Devětadvacetiletý muž, který je v Česku stíhán kvůli pašování kokainu z Ekvádoru a jako podezřelý figuruje v kauzách gangu kolem Davida Berdycha, byl ve čtvrtek v tichosti eskortován ze španělského vězení do české cely. Obvodní soud na něj uvalil vazbu. "Ve čtvrtek ho přivezli," řekl dnes ČTK důvěryhodný zdroj.

Podle původních plánů si měl Köhler po převozu odpykat v české věznici s ostrahou zbývající část španělského trestu - propuštění by se dočkal příští rok v září. Španělské úřady ale nakonec podle informací ČTK Köhlera z výkonu trestu podmínečně propustily a vzaly ho do vydávací vazby - na základě mezinárodního zatykače, který na muže vydal český soud v kokainové kauze, v níž Köhlerovi hrozí deset až 15 let vězení. V souvislosti s tímto obviněním skončil nyní ve vazební věznici.

"Vzali jsme ho do vazby," řekl ČTK místopředseda Obvodního soudu pro Prahu 4 Jaroslav Pytloun. Podle něj u obviněného hrozí nebezpečí útěku do zahraničí.

Köhler bývá také zmiňován jako podezřelý v loupežných kauzách kolem Berdycha a je pravděpodobné, že nyní bude i v této souvislosti vyšetřován a možná mu přibude i nějaké obvinění.

Jméno Norberta Köhlera zaznělo v soudní síni již v září 2004 při projednávání vůbec první obžaloby na Berdycha a spol, a to kvůli únosům tří podnikatelů. V případě poškozeného Michala M. tehdy Berdych vypověděl, že dostal od jeho obchodního rivala nabídku, aby podnikatele se svými muži zastrašil. "Projevili jsme o ten obchod zájem," řekl Berdych. Jako zálohu dostali 200.000 korun, dalších 300.000 korun měli dostat po splnění zakázky. "Köhler měl ale jinou představu o formě výstrahy, tak jsem od toho šel pryč a dalších aktivit jsem se neúčastnil," uvedl Berdych.

V dalším, rozsáhlém procesu s lidmi kolem Berdycha a elitních policistů byl o Köhlera také zájem, žalobci žádali Španělsko o zajištění jeho výslechu jako svědka. Köhler ze španělského vězení vzkázal, že nemá se zločiny Berdycha a spol. nic společného. "Nic nevím, nic jsem neudělal," tak lze podle soudce shrnout obsah Köhlerovy výpovědi ve Španělsku.

Jako podezřelý Köhler figuruje i v zatím poslední obžalobě na Berdycha a dalších 25 lidí, kterou řeší městský soud. Údajně se v prosinci 2000 podílel na přepadení a únosu muže, od kterého pachatelé pod pohrůžkou fyzické likvidace násilně vymáhali peníze.

Köhler se po zmizení do ciziny vydával ve Španělsku za Michala Pinekera, pod tímto jménem jej tamní policisté v září 2001 zatkli. Skutečný Pineker je po nehodě upoután na invalidní vozík a v procesu s Berdychem a elitními detektivy byl v lednu nepravomocně odsouzen k desetiletému vězení.

Podle španělského rozsudku z června 2005 páchali Köhler a jeho dva čeští komplici ve zločinném spolčení trestnou činnost v Katalánsku. V bankomatech nainstalovali do otvoru pro kreditní karty speciální čtecí zařízení, které kopírovalo údaje z magnetického proužku karet, které tam klienti vkládali. Miniaturní kamerou připevněnou na bankomatu pak lidi snímali při zadávání PIN kódu. Získaná data zkopírovali na čisté kreditní karty, kterými peníze z cizích účtů sami vybírali. Způsobili tak škodu přes 4500 eur (asi 126.000 korun), kterou mají uhradit.