Společně tu se dvěma českými vedoucími připravují prázdninový program pro děti a mládež z této sociálně vyloučené lokality.

„Kromě přípravy volnočasových aktivit se náš mezinárodní tým podílí i na drobných rekonstrukcích Nízkoprahového klubu, jako je vymalování chodby či schodiště,“ vysvětlovala ředitelka klubu Kamila Zinčeková.

„Pro dobrovolníky jsme zase připravili přednášku o historii a současnosti Romů. Navíc budou moci zhlédnout dokumenty z festivalu Jeden svět,“ uvedla Zinčeková.

Jeden z dobrovolníků, Yasushi Takano z Japonska řekl, že je to pro něj zajímavé.

„U nás Romové nežijí. Máme ale lidi, kteří pocházejí z historické kasty Eta. Ti jsou však na tom lépe než Romové, i když se na ně někteří lidé dívají skrz prsty pro jejich původ. Mohou se vzdělávat i pracovat. Stejně tak lid národa Ainu, jež stát chrání, protože jich je už velmi málo.“

Tábor dobrovolníků vyvrcholil v sobotu v klubu Mumie po šesté hodině večerní závěrečným vystoupením pěveckého sboru Romská 14, dívčího tanečního sboru a malým překvapením.

„Pro všechny jsme připravili vystoupení dětí a dobrovolníků, kdy zazněly lidové písně z Japonska, Dánska, Francie. Také jsme předvedli indické tance, nebo latinskoamerické. Vše doplnilo promítání fotografií z letošního kempu,“ dodala jedna z vedoucích tábora Kristýna Balajková.