„Jednotlivé lovy si pořádá každé myslivecké sdružení samostatně. Vše ale podléhá určitým pravidlům. Například existují plány chovu a lovu, podle kterých se jednotlivé honitby řídí,“ objasnil Jan Zelený z Okresního mysliveckého spolku Blansko.

Poznamenal také, že lovem drobné zvěře v podstatě celá lovecká sezóna vrcholí.

„Zajišťujeme především chov zvěře. Ve spolupráci s odborem životního prostředí, který vše koordinuje, pak plánujeme jednotlivé leče a regulaci zvěře tak, aby se zvyšovala její kvalita,“ popsal činnost jednotlivých spolků předseda myslivecké komise Vítězslav Marvan.

Myslivci ale při honech mají řadu povinností. Musí mimo jiné dbát bezpečnostních pravidel, která jim ukládá zákon. Ta se týkají především konzumace alkoholu. S ním býval v minulosti problém.

„Dříve jsme na pravidelných kontrolách zjišťovali častěji, že myslivci si před honem popili. V poslední době s tím ale už problémy nejsou,“ řekl okresní policejní mluvčí Miroslav Kovařík. Policejní kontroly přitom i letos budou k honům neodmyslitelně patřit.

„Do konce roku provedeme až dvacet namátkových kontrol. Kromě testu na alkohol kontrolujeme, zda mají lovci lovecké lístky, pojištění a zbrojní průkazy. Když je některý lovec nemá, nemůže se samozřejmě honu zúčastnit,“ vysvětlil Kovařík.

I přes kontroly však někdy dochází k nehodám. „Někteří lovci nedbají na bezpečnost při střelbě, takže se občas stane, že odražená nábojnice někoho zasáhne. Jsou to ale výjimečné případy,“ dodal Zelený.