Děti byly překvapené, jejich rodiče překvapeni příliš nebyli. V obci se totiž šířila šeptanda, že se měl podezřele chovat k nezletilým dívkám a s jednou měl údajně mít pohlavní styk.

„Policisté zahájili trestní stíhání ředitele za pohlavní zneužití čtrnáctileté dívky. Zda bude uvalena na muže vazba, se rozhodne, co nejdříve,“ uvedla Veronika Hyšplerová z ústecké policie. Pokud se obvinění prokáže, hrozilo by řediteli základní školy od dvou do deseti let vězení.

Že se o Fišerovi šířily již delší dobu tyto pověsti připustila i jedna z učitelek, která si nepřála být jmenována. Potvrdil to i starosta obce Jiří Štěrba. „Je hrozné, jestli se něco takového děje. Jsme z toho v obci v šoku. Ale povídalo se o tom, teď se to potvrdí, nebo ne,“ uvedl starosta Štěrba.

Zatčení bylo šokující i pro místní občany. „Viděla jsem, jak ředitele vedou policajti v kuklách spoutaného z místní školy. Také s sebou měli zabavený počítač a další věci. Nevím, pro koho je to větší ostuda, jestli pro ředitele, nebo pro celou liboucheckou školu,” uvedla jedna z žen, která šla právě kolem školy.

Hyšplerová potvrdila, že při domovní prohlídce policisté zabavili věci, které budou kriminalisté vyhodnocovat.

Další místní občan se divil, že se na údajné zneužívání nepřišlo už dávno. „Vždyť z chlumecké základky ho před lety vyrazili kvůli podobnému incidentu, a on hned na to dělá ředitele tady u nás? To pak je zřejmé, že do toho zasáhly i známosti z vyšších sfér,” uvedl.

Podle neoficiálních informací od občanů obce měla jedna žena nahlásit údajný styk s nezletilou čtrnáctiletou dívkou policii. Prý se to matka dozvěděla od svého dítěte, ta pravděpodobně od dívky, která měla mít s ředitelem poměr. Dívka nemá být žačkou školy, ale je prý z Chlumce. To vše se v Libouchci povídalo v okamžiku, kdy si pro ředitele přišli do školy zakuklenci.

Tanec

„Moje holky místní školu navštěvují a docházely i do tanečního kroužku ATK Rytmus. Vůbec jsem to netušil. Že ho zadrželi, jsem se dozvěděl až večer od nich. Je jim to líto, že to končí. Cvičenky měly taneční kroužek moc rády, navíc, když se dostaly až na mistrovství republiky,” uvedl jeden z otců.

„O tom, proč ho nakonec zatkli, jsem slyšela z řečí už dříve. Dcera do tanečního kroužku také chodila, popravdě musím říct, že ředitele měla moc ráda. Prý je s ním sranda. Povídalo se o tom, co se stalo dlouho, ale znáte to, na malé obci se drby šíří rychle. Že byl zadržen, mě i dceru málem položilo na kolena. Nedovedu si představit, že by se to týkalo například mé dcery,” řekla další z maminek, která vozí svou dceru do libouchecké školy z Tisé.

Taneční kroužek měl dvě pobočky. Jednu v Chlumci a druhou v Libouchci. Celkem přes šedesát dětí, převážně děvčat ve věku od 4 do 17 let. Sjížděly se na tréninky z Ústí, Petrovic, Tisé, Telnice, Libouchce a Chlumce tak zní informace na internetu.

Ale na internetu se objevila též informace, že již 20.9.2011 ukončil svoji bohatou a dlouholetou činnost ATK Rytmus. „Děkuji tímto všem, kteří se jakýmkoli způsobem podíleli na jeho činnosti.“

Na webových stránkách jsou prezentovány úspěchy, ale i signály, že klub má problémy: „Od roku 2008 již není taneční klub organizován pod hlavičkou ČMTO, která zanikla. Existuje možnost vstoupit do nově vzniklé organizace CDO. Struktura této organizace nás zatím nepřesvědčila, a proto od tohoto roku fungujeme na tzv. volné noze. Tato situace neubrala tanečnímu kolektivu možnost účasti na kterékoli soutěži. Toho důkazem byl i nabitý soutěžní rok 2007-2008 a mnoho medailových umístění. Zúčastnili jsme se i mistrovství republiky.“ Ve vedení klubu byla Hanka a Zdeněk Fišerovi.

Školní trápení

Učitelé libouchecké školy nebyli ochotni o problému hovořit, protože přítomnost medií ve škole znamenala rozruch. Manželka ředitele učí na stejné škole, kde její manžel do okamžiku zatčení pracoval jako ředitel. Nechtěla se k události vůbec vyjádřit. Děti měly oči na vrch hlavy. Bude trvat několik dnů, než se situace uklidní.

Školu povede zástupkyně ředitele. „Do definitivního uzavření případu nebudou podnikány žádné kroky, jako třeba nové výběrové řízení na pozici ředitele školy. Ale i kdyby byl osvobozen, na škole by zůstat nemohl. To je vzhledem k situaci v obci, která vznikla kvůli této kauze, logické,“ dodal k případu starosta Štěrba.

„Moje malá dcera školu navštěvuje, osobně jsem byla v šoku, když jsem se to dozvěděla,” řekla jedna z maminek na dotaz, co na zadržení Fišera říká. „Doufám, že se to brzy vyjasní, celkem by mě zajímalo, co policie najde v jeho zadrženém počítači,” dodala.

Jeden muž, který má v obci významné slovo, ale nechce, aby byl v souvislosti s událostí jmenován, lakonicky řekl: „Jsem rád, že to prasklo. Jo, a upozorňuji, že to nebyla žákyně školy, ale dívka z tanečního souboru.“

Položili jsme lidem, s nimiž jsme hovořili v Libouchci, otázku: Když se to všechno povídalo, proč jste nedali podnět policii, aby případ prošetřila, již dříve? Všichni odpovídali shodně: Nechtěli si pálit prsty, protože nevěděli, zda to je pravda. Potom jedna žena promluvila…