výboru nové strany Karel Světnička, podle něhož uskupení postavilo dva kandidáty do letošních senátních voleb. Česká pirátská strana se od vzniku nové strany distancuje a chystá se Světničkovi odebrat status registrovaného příznivce.

dnes 16:17

Ševcov musí upřesnit, proč chce od státu 1,3 milionu. Soud jednání odročil

Ruský anarchista Igor Ševcov bude muset soudu upřesnit, jakých konkrétních částek se domáhá od státu v souvislosti se svým někdejším trestním stíháním. Student celkově požaduje 1,3 milionu korun - mimo jiné za způsobenou nemajetkovou újmu či za náklady vynaložené na právní zastoupení. Jeho advokát Pavel Kožoušek po dnešním soudním jednání podotkl, že česká veřejnost Ševcova stále pokládá za teroristu.

dnes 16:02

Vyschla řeka, dochází voda ve studnách. Nejsušší obcí jsou Ivanovice na Hané

/ANKETA/ Pokud chce zalévat zahrádku, musí Žaneta Krňáková z Ivanovic na Hané použít pitnou vodu. „Studna nám vyschla,“ řekla žena. Všimla si i seschlé zeleně a vyprahlého potoka. „V kačáku i v potoce ubyla voda. Stromy a keře jsou úplně suché,“ přiblížila.

dnes 12:08

Kalousek se zotavuje po operaci střeva, nepřijde na schůzi

Předseda klubu opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek se příští týden nezúčastní schůze Sněmovny k důchodům. Zotavuje se z několikahodinové operace dutiny břišní. Zákroku se podrobil v nemocnici v pražských Střešovicích ve středu ráno.

AKTUALIZOVÁNO
dnes 11:24

Nazval Horáčka vekslákem, nyní chce Ondráčka policie. Výbor to bude řešit v září

Sněmovní mandátový a imunitní výbor se začne zabývat žádostí policie o vydání poslance KSČM Zdeňka Ondráčka k trestnímu stíhání ve středu 5. září. Dnes to řekli předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM) a jeho místopředseda Petr Gazdík (STAN). Výbor projednávání zřejmě přeruší a doporučení Sněmovně, jak hlasovat, vydá až na některé další schůzi.

dnes 11:12

Jste pro zrušení střídání zimního a letního času? Máte poslední možnost hlasovat

/ANKETA POD ČLÁNKEM/ Kdo chce zrušit střídání zimního a letního času, má dnes poslední možnost se vyjádřit. Občané EU mohou hlasovat v internetovém dotazníku, který v červenci spustila Evropská komise. Jen během měsíce v něm hlasovalo přes milion lidí. Podle výsledku pak komise navrhne Evropskému parlamentu, aby střídání zrušil.

dnes 11:06

Začátek konce demokracie. Senátorku Horskou zděsil útok na neziskovky

Expertní skupina pro neziskový sektor vedená nestranickou místopředsedkyní Senátu Miluší Horskou se ohradila proti prohlášení ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), podle kterého stát může uspořit na dotacích neziskovým organizacím tři miliardy korun. Podle Horské je neziskový sektor v zemi naopak dlouhodobě podfinancovaný.

dnes 09:35

VIDEO: Loučení se synem, tátou, kamarádem, vojákem, hrdinou Kamilem Benešem

Osmadvacetiletý život zhasl daleko od domova. Rodina a přátelé se v Hluboké nad Vltavou loučili se synem, tátou, kamarádem, vojákem, hrdinou Kamilem Benešem, který zahynul 5. srpna v Afghánistánu s dalšími dvěma českými vojáky po sebevražedném útoku Tálibánu.

dnes 09:00

S ubrusem na koštěti šli horníci vyjednávat s vojáky, vzpomíná Miroslav Vaněk

V noci na 21. srpna 1968 překročila vojska Varšavské smlouvy hranice Československa. Státy sovětského bloku tak „bratrskou pomocí“ zabránily uvolňování poměrů v zemi, po pražském jaru přijely tanky a nastoupila normalizace. Deník skrze vzpomínky pamětníků připomíná výročí 50 let od invaze.

