Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Česko

9.7.2018

Pražská MHD kolabuje. Mohou za to motoristé a rozkopané ulice

Silný pondělní provoz po prvním prázdninovém týdnu se dvěma svátky a hned několik klíčových rozkopaných ulic – to jsou hlavní ingredience koktejlu, který paralyzoval zejména tramvajový provoz v centru Prahy. Kritická situace panovala už od časného rána.

AKTUALIZOVÁNO
9.7.2018

Malá rezignuje, obvinění z plagiátorství považuje za kampaň. Nahradí ji Babiš

Opisovala ve svých diplomových pracích, nebo ne? Ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) na dnešním brífinku novinářům řekla, že veškerá pochybení odmítá. Přesto se ale nakonec rozhodla po večerním jednání výboru hnutí ANO rezignovat. Malá končí po pouhých třinácti dnech ve vládě.

9.7.2018

Odborům se nelíbí program vlády. Kritizují důchody i výši životního minima

Odbory mají řadu výhrad k programovému prohlášení vlády ANO a ČSSD s podporou komunistů. Podle nich by se mělo ještě zásadně upravit. Odboráři jsou například proti záměru oddělit důchodový účet od rozpočtu, chybí jim naopak plán zvýšit životní minimum, podle něhož se stanovují sociální dávky. Spokojeni nejsou ani s daňovou a zdravotnickou kapitolou.

9.7.2018

Lidé budou k e-výpisům z registrů potřebovat datové schránky

K elektronickým výpisům z veřejných rejstříků budou lidé kromě občanského průkazu s čipem potřebovat také svou datovou schránku. Oznámili to dnes zástupci ministerstva vnitra při představení Portálu občana, jehož prostřednictvím lidé s e-občankou získají přístup zatím ke čtyřem desítkám služeb státu.

9.7.2018

Piráti: Ústavně-právní výbor by měl Babišovi doporučit odvolání Malé

Piráti chtějí, aby se podezřeními z opisování v diplomových pracích nové ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO) zabýval na úterní schůzi sněmovní ústavně-právně výbor. Výbor by podle Pirátů měl požádat premiéra Andreje Babiše (ANO), aby navrhl prezidentu Miloši Zemanovi odvolání Malé ještě před středečním hlasováním o vyslovení důvěry kabinetu ANO a ČSSD.

9.7.2018

Petice proti Malé. Za odvolání ministryně bojují i členové legislativní rady

Internetovou petici na odvolání Taťány Malé (ANO) z funkce ministryně spravedlnosti podepsalo přes dva tisíce lidí včetně několika členů legislativní rady vlády, které Malá předsedá. Sdělil to dnes autor petice Petr Bezouška z Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, který patří mezi členy vládní rady. 

9.7.2018

Hamáček nevidí důvod k výměně Pocheho. Situaci se však snažíme řešit, řekl

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček nadále nevidí důvod vyměnit Miroslava Pocheho jako kandidáta na ministra zahraničí. Volání po změně prý ani nezaznamenal. Před dnešním jednání stranického grémia zopakoval, že problém s nejmenováním Pocheho není možné vyřešit v řádu dnů. 

9.7.2018

Do boje musíš jít s tím, že se to povede, říkal bývalý politický vězeň Navrátil

Seriál Příběhy pamětníků připomíná skrze autentická vyprávění historické události a osobnosti 20. století. Dnešní díl vypráví skrze příběh Jiřího Navrátila o dramatických okolnostech kolem Pražského povstání a účasti členů Junáka na něm.

9.7.2018

Kdo s kým ve starém Egyptě? Vztahy stavitelů pyramid odhalí kybernetika

Čeští vědci spojili dohromady dvě zdánlivě nesourodé disciplíny - kybernetiku a egyptologii. Výsledkem je velmi podrobné poznání vztahů mezi hodnostáři, členy královské rodiny či kněžími ve starém Egyptě. Útržkovitá data o téměř pěti tisících lidí, získaná z různých zdrojů, dokážou seřadit tak, že vytvářejí pozoruhodné sítě vztahů mezi významnými lidmi v období stavitelů pyramid.

