Ministryně Džamila Stehlíková (SZ) proto bude jednat o zákonu, který by zakázal zveřejnění identity a tváří dětských obětí zločinů. „Měli bychom vzít v potaz práva dětí na soukromí, na utajení jména, tváře, bydliště,“ prohlásila ministryně s tím, že jinak dětem hrozí celoživotní trauma. V následujících dnech ji proto čekají jednání s ministrem spravedlnosti kolem problému ochrany dětských obětí.

Přísné utajení identity obětí se ovšem nezamlouvá předsedkyni Fondu ohrožených dětí Marii Vodičkové. „Jsem zastánce citlivého, nikoliv totálního utajení. To bychom se zcela vraceli do dob minulých, kdy týrání dětí existovalo také před rokem 1989, ovšem nesmělo se o něm mluvit ani psát,“ vysvětlila Deníku Vodičková.

Navíc konkrétněji popsaný případ v médiích podle jejího názoru přitáhne pozornost veřejnosti a pomůže nejen v rámci prevence, ale také odhalení dalších kauz. „Samozřejmě obličej, plné jméno a bydliště je nesmysl. Ovšem proč neuvést křestní jméno a město či oblast,“ tvrdí Vodičková.

Zásadní změnou, která by měla napomoci řešit problém týrání, by měl být jednotný systém sociální a právní ochrany dětí. Ten by zastřešoval Národní úřad pro zaměstnanost a sociální správu, jehož zřízení by spadalo pod Nečasovo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Do budoucna by měla být zřízena také instituce dětského ombudsmana, zpřísněno domácí vyučování a lékaři by měli dostat speciální metodiku na vyplňování hlášení podezřelých ošetření.

Ačkoliv ministryně Stehlíková slibuje, že kabinet se bude ochranou dětí zabývat brzo i z toho důvodu, že záštitu nad celou věcí převzal premiér Mirek Topolánek (ODS), změny v právním systému lze očekávat nejdříve příští rok.