„Lidé chápali hranici jako poslední pojistku. Nechtějí, abychom odcházeli,“ říká německý pohraničník Robert Brenner z Bavorska. „Žijeme dlouho vedle sebe, ale pořád jsem se nezbavila pocitu strachu. Možná je to předsudek, ale stále jsem opatrná, “ dodává Němka Iris Bojerová z pohraničního Tirschenreuthu.

V sousedním Rakousku má dokonce 58 procent občanů strach z rozšíření hranic směrem k sousedním státům, které přistoupily do Evropské unie.

Ale také někteří obyvatelé České republiky hledí na zrušení hranic s určitými obavami. Podle výzkumu agentury Westminster se plná čtvrtina Čechů obává vstupu do schengenského prostoru.

„Myslím, že se k nám pohrnou lidé z východních států,“ řekla nám například studentka Jarmila Matyášová z Dolní Radechové.

Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga ale potrvá nějakou dobu, než se věci změní. „Čím častěji se bude jezdit přes hranice, tím víc se budeme poznávat, tím snáze se zbavíme pocitů závisti, nedůvěry, předsudků,” tvrdí.

Na českých hranicích dnes po šedesáti letech definitivně padla železná opona. Jediným místem, kde ještě budete muset projít kontrolou, zůstanou prostory letiště. Ale i zde v březnu skončí všechna omezení.