Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Anička píše Klausovi: Musela jsem odejít

PRAHA/BRNO - Kdo si myslel, že se případ zmizelé Aničky z Kuřimi u Brna už nemůže víc zamotat, zmýlil se. Včera totiž do prezidentské kanceláře přišel dopis, který psala údajná Anička a popisovala útěk z Klokánku. Krátce nato však vydal prohlášení Jakub Patočka, přítel rodiny Mauerových, kde údajná Anička žila.

23.5.2007
SDÍLEJ:

Týraný OndřejFoto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Tvrdí, že pohřešovaná dívka neexistuje. „Nikdy neexistovala a po celou dobu se ve skutečnosti jednalo o Barboru Škrlovou,“ uvádí v písemném prohlášení. Zda je dopis autentický, nebomávnést do případu jen další zmatek, nyní analyzují odborníci.

Rodinu Mauerových začala policie vyšetřovat v souvislosti s týráním osmiletého Ondřeje jeho matkou Klárou Mauerovou. V případu se vynořila údajně třináctiletá Anička, o jejíž existenci nikdo nevěděl. Poté, co byla po zadržení Kláry umístěna do dětského zařízení Klokánek, beze stopy zmizela. Policie po ní od té doby pátrá.

Spolupracovníci Kateřiny Mauerové z Domu dětí a mládeže Paprsek tvrdí, že na fotce poznali svoji dřívější kolegyni, čtyřiatřicetiletou Barboru Škrlovou. Lékařské posudky však tvrdí, že se dívka označovaná za Aničku narodila v roce 1993.

Anička píše Klausovi: Musela jsem odejít

Prezident Václav Klaus včerejší poštou obdržel zvláštní dopis. Napsala mu zmizelá Anička Mauerová, která mu prý chce vysvětlit, co se v její rodině dělo a proč zmizela z Klokánku.

„Přišel na sekretariát. Hned jsme ho předali policii,“ řekl mluvčí prezidenta Petr Hájek. Dopis ovšem celou situaci ještě více zamotal. Hrad včera od třináctileté dívky obdržel pouze jeho fotokopii. A kopii také dostala včera také MF Dnes a zveřejnila část na internetu.

Maminka není zlá

Dopis je navíc psán v mužském rodě. Údajná Anička v něm uvádí, že z Klokánku utekla poté, co se z televize dozvěděla, že mamince hrozí za týrání Ondřeje osmileté vězení. „Maminka není zlá. Nedělala to dlouho, to vím určitě. Maminka chtěla, aby jí někdo pomohl, a volala na různé úřady, ale všude jí říkali, že panikaří. Já jsem pak v noci odešel, odešel jsem sám,“ píše a dodává: „Ondra nechodí do školy opravdu kvůli uším a taky proto, že začal lhát a zlobit.“

„Je evidentně psán dětskou rukou, ale některé obraty vypadají, jako by je diktoval dospělý,“ říká psycholog Daniel Štrobl, kterého tolik nepřekvapuje, že je psán v mužském rodě. „Pokud je dítě pod tlakem, může se snažit sebe sama chápat jako chlapa, aby si dodalo sílu.“

Chaos může souviset se sektou

Štrobl ale současně přiznává že je těžko odhadnout, jaký měl dopis účel. „Nicméně je vidět, že se dotyčný nebojí grafologa,“ dodal. Proč je celý případ tak zamotaný, může podle Štrobla vysvětlit vliv náboženské sekty: „Nedivil bych se, kdyby ta velká míra chaosu souvisela se sympatiemi rodiny k sektě Hnutí Grálu. Fanatičtí příslušníci sekty mohou propadnout utkvělým myšlenkám o tom, že jsou obklopeni světem, který je ohrožuje, a tudíž s ním vedou boj.“

Hnutí Grálu se však od případu týraného Ondřeje a zmizení Aničky s podivnou identitou distancuje. „Je to v příkrém rozporu s naším smýšlením“ řekl Jan Palouček, zástupce vedoucího hnutí.

