Od počátku letošního roku se pátrá po 3596 dětech a mladistvých.

Úspěšnost při pátrání je velká

„Jde o prvních pět měsíců a předpokládáme, že počty ještě porostou,“ uvedla mluvčí Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Pavla Kopecká. Jen pro ilustraci, vloni bylo vyhlášeno pátrání po 8117 dětech! Úspěšnost při hledání je naštěstípoměrněvelká. „Pohybuje se kolem osmadevadesáti procent. Bohužel, vždy zůstane nějaké procento, kdy děti nalezeny nejsou,“ dodalaKopecká.

Nejvíc se utíká z ústavů

Nejvíce prchají děti z ústavních zařízení. A počty těchto útěků se neustále zvyšují.

„Do ústavů se dostávají zničené děti ze zničených rodin. Jenže nejsou spokojeny ani v ústavu, ani doma. Často jde o děti na drogách, které kvůli tomu, aby se k fetu dostaly nejenže utečou, ale udělají cokoliv, a páchají trestnou činnost,“ vysvětlila Zuzana Baudyšová, ředitelka Nadace Naše dítě. Její slova statistiky potvrzují. Za prvních pět měsíců letošního roku řešila policie útěky z těchto zařízení ve 2705 případech. Pátrání po utečencích z vlastního domova pak bylo letos vyhlášeno v 891 případě. Děti většinou k tomuto kroku přimějí neúspěchy ve škole, rodinné problémy, šikana či záškoláctví. Starší se tímto způsobem snaží vymanit z vlivu rodičů.

Podnikavé děti

„Přibývání útěků mají na svědomí lepší ekonomické podmínky, a tím pádem i větší možnosti žít mimo domov, vyspělost dětí a jejich větší podnikavost. Své samozřejmě vykonává i anonymita a volný pohyb, který se stává samozřejmostí,“ vysvětluje psycholog Karel Humhal.

S útěky dětí a jejich hledáním se potýkají všechny státy na světě. Podle britské charitativní organizace Childrens Society zmizí jenvBritánii 100 tisíc dětí. Momentálně je Evropa šokována zmizením čtyřletéMadeleineMcCannové.