dnes 06:00

Stříkačky stříkaly u Stříbrných stěn a cizinci kopali bezbranného: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 15. srpna 2018.

dnes 03:52

Reformní komunisté před vjezdem tanků: Mohou poničit květiny, ale nezastaví jaro

Speciál Deníku k 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa vykreslí v pěti vydáních situaci kolem dramatických srpnových dní roku 1968. Představí politiky, kteří stáli za pražským jarem i následnou okupací. Podívá se na zahraniční reakce. Zaměří se na zmírnění cenzury i následné represe vůči umělcům. Nechá si vyprávět příběhy lidí, kteří byli ve dnech po 21. srpnu v ulicích, a to, jak na ně dopadla nastupující normalizace.

dnes 02:37

Majáky hasičů zčervenají, blikat bude i tajná služba

/INFOGRAFIKA/ Motoristé by měli zbystřit, od října se změní některá pravidla pro průjezd hasičů, sanitek či policie. Takzvanou záchranářskou uličku v kolonách budou řidiči nově vytvářet mezi levým a přiléhajícím pruhem. Doteď to bylo vpravo.

dnes 02:33

Kvůli chybám úřadů má řada invalidů nižší penze

S podivným případem se minulý rok obrátil na ombudsmanku Annu Šabatovou třiatřicetiletý muž. Od dětství byl vážně tělesně i psychicky nemocný, když mu bylo šestnáct let, musel být poprvé hospitalizován v psychiatrické léčebně. Později lékaři konstatovali, že vyléčení u něj není možné.

dnes 00:40

Tisíce politiků a funkcionářů nepřiznaly majetek a příjmy

/INFOGRAFIKA/ Každý, kdo vstupuje do politiky, musí počítat s majetkovým striptýzem. Tuto tezi v paragrafové podobě naplňuje zákon o střetu zájmů, který prošel řadou novelizací. K té poslední patří úprava z letošního června. Hlasy z menších obcí totiž naznačovaly, že veřejně přístupný majetkový registr odrazuje od komunální politiky tisíce občanů.

včera 22:09

Lidé Zemanovi poslali 214 návrhů na udělení státních vyznamenání

Lidé prezidentovi Miloši Zemanovi poslali 214 návrhů na udělení státních vyznamenání. Je to o téměř 20 více než před rokem. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček si nárůst vysvětluje letošní oslavou 100. výročí vzniku Československa. Uvedl to dnes na dotaz ČTK. Zeman každoročně u příležitosti státního svátku 28. října vyznamenává tři až čtyři desítky lidí.

AKTUALIZOVÁNO
včera 20:52

Policie požádala o vydání poslance KSČM Ondráčka ke stíhání

Policie dnes odpoledne požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání poslance KSČM Zdeňka Ondráčka ke stíhání. Informaci České televize potvrdil ČTK předseda mandátového a imunitního výboru Sněmovny Stanislav Grospič (KSČM). Ondráček ani Grospič ČTK neřekli, kvůli čemu chce policie Ondráčka stíhat. Podle serveru Novinky.cz se případ týká Ondráčkových výroků o někdejším kandidátovi na prezidenta Michalu Horáčkovi.

včera 20:24

Mlčící Zeman, atentát v Kábulu a řeky bez vody: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

včera 18:12

Babiš i Štěch promluví k 21. srpnu, Zeman nikoliv. Dočkal se tak kritiky

Premiér Andrej Babiš (ANO), předsedové Senátu Milan Štěch (ČSSD) a Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) příští úterý vystoupí s proslovy u budovy Českého rozhlasu (ČRo) při vzpomínkové akci k 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Český rozhlas to dnes uvedl v tiskové zprávě.

AKTUALIZOVÁNO
včera 13:16

Policie obdržela žádost komise k OKD o předvedení Bakaly

Policejní prezidium obdrželo žádost sněmovní vyšetřovací komise k privatizaci těžební společnosti OKD o předvedení finančníka Zdeňka Bakaly. Policie ČR to dnes uvedla na twitteru. Komise se rozhodla požádat policii o tento krok, protože Bakala, který žije ve Švýcarsku, se před komisi odmítá dostavit. Policisté však už v úterý uvedli, že mohou svědka předvést pouze v případě, že se nachází na území Česka.

včera 12:37

Spojenci budou moci přes Česko opět létat i jezdit, schválila vláda

Vláda vyslovila souhlas, aby příští rok mohly přes české území přejíždět a přelétat spojenecké ozbrojené síly. Podobný souhlas na celý rok dopředu česká vláda schvaluje každoročně.

