Obvykle se vyskytuje v obličeji, na hlavě nebo horních partiích trupu.

„Najednou se mi vytvořil na lícní kosti strup. Při holení jsem si ho neopatrně strhnul. Hodně to krvácelo, pak se udělal nový strup, ale nechtěl se zahojit. Zůstala mi skvrna, která mokvala,“ popsal svůj příběh pan Vladimír Z. (72).

Právě to jej dovedlo k lékaři. Diagnóza zněla bazaliom. V roce 2004 bylo v Česku na 100 tisíc obyvatel diagnostikováno 157 případů u mužů a 140 u žen. Bazaliom tak tvoří pětinu zhoubných novotvarů u mužů i žen.

„Nejčastěji se tento nádor tvoří u lidí, kteří se intenzivně sluní nebo často v rámci své profese pobývají na slunci a nechrání se speciálními krémy s UV filtry. Ohroženi jsou samozřejmě světlovlasí lidé s citlivou pletí,“ uvedla lékařka Jana Krejčíková.

Bazaliom se objevuje nejčastěji kolem čtyřicítky a nejrizikovější skupinou jsou lidé ve věku nad šedesát let. Nádor se odstraňuje vyříznutím, a protože netvoří metastázy, je člověk po chirurgickém odstranění vyléčen.

Lidé s tímto typem nádoru mají ale v současné době možnost zapojit se do studie a vyléčit nádor novým způsobem, po němž nezůstane jizva.

„Použijeme laser, poté namažeme místo speciálním krémem, který se váže na nádorové buňky, a osvítíme červeným světlem. Tím nádor zničíme,“ uvedl Martin Kříž z dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.