Marek Pokorný

Nemá doklady? To přece nevadí, adoptujeme ji

PRAHA - Běh na dlouhou trať, tak vypadají adopce v České republice. Jak se ale zdá, je zde zcela možné získat do své péče dítě bez identity. V tomto duchu se vyvinul případ tajemné třináctileté dívky Aničky, která byla soudkyní brněnského městského soudu Jaroslavou Rezovou svěřena do péče Kláry Mauerové.

V rozhovoru pro Deník soudkyně Rezová uvedla, že pro určení identity měla k dispozici lékařské posudky kostí a svalstva dítěte. Ty určily, že se dítě narodilo v roce 1993. Dívku prý v březnu sama viděla. Mnozí odborníci se ovšem pozastavují nad rychlostí, s jakou byla dívka svěřena do opatrování.

Šla Anička k zápisu?

„Osobně mě překvapuje postup místní soudkyně. Je jasné, že ustavila koluzního opatrovníka z odboru sociálně právní ochrany dítěte v místě trvalého pobytu, ale podle mne se měla sama zajímat, proč bylo dítě takovou dobu bez identity,“ řekla Deníku vedoucí odboru sociální péče Prahy 15 Věra Rinková.

Za sedmadvacet let své praxe v oboru se ještě nesetkala s dítětem bez dokladů a připomněla, že v České republice existuje povinná školní docházka: „Dítě přece muselo jít k zápisu a jedině pokud se objevily závažné zdravotní důvody nevzdělatelnosti dítěte nebo jeho vzdělatelnosti za speciálních podmínek, nemuselo by pravidelně navštěvovat školu. To všechno je ale pod pokutou.“

Svěření do péče bylo rychlé

Sociální pracovnice v rodině Mauerových musely dělat šetření, ale v té době nemusely přijít na nic znepokojivého.

„Svěření do péče ale bylo na můj vkus rychlé. Pokud by se podobný případ objevil u nás, trvala bych na posudcích soudních znalců. Je tedy otázka, zda je koluzní opatrovník a poté i soudkyně měly k dispozici a nakolik se jejich závěry řídily,“ uzavřela Věra Rinková.

Adopce u nás není jen tak

Zájemci o adopce či osvojení totiž nejenže musejí podstoupit psychologické vyšetření, ale sociální pracovníci prověřují jejich majetkové a finanční zázemí, musejí dodat výpis z rejstříku trestů.

Sociální pracovníci je i navštíví v jejich domovech a prověří všechny údaje, které uvedli. Žadatelé podle zákona navíc musí podstoupit přípravu na příjem dítěte.

To potvrzuje i bývalý lidovecký poslanec Josef Janeček, jehož rodina si ke svým dětem adoptovala před lety dva romské sourozence.

„Týden co týden jsme sto kilometrů jezdili do dětského domova v Ústí nad Labem, abychom s chlapci navázali vztah,“ líčí svou dávnou anabázi Janeček.

Manželé Janečkovi museli podstoupit všechna požadovaná psychologická vyšetření, znalci vypracovali posudky na vztahy v jejich rodině i sourozenců, několikrát je navštívily sociální pracovnice.

Romští bratři, které Janečkovi adoptovali, byli tehdy na prahu školní docházky.

Jitka Zadražilová, Kateřina Perknerová

Fakta o Aničce

 

 • Sousedé viděli, jak Kateřina Mauerová nosí do auta dítě zabalené do deky.
 • S údajnou Aničkou hovořila také psycholožka.
 • Soudkyně popsala Aničku jako hezkou modrookou dívku.
 • Policie má posudky odborníků o kostech a svalové tkáni odpovídající třináctileté dívce
 • Z Klokánku utíká dívka výrazně staršího vzhledu, než je udaných třináct let.
 • Anna Šabatová děvče viděla na vlastní oči.
 • Zaměstnanci dětského zařízení Paprsek poznávají ve fotce údajné Aničky bývalou kolegyni Barboru Škrlovou.
 • Rodinný přítel Mauerových Jakub Patočka tvrdí, že Anička nikdy neexistovala. Šlo údajně o Škrlovou. (jz)
 •  

  23.5.2007
  SDÍLEJ:

  SERVIS

  Řemeslné práce - Zaučíme - dek. stěrky v interiérech 28 000 Kč

  Přijmeme a zaučíme na realizace pohledových stěrek v moderních interierech na podlahy a stěny, práce na HPP (možnost i Ž.L.), ŘP nutný, nástup možný ihned. Více info ve firmě AB Parket, Soběslavská 9, Praha 3 nebo na tel. č. 271 721 703 nebo viz níže. Mzda úkolem/hodinově dle prac. výkonu 20.000 - 34.000 Kč. Flexibilní pracovní doba. Přátelský pracovní kolektiv.