AKTUALIZOVÁNO
včera 10:25

Národní sportovní agentura? Plaga by se nebránil ani samostatnému ministerstvu

Neutrální postoj zaujal dnes kabinet k návrhu na vznik Národní sportovní agentury, který předložili vládní poslanci v čele s vládním zmocněncem pro sport Milanem Hniličkou (ANO), který by měl agenturu v budoucnu řídit. Novinářům to řekl ministr školství Robert Plaga (ANO).

včera 10:00

Viděl jsem přistávat ruské Antonovy, vzpomíná režisér Václav Vorlíček

V noci na 21. srpna 1968 překročila vojska Varšavské smlouvy hranice Československa. Státy sovětského bloku tak "bratrskou pomocí" zabránily uvolňování poměrů v zemi, po pražském jaru přijely tanky a nastoupila normalizace. Deník skrze vzpomínky pamětníků připomíná výročí 50 let od invaze.

včera 04:45

Poslanec Hnilička se vzdá mandátu. Bude šéfovat sportu

Vláda dnes projedná poslanecký návrh na vznik Národní sportovní agentura (NSA), která má převzít většinu kompetencí ministerstva školství a tělovýchovy v této oblasti. Specializovaný úřad řadu let podporuje šéf ANO Andrej Babiš, který už také vybral jeho prvního předsedu. Jím by se měl stát bývalý hokejový brankář a současný poslanec za ANO Milan Hnilička. 

14.8.2018

Zřícení mostu, překrucování historie a zrušená cesta do Číny: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

14.8.2018

Svoboda není samozřejmost. Lidovci chtějí k výročí roku 1968 ukázat její význam

Lidovci uspořádají příští týden u příležitosti 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa sérii debat a vzpomínkových akcí, kterými chtějí ukázat, že svoboda není samozřejmost. Řekl to dnes po jednání celostátního výboru KDU-ČSL předseda strany Pavel Bělobrádek.

14.8.2018

Ničíte nám billboardy, osočuje SPD Piráty. Ti podají trestní oznámení

Piráti podají trestní oznámení na SPD. Vadí jim obvinění z údajných útoků na hnutí vedené Tomiem Okamurou. Na svém facebookovém profilu to napsal předseda Pirátů Ivan Bartoš. Hnutí SPD naopak na svém profilu tvrdí, že se stalo obětí cíleného útoku Pirátů.

14.8.2018

Nenávistné výroky extajemníka SPD Staníka bude soud řešit v září

Případ bývalého tajemníka hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Jaroslava Staníka, který čelí obžalobě kvůli nenávistným výrokům proneseným ve Sněmovně, by měl Obvodní soud pro Prahu 1 začít projednávat 6. září. Vyplývá to z justiční databáze.

AKTUALIZOVÁNO
14.8.2018

Brežněv i většina vojáků z roku 1968 byli Ukrajinci, řekl Filip. Sklidil kritiku

Opoziční strany kritizují předsedu KSČM Vojtěcha Filipa za jeho vyjádření v britském deníku The Guardian, v němž nepřímo obvinil Ukrajince z vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Filipa obviňují z překrucování historie a upozorňují, že podobným způsobem by mohl připsat zodpovědnost za nacismus a druhou světovou válku Rakousku. 

AKTUALIZOVÁNO
14.8.2018

V Chomutově se rozloučili s vojákem, kterého na misi zabil atentátník Tálibánu

/FOTOGALERIE/ Šestatřicetiletý Martin Marcin na začátku srpna zemřel během mise v Afghánistánu po sebevražedném útoku mladého příznivce Tálibánu. Pohřeb v Chomutově dnes proběhl s veškerými vojenskými poctami.

