Zvýšená kontrola chemických látek a barviv v potravinách, pramenitá voda vedle slazených nápojů, méně smažených jídel a uzenin, ale i konzultace jídelníčku s odborníkem. To je výsledek ankety, kterou v červnu rozběhlo občanské sdružení Vítej, maminko! zejména v nymburských školkách.

Anketa se ptala na představy rodičů o stravování dětí v mateřských školkách. „Nejednalo se v žádném případě o soutěž, ale výsledky přesto mohou být v podstatě pochvalou školním jídelnám při MŠ Čtyřlístek, Růženka a Větrník, kde bylo spokojeno více než 60 procent respondentů,“ uvedla Markéta Literová, předsedkyně o.s. Vítej, maminko!

V anketě zvítězilo přání zařazení čisté pramenité vody vedle slazených nápojů, které mají děti k dispozici. Pro bylo 89 procent respondentů. „Jednoznačným přáním drtivé většiny respondentů, kromě MŠ Růženka, je konzultace jídelníčku s odborníkem na výživu,“ doplnila Literová. 78 procent respondentů by také uvítalo, pokud by školky zaváděly a zařazovaly do svého jídelníčku i méně obvyklé potraviny, jako je například tofu, jáhly nebo kroupy.

Naproti tomu smažená jídla by většina rodičů ráda viděla na jídelníčku pouze 2x měsíčně. Uzeniny, konzervy a polotovary, by se pak podle většiny dotázaných neměly v jídelníčku dětí objevovat vůbec. Sladké by nevadilo jednou týdně.

A jak dopadla česká kuchyně se svými knedlíky? Pro její zařazení do jídelníčku 2x měsíčně by bylo 66 procent dotázaných. Téměř jedné třetině by nevadila jednou týdně.

Podle Literové má sdružení v plánu anketu za nějaký čas zopakovat. „Souhlasím s tím, že některá jídla do jídelníčku dětí nepatří, jiná by se tam měla objevovat častěji. Jsme otevření ke změnám,“ uvedla Jana Rýdlová, ředitelka mateřské školy Adélka.

Jak odpovídali rodiče v anketě?

Jste spokojeni se současnou skladbou jídelníčku vmateřské školce?
ANO 50%, NE 16%, SVÝHRADAMI 34%

Uvítali byste, pokud by mateřská školka sestavený jídelníček zkonzultovala sodborníkem na výživu?
ANO 71%, NE (vyhovuje mi současný stav)29%

Uvítali byste, pokud by MŠ zaváděla a zařazovala do svého jídelníčku i méně obvyklé potraviny zdravé stravy (např. bulgur, jáhly, kroupy, tofu…) a nenásilně motivovala děti kjejich konzumaci?
ANO 78% , NE (vyhovuje mi současný stav)22%

Uvítali byste, pokud by děti ve vaší školce měly vedle obvyklých slazených nápojů kdispozici i čistou pramenitou vodu?
ANO 89%, NE (vyhovuje mi současný stav) 11%

Uvedené potraviny by se do jídelníčku:

uzeniny: raději neměly zařazovat – 68%
mohly zařazovat – 31%

smažená: sporadicky 2x měsíčně – 88%
pravidelně 1x týdně – 13%

klasicky česká: sporadicky 2x měsíčně – 66%
  pravidelně 1x týdne – 29%