  Služby - Zavedená Úschovna zavazadel metro C 25 000 Kč

  Úschovna zavazadel, P-2, přijme muže na příjem, skladování a výdej zavazadel, směny 6.00-17.00hod. nebo 11.00-23.00hod., 5 dnů práce potom 5 dnů volno. Jednoduché ovládání PC. Požadujeme velmi hrubé základy AJ - fráze, čistý TR, slušné vystupování. Dochvilnost je podmínkou. Zkušební doba, nástupní plat 26.000 Kč. Pozice volná ihned. Nejlépe mail + krátký životopis.

  Administrativa - Přijmeme fakturanta/tku 33 000 Kč

  Přijmeme šikovnou, komunikativní a spolehlivou fakturantku/fakturanta do velkoobchodu zeleniny a potravin, na přijímání objednávek, vystavování dodacích listů, naskladňování zboží a vyřizování telefonů. Praxe s PC podmínkou, znalost programu Helios výhodou. Směnný provoz (8,5 hodiny) + extra víkendy, požadujeme češtinu slovem i písmem. Nabízíme indiviuální přístup, práci v pohodovém kolektivu, osobní nákupy za zvýhodněné ceny. Své životopisy zasílejte e-mailem. Nástupní plat až 33.000 Kč HM.

  Doprava a logistika - Rozvoz léčiv 30 000 Kč

  Rozvoz léčiv Dopravní společnost se sídlem v Praze, zajišťující rozvoz léčiv pro síť Dr. Max. Přijme řidiče sk. B. Nástup možný ihned. Stálé trasy, rozvoz firemní dodávkou.


  DOPORUČENÉ ČLÁNKY

  Předseda vlády Andrej Babiš
  90 12

  Andrej Babiš: Trump mluví podobně jako já, mně to vyhovuje

  Ministr zdravotnictví Vojtěch poskytl v Praze rozhovor Deníku.
  6

  Vláda zruší jedenáct specializačních oborů pro zdravotníky, sedm zavede

  Krkonoše mají novou atrakci. Pecka láká na devět metrů vysoké paroži i koloběžky

  /VIDEO/ V nadmořské výšce 1062 metrů nad mořem vyrostla originální novinka s úžasným výhledem na Krkonoše i pohledem do zákoutí přírody.

  Muž držel v americkém supermarketu 50 rukojmí. Jedna žena zemřela

  Smrtí jedné ženy skončil sobotní incident v americkém Los Angeles, při němž ozbrojený útočník držel v supermarketu jako rukojmí přibližně 50 lidí. Osmadvacetiletý muž se po třech hodinách polici vzdal, motiv jeho činu zatím není znám.  

  Generální ředitel Fortuny David Vaněk: Máme zájem o férový fotbal

  /ROZHOVOR/ Hraje fotbal, kouká na fotbal a pro zpestření si vsadí na fotbal. Aby ne: David Vaněk je generálním ředitelem Fortuny. Právě 43letý byznysmen stál za myšlenkou spojit jméno této společnosti s tuzemským sportem číslo 1.

  Američané zahajují cílenou kampaň proti Íránu. Chtějí vyvolat nepokoje

  Spojené státy údajně zahájily kampaň, která si klade za cíl zdiskreditovat íránské vůdce, vyvolat v zemi nepokoje a přinutit Teherán k ukončení jaderného programu. S odvoláním na zdroje z amerických úředních kruhů to uvedla agentura Reuters. Bílý dům se k informaci nevyjádřil.  

  Vážení čtenáři,

  náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

  Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

  Děkujeme za pochopení.

  POVOLIT