14.8.2018

Babiš nabídne Itálii a Maltě bezpilotní letadla. Měla by hlídat hranice

Premiér Andrej Babiš (ANO) za dva týdny při své cestě do Itálie navštíví i Maltu a setká se s předsedy vlád obou zemí. Jako pomoc k boji s nelegální migrací nabídne v obou zemích i bezpilotní letadla české výroby, která by měla pomoci ke kontrole hranic. Babiš to řekl novinářům po návštěvě sídla české společnosti, která se vývojem letounů zabývá. V Itálii a na Maltě bude zjišťovat, zda by o podobné řešení byl zájem.

AKTUALIZOVÁNO
14.8.2018

Čeští poslanci do Číny nepoletí. Birke se hostitelské straně omluví

Poslanec ČSSD Jan Birke se dnes spolu s dalšími kolegy omluvil zástupcům čínské ambasády za zrušení neoficiální cesty českých poslanců do Číny. Cesta bude naplánována znovu s novým programem a mohla by se uskutečnit do konce roku, řekl Birke po návratu z ambasády. 

14.8.2018

Na jihu Moravy trvá nebezpečí požárů. Riziko by se mělo dále zvyšovat

Na jižní a střední Moravě a ve východní části Vysočiny nadále platí nebezpečí vzniku požárů. Riziko se podle meteorologů bude v dalších dnech kvůli pokračujícímu horkému počasí bez srážek v těchto oblastech ještě zvyšovat.

14.8.2018

Bakala před komisi OKD nepřišel. Ta ho nechá předvést policií

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD vyzvala policejní složky o předvedení bývalého majitele firmy Zdeňka Bakaly. Novinářům to dnes řekl předseda vyšetřovací komise Lukáš Černohorský (Piráti). Bakala odmítá před komisi předstoupit, pozván byl na dnešek, ale nedostavil se. V tiskovém prohlášení však uvedl, že by jeho výpověď před komisí sloužila k politickému tlaku na soudy, někteří politici se podle něj pokoušejí obejít řádný proces.  

14.8.2018

Supi odchovaní v pražské zoo posílí populaci na Balkáně

Další dva supi mrchožraví byli minulý týden převezeni z pražské zoo do bulharských hor. Obě letošní mláďata, z nichž jedno se vylíhlo v Zoo Zlín, nyní stráví přibližně tři týdny na umělém skalním hnízdě a poté budou vypuštěna do přírody, aby posílila volně žijící populaci tohoto ohroženého druhu.

14.8.2018

Požár v Kutné Hoře a veřejné záchodky místo hudby pro Třebíč: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 13. srpna 2018.

14.8.2018

Vděčnost vystřídala nenávist vůči Rusům, vzpomíná na srpen 1968 Eva Mašková

V noci na 21. srpna 1968 překročila vojska Varšavské smlouvy hranice Československa. Státy sovětského bloku tak „bratrskou pomocí“ zabránily uvolňování poměrů v zemi, po pražském jaru přijely tanky a nastoupila normalizace. Deník skrze vzpomínky pamětníků připomíná výročí 50 let od invaze. 

14.8.2018

Brno trápí nedostatek policejních hlídek. Místní se proto chrání sami

/ANKETA/ Bratra mu pokousal pes. Na pomoc od strážníků museli čekat hodinu. „Když jsme volali na městkou policii, neměli koho vyslat,“ vzpomíná Jan Konstant. Nestěžuje si jen on. Strážníků na hlídkách v ulicích je podle Brňanů nedostatek. V některých oblastech se proto lidé rozhodli organizovat různé formy domobrany. 

14.8.2018

V Česku přibývá nemanželských dětí. Počet se od roku 2000 zdvojnásobil

Téměř polovina dětí, které se v Česku narodí, jsou nemanželské. Od roku 2000 se přitom jejich počet zdvojnásobil, vyplývá z údajů, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Zatímco ještě na konci minulého tisíciletí se zde podle evropských statistiků narodilo mimo manželství 21,8 procenta novorozenců, na konci roku 2016 jich bylo už 48,6 procenta.

