„Zájemci si mohou přírodní nefiltrované a nepasterované zámecké pivo – světlý i tmavý jedenáctistupňový ležák – zatím koupit v sudech. Už brzy, asi po kolaudaci začátkem září, by měla být otevřena zámecká pivnice, restaurace, vinárna a hotel,“ uvedl ředitel zámku Zábřeh Radovan Koudelka. Dodal, že na svatého Václava, který je patronem sladovníků a pivovarníků, bude zámecký pivovar slavnostně vysvěcen.

V bývalé vodní tvrzi v šestnáctém století přestavěné na zámek už od dvacátého století šlechta nežila a objekt v posledních dvaceti letech jenom chátral, až nakonec musel být vyškrtnut ze seznamu chráněných kulturních památek. Potom ho koupil podnikatel Petr Hradil společně s Erichem Bergmannem.

Před dvěma roky si noví majitelé troufli začít s opravami, na které do té doby nenašel nikdo odvahu ani peníze. Ruinou s otlučenou šedou omítkou a rozbitými okny se mezi holými zdmi jenom proháněl vítr a rozlézala vlhkost.

Noví majitelé slíbili, že zdevastovaný zámek zachrání, vrátí mu zašlý lesk a docílí i opětovného zapsání historické budovy do seznamu chráněných kulturních památek. To se jim také podařilo. Zachovali zámku i jeho původní styl. V hotelových pokojích s telefony, televizory se satelitním příjmem a vysokorychlostním připojením k internetu tak hosté najdou původní renesanční či barokní dřevěné trámové stropy i starožitný nábytek nakoupený v aukcích. Jen postele s nebesy jsou dílem dnešních truhlářů.

Památkáři si přístup nových majitelů k opravě kdysi rozpadající se ruiny velmi pochvalují. „Kdyby všichni investoři přistupovali k opravám kulturních památek tak jako majitelé zábřežského zámku, byli bychom nadšeni,“ uvedl před časem Jiří Čech z oddělení památkové péče města.

Památkáři se tam chystají ještě na předkolaudační kontrolu, ale už teď jsou s výsledkem celé nákladné rekonstrukce spokojeni. Majitelé údajně investovali jen do oprav budovy asi padesát milionů korun.