9.7.2018

Toleranční dohoda? KSČM se v ní zaváže nevyvolat jednání o nedůvěře

Komunistická strana Čech a Moravy se podle pracovního návrhu toleranční dohody s hnutím ANO zaváže hlasovat ve Sněmovně pro vyslovení důvěry menšinové vládě ANO a ČSSD. KSČM také nevyvolá sněmovní hlasování o vyslovení nedůvěry kabinetu. Předběžnou verzi dohody "o podpoře vzniku a toleranci existence menšinové vlády" dnes získala ČTK.

9.7.2018

Školky ani jesle dětem neškodí. Znevýhodněným pomohou, tvrdí studie

Školky ani jesle dětem neškodí, u dětí z přistěhovaleckých rodin se jejich prostřednictvím navíc zlepšuje jazyková vybavenost. Zjistili to vědci z Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA), kteří zkoumali přes 130 tisíc dětí v Německu. Z dat z Německa vycházeli proto, že v Česku není předškolní péče tolik rozšířená a v poslední době se o ní intenzivně diskutuje.

9.7.2018

Budoucnost Pocheho? Situací se bude zabývat vedení ČSSD

Nejužší vedení sociální demokracie dnes bude probírat situaci kolem ministerstva zahraničí, jehož řízením je dočasně místo nominanta ČSSD Miroslava Pocheho pověřen stranický šéf Jan Hamáček. Pocheho odmítá do čela ministerstva zahraničí jmenovat prezident Miloš Zeman.

9.7.2018

Nelegální migrace přes Česko do Německa klesá, říká Hamáček

Česká, saská a bavorská policie se shodly na tom, že nelegální migrace klesá, od letošního března zjišťuje policie jen jednotlivce, kteří míří přes Česko do Německa. V SMS zprávě to napsal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Reagoval tak na tvrzení bavorského ministra vnitra Joachima Herrmanna, který v nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) prohlásil, že z Česka přichází do Bavorska stále víc nelegálních migrantů. Herrmann také uvedl, že tyto migranty chce zastavit.

9.7.2018

Václav Klaus: Dnešní beznaděj mohla vyřešit opoziční smlouva

Je tomu na den dvacet let, kdy tehdejší předsedové ČSSD Miloš Zeman a ODS Václav Klaus podepsali tzv. opoziční smlouvu, celým názvem Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice. 

8.7.2018

Letadélko podpálilo pole a ze silnice se stala sjezdovka: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 7. až 8. července 2018.

8.7.2018

Zbytek července zřejmě tropický nebude

Zbytek července a začátek srpna zřejmě tropický nebude, přestože se v posledních dnech rtuť nad tropickou třicítku krátce dostala. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Průměr nejvyšších denních teplot bude v příštích čtyřech týdnech kolem 23 až 25 stupňů. Příští týden se rtuť může podle krátkodobé předpovědi dostat ke 29 stupňům.

8.7.2018

O prodlouženém víkendu zemřelo při nehodách v Česku šest lidí

O tomto víkendu, prodlouženém o dva sváteční dny, zemřelo při nehodách v Česku zatím šest lidí. Vyplývá to z informací policie a médií. Jednou z nejtragičtějších havárií tohoto víkendu byla sobotní nehoda na Brněnsku, při níž zemřela jedna žena a devět dalších lidí se zranilo.

8.7.2018

Thajsko zatím nevyužije českou pomoc při záchraně dětí z jeskyně

Thajsko zatím nevyužije českou nabídku pomoci při záchraně 12 chlapců a jejich fotbalového trenéra, kteří uvízli v zatopené jeskyni. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Dva hasiči, které Česko vyslalo do Thajska kvůli posouzení situace, ale zůstávají na místě a budou pomáhat při přípravách vyproštění fotbalového týmu.

DOTYK.CZ
8.7.2018

Kateřina Stradová. Císařova milenka, nebo utajená manželka?

Snad každý si jméno milenky Rudolfa II. pamatuje z komedie Císařův pekař, kde ji ztvárnila Marie Vášová. Jaký byl ale skutečný život této neobyčejné ženy?

AKTUALIZOVÁNO
7.7.2018

Babiš: Pokud se prokáže, že Malá opisovala, měla by asi odstoupit

Pokud se prokáže, že ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) opisovala v diplomových pracích, měla by asi odstoupit. Českému rozhlasu - Radiožurnálu to řekl premiér a předseda ANO Andrej Babiš. Malá řekla, že nevidí důvod k rezignaci a že má ve vztahu ke studiu svědomí čisté. Podle ní ji má kauza očernit a považuje ji za útok na Andreje Babiše a novou vládu.

7.7.2018

Zdanění církevních restitucí? Skandál, řekl kardinál Duka

Zdanění církevních resitucí a požadavky komunistů v této otázce považuje kardinál Dominik Duka za skandální. Církve by se případnému zdanění náhrad za majetek, který nedostaly v restitucích, bránily soudně. Duka to řekl na Velehradě poté, co zasedala Česká biskupská konference. 

AKTUALIZOVÁNO
7.7.2018

Babiš: ANO a ČSSD podepíšou koaliční smlouvu v úterý

Hnutí ANO a ČSSD podepíšou podle premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše koaliční smlouvu v úterý. Na stejný den se chystá i podpis dohody s KSČM o tolerování vlády. Babiš to řekl novinářům dnes na summitu v Bulharsku. Ve středu má Poslanecká sněmovna projednat vyslovení důvěry kabinetu ANO a ČSSD podporovanému komunisty. Podle Babiše vláda důvěru získá.

7.7.2018

Největší česká čerpadla nelze v Thajsku použít, stát nabízí menší

Největší česká čerpadla nelze pro záchranu chlapců ze zatopené jeskyně v Thajsku použít. Zjistili to dva čeští hasiči vyslaní v pátek do Thajska, oznámila dnes mluvčí hasičů Nicole Zaoralová. Česko proto nabízí thajské straně menší kalová čerpadla a také potápěče. Česko zatím čeká na odpověď Thajska, zda nabídku využije. Voda uvěznila v jeskyni 12 chlapců a jejich fotbalového trenéra.

7.7.2018

GIBS loni obvinila 250 lidí, stoupl počet případů úniků informací

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) loni obvinila 250 lidí, o čtyři více než v roce 2016. Vyplývá to ze zprávy o činnosti inspekce za rok 2017, kterou bude v úterý spolu s analýzou použití odposlechů projednávat vláda. Oproti předloňskému roku v roce 2017 výrazně stoupl počet vyšetřovaných případů souvisejících s úniky informací.

7.7.2018

Na polích již shořely miliony: plameny zničily úrodu i techniku

Požáry trávy a křovin, ale i lesních porostů, které jsou častější v období teplého a většinou i hodně suchého počasí, letos hasiče ve středních Čechách zaměstnávají dlouhodobě – a dříve než v minulých letech se začínají objevovat i požáry na polích.

7.7.2018

Češi mají s Poláky a Maďary nejšpinavější vzduch v Evropě

/INFOGRAFIKA/ Ministerstvo životního prostředí chce zvýšit pokuty, pokud si řidič vymontuje z auta filtr pevných částic.

6.7.2018

Betlémská kaple si připomněla 603. výročí upálení Jana Husa

Bohoslužba v zaplněné pražské Betlémské kapli dnes připomněla 603. výročí upálení církevního reformátora Jana Husa. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) na závěr bohoslužby připomněl Husovu lásku k pravdě a vyjádřil naději, že jeho slova o tom, že pravda vítězí nade vším, budou nadále platná a nestanou se prázdným heslem.

AKTUALIZOVÁNO
6.7.2018

Česko posílá do Thajska dva hasiče kvůli záchraně dětí z jeskyně

Česko posílá do Thajska dva hasiče, kteří na místě prověří, jak by mohla země pomoci při záchraně 12 chlapců a jejich fotbalového trenéra, které voda uvěznila v jeskyni. V tiskové zprávě to dnes oznámilo ministerstvo zahraničí. Dvojice specialistů odletí dnes odpoledne linkovým letem z Vídně do Bangkoku, odkud se přesunou na sever Thajska, kde se neštěstí stalo. Podle mluvčí hasičů Nicole Zaoralové by na místě měli být v sobotu dopoledne místního času.

6.7.2018

Kramářova vila, rezidence premiérů, se dnes otevře veřejnosti

Kramářova vila v Praze, která slouží jako rezidence českých premiérů, se dnes mimořádně otevře veřejnosti. Lidé mohou premiérské sídlo navštívit od 09 do 17 hodin. Letos, kdy se připomíná sté výročí založení Československa, Úřad vlády zpřístupňuje Kramářovu vilu každou sobotu od dubna do října. Kromě toho byla otevřena v květnu při festivalu architektury Open House. Další mimořádné otevření ji čeká o státních svátcích 28. října a 17. listopadu.

6.7.2018

OBRAZEM: XVI. všesokolský slet v Praze

První program hromadných skladeb v rámci XVI. všesokolského sletu proběhl 5. července v pražské Eden Aréně.

5.7.2018

OBRAZEM: Oslavy 115 let americké značky Harley-Davidson

Příznivci americké motocyklové značky Harley-Davidson se sešli 5. července na pražském Výstavišti, aby oslavili 115. výročí značky.

5.7.2018

Velkou část Česka dnes zasáhnou vedra a v pátek bouřky

Velkou část Česka dnes zasáhnou vedra s teplotou až 32 stupňů Celsia a v pátek odpoledne a večer silné bouřky. V Ústeckém kraji je také ode dneška do odvolání zvýšené nebezpečí vzniku požárů. Vyplývá to z dnešní výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

5.7.2018

Armáda bude na srazu Harley-Davidson lákat nové rekruty

Nové rekruty se armáda pokusí získat na srazu příznivců motocyklů Harley-Davidson, který dnes začíná v Praze. Na pražském Výstavišti představí svou současnou i historickou techniku nebo předvede ukázky boje zblízka.

DOTYK.CZ
5.7.2018

Filipína Welserová: láska z Březnice přerostla v utajené manželství

Láska prý překoná veškeré nástrahy a v případě neurozené dívky a císařova syna se to vyplnilo. Před jedním z největších milostných vzplanutí v dějinách Habsburků couvl i papež.  

4.7.2018

Vietnam si stěžuje na Zaorálka. Popudily ho jeho výroky o zločinu

Vietnamské velvyslanectví předalo v pondělí českému ministerstvu zahraničí diplomatickou nótu, v níž si stěžuje na výroky předsedy zahraničního výboru Sněmovny Lubomíra Zaorálka (ČSSD) o Vietnamu. ČTK to dnes potvrdila česká diplomacie.

4.7.2018

Nové eObčanky? Lidé neví, k čemu jim vlastně jsou, kritizují Piráti

Pirátům vadí, že zavedení občanských průkazů s elektronickým čipem nepředcházela dostatečná informační kampaň. Obávají se, že lidé nebudou vědět, jak průkazy používat. Oznámili to dnes v tiskové zprávě. 

4.7.2018

Na záchranu chlapců v thajské jeskyni nabídlo Česko výkonné pumpy

Pomoci chlapcům uvězněným v zatopené jeskyni na severu Thajska by mohla výkonná čerpadla, která vyrábí skupina Sigma Group z Lutína na Olomoucku. S nabídkou se obrátilo Česko prostřednictvím premiéra Andreje Babiše na thajské velvyslanectví.

4.7.2018

Průzkum: Ve volbách by uspělo sedm stran, ODS posílila, Piráti klesli

Do Sněmovny by se v červnu podle volebního modelu agentury STEM dostalo sedm stran v čele s hnutím ANO. Před branami dolní komory by zůstaly TOP 09 a STAN. V porovnání s předchozím dubnovým šetřením STEM by znatelně posílila ODS, mírněji pak ČSSD, KSČM a KDU-ČSL. Pokles voličské přízně významně postihl Piráty a v menší míře také ANO a SPD Tomia Okamury.

4.7.2018

Aktivisté přitvrzují. Poslancům podporujícím autorskou ochranu vyhrožují smrtí

Internetoví aktivisté, kteří protestují proti směrnici, jež zavádí autorská práva pro novináře, mnohdy vyhrožují europoslancům smrtí. Na tiskové konferenci ve Štrasburku to podle portálu Info.cz uvedli zástupci největších politických frakcí v Evropském parlamentu. 

4.7.2018

Vlci v Lužických horách. Dvojici šelem zachytily fotopasti

/VIDEO/ V Lužických horách se pohybují minimálně dva vlci. Důkazy o tom přinesly fotografie a videa z fotopastí Hnutí Duha z jara letošního roku. Nepřímé důkazy přitom byly zdokumentováni již na začátku letošního roku dobrovolníky z takzvaných Vlčích hlídek.

AKTUALIZOVÁNO
4.7.2018

Ředitel Nemocnice Na Bulovce skončil. Ministr zdravotnictví jej odvolal

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes ráno odvolal ředitele Nemocnice Na Bulovce Františka Nováka. Uvedl to mluvčí nemocnice Martin Šalek. Nováka policie obvinila v rozsáhlé kauze manipulací s veřejnými zakázkami. V nemocnici koncem června zasahovala policie v souvislosti se zadáváním zakázek na dodávky služeb. Nováka policisté při zásahu zadrželi, později ho propustili.

4.7.2018

Olomoučtí rybáři vysadili do rybníka Poděbrady stovky úhořů

Žádný had, ale nejtajemnější ryba našich vod. Spatřit ji mohou zájemci o rekreaci v rybníku Poděbrady u Olomouce, kam místní rybáři v těchto dnech vysadili stovky malých úhořů říčních.

4.7.2018

Prohra v Lucemburku. Česko neuspělo s kasační stížností proti Diag Human

Česká republika na konci června neuspěla před lucemburským Nejvyšším soudem s kasační stížností proti loňskému verdiktu, podle kterého společnost Diag Human může po Česku vymáhat svůj nárok přesahující 13,5 miliardy korun. Serveru Hlídacípes.org to potvrdilo ministerstvo zdravotnictví, které stát ve sporu zastupuje.

4.7.2018

Hygienici se zaměřili na školky. Pokuty padaly i za jídlo

Kontroly hygieniků se v metropoli zaměřily na zařízení, která pečují o děti ve školkovém věku. Hygienici prověřovali, zda zařízení nabízejí dětem dostatečný prostor, jsou odpovídajícím způsobem vybavená, osvětlená, vytápěná, větraná, zásobená vodou, uklizená a také, zda jejich stravování odpovídá hygienickým požadavkům.

4.7.2018

Do barevných popelnic Češi nahází půl metráku ročně

/INFOGRAFIKA/ Jak jste na tom s tříděním odpadu? Průměrný Čech do barevných popelnic nahází asi půl metráku odpadu ročně – hlavně papíru, plastů, skla a nápojových kartonů. Rekordních 66,7 kilogramu vytřídí obyvatelé  okresu Praha–západ. Naopak na Teplicku jen 32,4 kilogramu. 

4.7.2018

Politolog Lukáš Valeš: ČSSD bude ve vládě plnit funkci užitečného idiota

/ROZHOVOR/ Jaká bude vláda ANO a ČSSD s podporou  KSČM, která právě vzniká? Kdo z tohoto svazku vyjde posílen, kdo oslaben a pro koho to bude umíráček? O tom Deník hovořil s docentem Lukášem Valešem z Katedry veřejné správy Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni.

3.7.2018

Zemřel profesor Rybka, který znamenal pro český diabetes pojem

Ve věku 86 let zemřel v úterý 3. července profesor Jaroslav Rybka ze Zlína - internista a diabetolog a spoluautor československého Diabetologického programu. Nejen Zlín tak přišel o jednu z velkých osobností. Termín posledního rozloučení zatím není známý.

AKTUALIZOVÁNO
3.7.2018

Moravskou vlajku vyvěsí v 1420 vesnicích a městech. Třetina z nich je v Čechách

Vyjádřit úctu moravským hodnotám vyvěšením moravské vlajky se již podeváté rozhodlo bezmála 1500 obcí a měst České republiky. Iniciativu vyhlašuje Moravská národní obec vždy ve státní svátek Cyrila a Metoděje. Aktuálně je do projektu zapojených 1420 vesnic a měst, které se ve čtvrtek 5. července chystají moravskou vlajku vyvěsit.

3.7.2018

Rozloučení s Burešovou bude 11. července v pražském strašnickém krematoriu

Poslední rozloučení s první českou ministryní spravedlnosti po listopadu 1989 Dagmar Burešovou se uskuteční 11. července v krematoriu v pražských Strašnicích. Oznámila to v úterý na webu Česká advokátní komora.

3.7.2018

Pirátský návrh posílení pravomocí NKÚ: Bič na podvody a plýtvání

Piráti předloží vlastní návrh na posílení kompetencí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), ačkoliv obdobnou změnu chystá vláda. Podle vize Pirátů, kteří dnes svůj záměr oznámili, by měl NKÚ kontrolovat hospodaření statutárních měst, krajů a veřejnoprávních médií. To by mělo pomoci včas odhalit dotační podvody, poukázat na plýtvání s veřejnými penězi, ale i neúmyslné chyby v účetnictví, slibují si Piráti.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT