Tábor v Osvětimi, kde podle historiků nacisté zavraždili přes milion lidí, převážně Židů, osvobodili sovětští vojáci 27. ledna 1945. Osvětim se stala jedním z hlavních symbolů hrůz holokaustu.
Účast na vzpomínkové akci v Polsku dosud potvrdily hlavy tuctu států, včetně prezidentů Francie, Německa, Rakouska a Polska. Ruský prezident Vladimir Putin, který je kvůli angažmá Moskvy v krizi na Ukrajině terčem tvrdé kritiky Varšavy, se do Osvětimi nechystá. Podle Kremlu ani nedostal pozvánku, Rusko tak má být zastoupeno jen na úrovni velvyslance.

Českou delegaci v Osvětimi povede podle Ayrera Sobotka. "Setkání a pietního aktu se kromě předsedy vlády zúčastní rovněž další členové kabinetu. Společně s českou vládní delegací odcestují z České republiky do polské Osvětimi na pietní akt také lidé, kteří přežili hrůzy nacistických vyhlazovacích táborů," uvedl mluvčí vlády v prohlášení. Pokud jde o účast dalších členů kabinetu, složení delegace bude upřesněno v příštích dnech. O účasti Sobotky bylo podle informací ČTK definitivně rozhodnuto dnes.

"Konkurenční" akce?

V polském tisku se nedávno objevily informace, že prý polskou premiérku Ewu Kopaczovou roztrpčily "konkurenční" české akce ke konci holokaustu, které se budou konat v Praze a v Terezíně. Český premiér to ale popřel.

Podle Tomáše Krause, viceprezidenta Evropského židovského kongresu (EJC), který akce v Česku pořádá, to přitom původně byla polská strana, kdo usiloval o to, aby se politická část připomínek uskutečnila mimo Polsko. Kvůli spojitosti Osvětimi s Terezínem, odkud do vyhlazovacího tábora mířily transporty s Židy, EJC proto jako hostitele oslovil Česko.

Do ČR na konci ledna přijedou hlavně šéfové parlamentů, svou účast už jich potvrdily tři desítky. Ze 14 pozvaných hlav států účast na českých akcích písemně potvrdil jen bulharský prezident. Americký prezident Barack Obama se omluvil. Nad příjezdem Putina, jehož pozvání od prezidenta Miloše Zemana vzbudilo vášně a distancovala se od něho například Federace židovských obcí ČR, visí otazník stejně jako nad přítomností francouzského prezidenta Françoise Hollandea a dalších pozvaných vysokých státníků.

Česká připomínka výročí potrvá dva dny: 26. ledna se na Hradě uskuteční mezinárodní fórum o růstu antisemitismu a extremismu ve světě, které zahájí Sobotka spolu s Hamáčkem, předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD) a šéfem EJC Moše Kantorem. Následující den dopoledne vystoupí na Hradě s projevy Zeman a další významní hosté, odpoledne se uskuteční pieta v Terezíně.