Tomáš H. (23) ze Soběšic mlátil svého otčíma Pavla H. (45) dřevěnou tyčí, pánvičkou i řetězem a navíc jemu i své matce Jaroslavě H. (45) opakovaně vyhrožoval zabitím. Hrozilo mu za to až deset let vězení, od klatovského soudu ale odešel spokojen. Za mříže se vůbec nepodívá.
Podle obžaloby se Tomáš H. dopustil útoku 28. července odpoledne, kdy chtěl po matce a otčímovi auto a veškeré peníze, co mají doma. Když odmítli, brutálně zaútočil.

„Tomáš nikde nepracoval a užíval drogy. Jeho agresivita se stupňovala, poprvé mě napadl na Vánoce 2006. Dohodli jsme se proto, že nastoupí do léčebny ve Lnářích. Tam jsme ho také odvezli, ale hned druhý den nám volal, že ukončil léčbu a je doma v Soběšicích,“ popsal krátce po činu policistům událost Pavel H., který pracuje v Anglii a od červencového útoku se odmítá do Čech vrátit. Nedostavil se ani k soudu a jeho výpověď se proto jen četla. Tomášův otčím v ní uvedl, že mladíkovi řekl, že by byl nejraději, aby se odstěhoval. Ten odešel do lesa, ale zhruba po hodině se vrátil a chtěl auto a veškeré peníze, co mají doma. Když byl odmítnut, zaútočil. Svého otčíma mlátil rukama, dřevěnou tyčí, pánví či řetězem.

„Vyhrožoval, že nás zabije. Když v úzké kuchyni nemohl útočit dlouhou tyčí, vzal do ruky pánev, s níž manžela mlátil. Pak uchopil zavařovací sklenici, ta mu ale vypadla. Střepy z ní ohrožoval manžela a postupoval k zásuvce s noži. Přitom říkal, že nás podřeže,“ líčila u soudu dramatické chvíle chlapcova matka. Ta se vrhla před syna a řekla, ať ji tedy zabije. Toho využil její manžel k úniku na zahradu, kde poprosil sousedku, aby zavolala pomoc. Tomáš H. se ale za ním vyřítil s řetězem v ruce, jímž ho několikrát udeřil, snažil se ho praštit i kamenem. Otčímovi se nakonec podařilo rozzuřenému mladíkovi nasadit takzvanou kravatu a s pomocí manželky ho udržel na zemi až do příjezdu záchranky a policie.

Tomáš H., který se před soudem k loupežnému útoku doznal, vysvětloval, že s otčímem měl spory už z minulosti, zejména kvůli drogám. „Proč jsem ho ale praštil třeba řetězem po hlavě, si vysvětlit nedovedu,“ uvedl Tomáš H., jenž si podle svých slov našel před pěti dny práci jako skladník v jednom ze strakonických supermarketů a dojíždí na ambulantní léčbu k psychiatričce. Jeho obhájce i státní zástupkyně se shodli, že přestože za loupež mu hrozí až desetiletý nepodmíněný trest, postačila by podmínka. S tím se ztotožnil i soudní senát, který uložil Tomáši H. dvouletý trest s podmíněným odkladem na tři roky. „Soud má za to, že samotná pohrůžka trestem může vést k nápravě,“ vysvětlil nový klatovský soudce Marek Poláček.

Obě strany se vzdaly práva odvolání, rozsudek je pravomocný.