13.8.2018

Policie stíhá bývalého ústeckého hejtmana Šulce. Kvůli kauze ROP Severozápad

V kauze Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad padla další obvinění. Podle České televize detektivové nově stíhají někdejšího hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce. Ten je podezírán z toho, že ovlivňoval výběrové řízení na ředitele dotačního úřadu ROP Severozápad, kterým se posléze stal Petr Kušnierz. 

13.8.2018

Nový Lesů pán, požár na Ještědu a ajatolláhova řeč: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

13.8.2018

Invalidních důchodců kvůli duševním nemocem přibývá. Je jich přes sto tisíc

Čtvrtina invalidních důchodů loni byla vyplácena kvůli duševním nemocem a poruchám chování. Z těchto důvodů je pobírá přes 100 tisíc lidí. Jejich podíl na celkovém počtu roste, o pět let dříve to byla pětina. Vyplývá to ze statistik České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Celkem loni bylo invalidních důchodců přes 424 tisíc.  

13.8.2018

Data o majetku neaktualizovaly tisíce politiků. Čas mají do konce srpna

Od konce srpna začne ministerstvo spravedlnosti oznamovat, kteří funkcionáři neaktualizovali k polovině roku data o svém majetku ve veřejném registru. Z komunálních politiků jich tak neučinilo 17 718, z dalších veřejných funkcionářů sedm tisíc. Celkem povinnost oznámit údaje o příjmech a jiných majetkových výhodách, nabytých v průběhu výkonu funkce v roce 2017, platí pro 33 235 veřejných funkcionářů.

13.8.2018

Češi mají v knihovnách téměř čtvrtinu nepřečtených knih. Nejčastěji bestsellery

Čeští čtenáři mají ve svých knihovnách 23 procent nepřečtených knih. Nejčastěji jde o světové bestsellery, nedočtené zůstávají také tituly z povinné četby. Na vině je nedostatek volného času, ale i špatný výběr knihy, který čtenáře nakonec nezaujme. Vyplývá to z výsledků aktuálního průzkumu internetového knihkupectví Martinus.cz.  

13.8.2018

Poslanecká komise se kvůli Bakalovi nejspíš obrátí na policii

Pokud se finančník Zdeněk Bakala nedostaví v úterý před sněmovní vyšetřovací komisi prověřující privatizaci těžební firmy OKD, komisi nezbude než požádat o součinnost policii. Novinářům to dnes řekl předseda komise Lukáš Černohorský (Piráti). Komise podle něj vyčká do úterý, protože právě na tento den Bakalu pozvala, a pak se rozhodne, zda se na policii obrátí.   

13.8.2018

Žádného předmětu kraje už se nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Slibem, že „žádného předmětu Středočeského kraje“ se ani nedotkne, překvapil na pondělní tiskové konferenci na krajském úřadě manžel středočeské hejtmanky Jakub Pokorný. „Kromě své manželky,“ prohlásil – čímž si nejspíš vyslouží kritiku, že svou partnerku označil jako věc v majetku kraje.

AKTUALIZOVÁNO
13.8.2018

Kauza H-System pokračuje. Právník družstva Svatopluk podal ústavní stížnost

Bývalí klienti H-Systemu z bytového družstva Svatopluk podali ústavní stížnost proti rozhodnutí NS o vystěhování z domů v Horoměřicích. Stěžují si na porušení práva na spravedlivý proces a požadují odklad účinku rozhodnutí o vystěhování. Informovala o tom Česká televize.

13.8.2018

Hradu hrozí pokuta. Inspekce zahájila řízení kvůli pálení trenek

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) zahájila přestupkové řízení kvůli happeningu, při kterém prezident Miloš Zeman na Pražském hradě spálil červené trenky. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Inspekce neupřesnila, proti komu řízení vede. Mluvčí Jiří Ovčáček sdělil, že o věci byl Hrad informován. 

13.8.2018

Místo úcty vytahovali špínu, vzpomíná matka padlého z Afghánistánu

/ROZHOVOR/ Při nejtragičtějším útoku v dějinách české armády, který se stal v červenci 2014 v Afghánistánu, zahynuli čtyři čeští vojáci. Jedním z nich byl i rotmistr Jaroslav Lieskovan.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT