Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

2016: Výročí narození Karla IV., krajské volby a evidence tržeb

Vstoupili jsme do důležitého roku, v němž si připomeneme 700. výročí narození velkého Čecha i Evropana Karla IV., a jenž zároveň může být zlomem v integračním úsilí unijních států. Sen o sjednocené, bezpečné a volně propustné Evropě se může zhroutit, ale také to lídři zemí EU s pomocí občanů mohou zvládnout a nápor uprchlíků ustát. Rozhodující při tom bude, jak budou umět komunikovat s lidmi, vysvětlovat jim své pozice a úmysly. U nás se síla reprezentantů jednotlivých politických proudů projeví na podzim, kdy budeme vybírat své zástupce do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu.

4.1.2016 4
SDÍLEJ:

Kopie sochy Karla IV. z průčelí Staroměstské mostecké věže.Foto: čtk

Důležité věci se budou dít i ve sněmovně, kde se svedou bitvy o elektronickou evidenci tržeb, zákon o neziskových nemocnicích, prokazování původu majetku, o střetu zájmů, protikuřáckou nebo loterijní normu. Velké změny se odehrají ve školství, kde se fakticky začne uplatňovat inkluzivní vzdělávání, zavede se povinný poslední rok mateřské školy a má odstartovat kariérní řád pro učitele. Parlamentem by také měla konečně projít novela vysokoškolského zákona. Radostnější pohled se naskytne všem státním zaměstnancům, jimž se zvedl plat o tři procenta, lékařům dokonce o pět. Výrazně si polepší i poslanci, senátoři (minimálně o 6600 korun měsíčně), ministři (o 9400 korun) a prezident (o 27 800 korun). Penzisté dostanou navíc 40 korun, ale v únoru je potěší jednorázový příspěvek ve výši 1200 korun.

ROK 2016 VE ZNAMENÍ…

…Karla IV.

Ilustrační fotoV květnu uplyne 700 let od narození muže, který se výrazně zapsal do evropských dějin a ty české téměř vyryl. Král český a císař Svaté říše římské Karel IV. byl vladař, válečník, diplomat, spisovatel, inspirátor umělců a architektů. Moderním jazykem řečeno, byl také mimořádně schopným investorem, založil Nové Město pražské, jeho jméno nese několik hradů, nejznámější most a pochopitelně i nejstarší univerzita ve střední Evropě. Karel IV. představy o správě svých zemí nešířil jen ústně při řadě diplomatických misí (byl velmi pilným cestovatelem a jeho noha spočinula i v tehdy cizokrajném Královci/Kaliningradu), ale také perem. Karlova Zlatá bula z roku 1356 byla jakousi ústavou Svaté říše římské a mj. popisovala práva kurfiřtů při volbě císaře, přičemž českému panovníkovi v ní připadalo výsadní postavení. Syn Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny byl též velmi zbožný muž, zasadil se o povýšení českého biskupství na arcibiskupství a heretiky bez milosti pronásledoval. Blahosklonně přihlížel i židovským pogromům a ke zbourání židovské čtvrti v Norimberku dal dokonce povolení.

Košatou osobnost Karla IV. si budeme připomínat po celý rok. Obsáhlou česko-bavorskou zemskou výstavu přichystala Národní galerie ve spolupráci s německými kolegy. Poprvé se v Česku například představí císařská korunovační koruna, která je umístěna v katedrále v Cáchách. Bude se konat mnoho přednášek, koncertů a kolokvií. Na Pražském hradě se uskuteční recepce pro řadu významných hostů z celé Evropy včetně představitelů panovnických a šlechtických rodů. Nejdůležitější akce jsou směřovány ke dni narození Václava, pozdějšího Karla IV., tedy 14. květnu.

…uprchlíků

Detenční centrum pro migranty v Bělé-Jezové. Ilustrační fotoPříliv běženců do Evropy bude do značné míry formovat politické dění také u nás. I když detenční zařízení budou prázdná a nově příchozí muslimy budeme počítat na prstech ruky, žádný politik se tomuto tématu nevyhne. Nejtěžší úkol to bude pro předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Jeho postoj, který vychází z levicové, lidskoprávní a unijně integrační tradice, je terčem kritiky ze všech stran. Strefuje se do něj prezident Miloš Zeman, jeho předchůdce Václav Klaus, lídr ODS Petr Fiala i nejpopulárnější politik současnosti Andrej Babiš. Dokonce v jeho vlastní straně se ozývají lidé, kteří zastávají daleko radikálnější názory, například jihomoravský hejtman Michal Hašek a z logiky funkce též ministr vnitra Milan Chovanec.

Premiér zatím českou pozici, kterou lze charakterizovat jako bruselsky konformní s akcenty na dodržování Dublinských dohod, ochranu schengenských vnějších hranic a odmítání přerozdělovacích kvót, zatím drží bez ztráty kytičky. V sídle EU ho vnímají jako nejrozumnější hlas visegrádské čtyřky, doma je oblíbený především proto, že plní předvolební sliby sociálních demokratů. V daleko horším postavení je předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, kterému tuzemských příznivců stále ubývá i proto, že ve vztahu k uprchlíkům zastává stanovisko blízké bruselským lídrům. Ti v migrantské vlně nevidí primárně hrozbu, ale příležitost nejen pro lidi ze Sýrie, Afghánistánu či severní Afriky, ale i pro nás.

Jisté je, že nová mezinárodní situace a teroristické hrozby zahýbou českým rozpočtem. Na zbrojení, vojenské i policejní nováčky a tajné služby půjde stále víc prostředků. Je otázka, komu bude při zpomalujícím růstu ekonomiky ministr financí utahovat opasky.

…krajských voleb

Předskokany sněmovních voleb budou na podzim krajská klání. Dá se předpokládat, že i do debat o stavu silnic, škol či sociálních zařízení se vmísí migrantský leitmotiv. Může se tak přihodit, že zdatní obhájci hejtmanských postů z řad ČSSD Jiří Zimola či Michal Hašek (vítězství v primárkách mají oba takřka jisté) budou sbírat body právě na tomto tématu, což se jejich stranickému šéfovi asi nebude příliš zamlouvat. Větší vrásky mu ovšem působí výběr dostatečně známých a schopných jedniček za odstupující šéfy krajů Lubomíra France a Stanislava Mišáka (za plzeňského Václava Šlajse již našel exředitele Škody Transportation Josefa Bernarda). Každé uklouznutí ČSSD nepochybně využije Andrej Babiš, který je odhodlaný upevnit pozice a Sobotkovy lidi převálcovat. Jenže zatím hledá charismatické typy přetěžko.

Hejtmani

Po propadáku Adriany Krnáčové v Praze a otřesech v klubech ANO na několika radnicích už nemusí Babišova tvář na plakátech působit tak jako před dvěma roky. Přesvědčí voliče Jaroslava Jermanová, Radka Maxová či Ivo Vondrák? Nebude se nakonec smát třetí vzadu, tedy Gazdíkovo hnutí STAN, které například ve středních Čechách nasazuje populárního starostu Kolína Víta Rakušana? Sociální demokraté obhajují vítězství v 11 ze 13 krajů. Propadnou-li ve více než polovině, může to povzbudit zatím spící Sobotkovu vnitrostranickou opozici. Neuspěje-li Babiš, bez uzardění to svede na intriky koaličních a opozičních harcovníků či vlastní nezkušenost. I kdyby ovládl jen jeden nebo dva kraje, bude stále vnímán coby vítané oživení politické scény. Daleko větší nesnáze mu způsobí drama kolem zákona o elektronické evidenci tržeb.

…obřích zakázek

Ilustrační foto.

V tomto roce padne definitivní rozhodnutí o novém zákonu o veřejných zakázkách, jehož prostřednictvím stát, obce a kraje ročně rozdělují tendry v objemu 600 miliard korun. Desetina této částky se podle odhadů protikorupčních organizací „prošustruje". Vláda už novelu zákona schválila a nyní je na řadě parlament. Odpor proti zákonu přitom zaznívá jak od Hospodářské komory, tak tajných služeb. Podnikatelé tvrdí, že nový zákon neodstraní současný nešvar, kdy se soutěží tzv. jen na cenu a výsledkem jsou nekvalitní šmejdy, především v dopravním stavitelství či IT technologiích. Tajné služby pak varují před klientelismem a předražováním. Z návrhu zákona vláda vyškrtla možnost navýšení limitů pro tzv. vícepráce ze současných 30 na 50 procent původní ceny. Ostatní neuralgické body ale zůstávají. Nepřítelem změn je přitom čas, stěžejní zákon musí začít platit nejpozději 18. dubna 2016, jinak Česko přijde o peníze z EU.

…evidence tržeb

Andrej BabišPůsobí-li něco na opozici i některé podnikatelské svazy jako dva červené hadry na býka, jsou to již schválená kontrolní hlášení k DPH a zatím neschválená elektronická evidence tržeb (EET). Hýbou velkou politikou i hospodskými debatami. Oč jde? Kontrolní hlášení je nový druh daňového přiznání firem a živnostníků (plátců DPH) poskytované měsíčně či čtvrtletně, kde budou uvedeny údaje z daňových dokladů a dalších dokumentů o nakládání se zbožím nebo službami. Podává se pouze elektronicky. EET je pak povinné vydávání účtenek opatřených unikátním kódem od finanční správy, což je podmíněno připojením k internetu a aspoň malou tiskárnou.

Systém okopírovaný od Chorvatska opozice nazývá „balkánskou kravinou, která nebude fungovat". I proto jednání o EET provázejí obstrukce. Oba systémy stojí a padají s technikou, stačí pár výpadků internetu a zloba lidí může nejenom srazit preference hnutí ANO, ale odstranit z čela ministerstva i Andreje Babiše. Ten už na podzim svým koaličním partnerům řekl, že když EET nebude fungovat, sám podá demisi. Že by se pak chystal na nové volby mimo vládu? Možná. Na druhou stranu roční daňový únik na DPH je odhadován na 80 miliard korun, takže každá vybraná miliarda navíc může být naopak vzpruhou padajících Babišových preferencí.

Autor: Kateřina Perknerová, Jan Klička

4.1.2016 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
2 5

Vznikne dálniční obchvat Česka? Rodí se již v hlavách úředníků

Tomio Okamura.
11 6

Okamura: Český rozhlas mě zesměšnil. Zestátním ho, pokud budu ve vládě

Nepozvaný Cimrman a nejhlasitější skladba světa: zhlédněte nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku od něděle 22. do pondělí 23. října 2017.

Výsledek voleb je oficiální. Babiš a Faltýnek mají novou imunitu

Výsledky víkendových voleb do Poslanecké sněmovny byly dnes vyhlášeny ve Sbírce zákonů. Od středy do příštího pátku bude možné regulérnost voleb zpochybnit u Nejvyššího správního soudu. Oficiálním vyhlášením výsledků bude zároveň přerušeno trestní stíhání některých poslanců včetně Andreje Babiše či Jaroslava Faltýnka z ANO, kteří získali zvolením znovu imunitu. Policie tak o vydání k trestnímu stíhání bude muset požádat znovu.

AUTOMIX.CZ

Tohle opravdu není Superb. Škoda v Číně prodává jednu zvláštnost

Pro Škodu je čínský trh velice důležitý, prodá na něm totiž nejvíc aut. Věnuje mu proto zvláštní pozornost, což je nově znát i na omlazené Octavii. Verze pro čínské zákazníky se totiž od té evropské poměrně dost liší. Samozřejmě to ale není poprvé, co jsou modely určené pro jiné trhy pozměněné.

Zákeřný meningokok vzal život mladé dívce

Život 18leté dívky si v Ostravě vyžádalo v minulých dnech meningokokové onemocnění. Onemocnění mělo v jejím případě velmi rychlý průběh. Mladá pacientka zemřela do 24 hodin poté, co se u ní projevily problémy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT