Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Česko

17.9.2018

Petr Pavel: Nikdy by mě nenapadlo, že by se Česká republika připojila k NATO

Jako první zástupce zemí bývalé Varšavské smlouvy a nových členských států byl tři roky na nejvyšším vojenském postu Aliance. Mandát mu vypršel a vystřídal ho britský maršál Stuart Peach.

17.9.2018

Komunální a senátní volby jsou již za dveřmi. Jak správně hlasovat?

5. - 6. října čekají občany České republiky komunální volby a někde i 1. kolo senátních voleb (2. kolo proběhne o týden později 12. - 13. října). Není proto na škodu si připomenout, jak správně vyplnit hlasovací lístek. Nutno dodat, že hlasování v komunálních volbách se od jiných voleb liší. Prvním rozdílem je to, že zatímco v jiných volbách mohou voliči své favority kroužkovat, při komunálních volbách se křížkuje. V případě, že budou v daném místě občané volit i do Senátu, je třeba dbát na barvu obálky.

17.9.2018

Židé protestují proti komiksu Zelený Raoul, znevažuje holokaust

Ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát protestuje proti dílu komiksu Zelený Raoul s názvem Blbounova pomsta. Autor v něm reaguje na nedávný výrok Miloše Zemana, kdy se opět dehonestujícím způsobem vyjádřil o inteligenci českých novinářů. Přirovnal je k blbounu nejapnému, vyhynulému druhu ptáků.

17.9.2018

Čím lidé topí v kotlech? TOP 09 chce zrušit právo úřadů na kontroly

Opoziční TOP 09 chce zrušit právo úředníků vstupovat lidem do obydlí a kontrolovat, čím topí v kotlích. Toto právo jim dává zákon o ochraně ovzduší například pokud mají podezření, že dotyčný spaluje nevhodné látky. Novelu zákona už TOP 09 předložila ve Sněmovně. Chce také zrušit až padesátitisícové pokuty těm, kteří kontrolu neumožní. Podle strany představuje platná právní úprava prolomení ústavní ochrany nedotknutelnosti obydlí. Podle Ústavního soudu je to však v pořádku.

17.9.2018

Zlínskem obchází medvěd. Jde teď po sladkém, říkají odborníci

Dva přátelé jedoucí do práce viděli na Zlínsku medvěda. „Žral pod cestou na louce,“ uvedl překvapený Pavel Košíček z Kaňovic.

17.9.2018

Radnice v Praze přispívají rodinám. Proplatí kroužky i knihy

/INFOGRAFIKA/ Až 800 korun na volnočasový kroužek přispěje každému dítěti šestá městská část. Desítka zase rozdává poukazy na knihy. Nárok na pětisetkorunový šek mají nově i mladší děti.

17.9.2018

Problémy se v hospodě nevyřeší. Proto se rozhodl herec Kratina kandidovat za ODS

/ROZHOVOR/ Za sebou má desítky divadelních i seriálových rolí. Teď by se navíc chtěl stát na šest let senátorem. Šestašedesátiletý herec Vladimír Kratina pošilhává po nové štaci údajně kvůli rozpínání jedinců chorobně závislých na moci – tzv. mocižroutů. O senátorské křeslo se uchází jako nezávislý s podporou ODS v Praze 2.

17.9.2018

Bujaré veselí vesnice roku a deset let dřiny na ruině kostela: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 15. až 16. září 2018.

17.9.2018

Povolit sňatky homosexuálů? Začíná bouřlivá debata

Sňatky homosexuálů dostaly od vlády zelenou. Kabinet nedávno podpořil návrh skupiny poslanců, podle kterého by manželství mohli uzavírat i lidé stejného pohlaví.

17.9.2018

Chystá se zákon o lobbingu. Přinese přísnější metr na politiky i lobbisty

Politici budou muset informovat o přijatých darech, jejichž hodnota bude vyšší než pět tisíc korun. Pokud nebudou pravidelně hlásit kontakty s lobbisty, bude jim hrozit pokuta až sto tisíc, navrhuje chystaný zákon o lobbingu.

16.9.2018

Europoslankyně Šojdrová hledá podporu pro přijetí sirotků. Babiš trvá na svém

Poslankyně Evropského parlamentu Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) chce kvůli možnému přijetí několika desítek sirotků z uprchlických táborů oslovit manželky premiéra Andreje Babiše (ANO) a prezidenta Miloše Zemana. Česká republika by měla projevit více lidskosti, bylo by možné převzít některé sirotky z uprchlických táborů v Řecku, řekla Šojdrová serveru lidovky.cz. 

16.9.2018

Ceny pozemků u restitucí církví jsou nadhodnocené, tvrdí Faltýnek

Cena za zemědělské a lesní pozemky, za které při restitucích dostávají církve kompenzace, byla podle předsedy poslanců ANO Jaroslava Faltýnka několikanásobně nadhodnocená. Uvedl to dnes v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

16.9.2018

Cesta do školy jako společný zážitek? Stačí vyrazit „Pěšky do školy"

Doba, kdy jen největší borci jezdili do školy tramvají a všichni ostatní šlapali pěšky, je dávno pryč. Současným trendem je rozvoz školáků autem až před vstupní dveře. Tímto způsobem se do školy dopravuje bezmála polovina pražských dětí. Kampaň „Pěšky do školy“ se snaží poukázat na nevýhody tohoto způsobu dopravy.

16.9.2018

Karenční doba? Kvůli ní jsme ve vládě a na zrušení trváme, řekla Maláčová

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) odmítla spojovat otázky zrušení karenční doby a zavedení elektronické neschopenky, jak to udělal premiér Andrej Babiš (ANO). 

16.9.2018

Pakt většiny států OSN o migraci? Sněmovnu čeká debata

Sněmovnu čeká příští týden debata o globálním paktu o migraci, na jehož podobě se shodlo v červenci přes 190 států Organizace spojených národů. Cílem nezávazné dohody je podpora bezpečné, řízené a legální migrace a snížení počtu případů pašování lidí a obchodování s lidmi.

15.9.2018

Babiš odmítá přijmout syrské sirotky. Můžeme jim dát domov, oponuje Hamáček

Česká republika by zvládla přijmout 50 dětí, které v syrské válce přišly o rodiče, uvedl na twitteru ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček (ČSSD). Reagoval tak na premiéra Andreje Babiše (ANO), který v dnešním rozhovoru pro Právo přijetí sirotků odmítl. Babišův výrok kritizovali i někteří další politici. Postavil se za něj ale prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

15.9.2018

Vysoké teploty vydrží do konce září. Bude i více než 25 stupňů

Nadprůměrné teploty vydrží do konce září, v některých dnech bude i přes 25 stupňů Celsia. Přechodně se může mírně ochladit. Pršet bude nyní méně, postupně ale bude srážek přibývat. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).  

15.9.2018

Lidé zklamaní z vývoje v Čechách? Lidovci musí nabídnout naději, říká Bělobrádek

KDU-ČSL by podle předsedy Pavla Bělobrádka měla kromě konkrétních témat nabídnout naději lidem, kterým se nelíbí vývoj v České republice, například to, že se vláda opírá o hlasy KSČM.  Lidovci musí nabídnout naději zklamaným z vývoje v ČR

15.9.2018

Buď nemají obsah, nebo slibují všechno všem. Experti hodnotí politické kampaně

Myslím, že letošní kampaň je pestrá, zajímavá a někdy i pekelně zábavná, ale chybí mi v ní myšlenka, hodnotí předvolební politické klání reklamní specialista Miloslav Knepr, spolumajitel agentury Silver Pack.

15.9.2018

Češi v Afghánistánu už nebudou v první linii. Armáda změnila strategii

Čeští vojáci, kteří hlídají v Afghánistánu koaliční základnu Bagrám, už nebudou na výjezdech do nebezpečných míst chodit v první linii, budou podporovat a krýt afghánské vojáky. Americké a české velení mise v reakci na srpnový incident, kdy sebevražedný atentátník zabil tři české vojáky, změnilo strategii.  

15.9.2018

Lidovci pořádají v Praze ideovou konferenci. Ujasní si politické priority

Tři týdny před komunálními volbami dnes dopoledne v Praze pořádá KDU-ČSL programovou a ideovou konferenci. Setkání v pražském paláci Charitas naváže na čtvrteční start kampaně strany a mělo by sloužit k ujasnění programových a politických priorit v předvolebním období.

15.9.2018

Pochod za zdravé chlapy a zachráněný mlýn v obležení: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 14. září 2018.

14.9.2018

Slábnoucí migrace, Manafortovo doznání a paralyzované České dráhy: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

14.9.2018

Sněmovní komise k OKD vyslechla dva lidi. Další dorazí ve čtvrtek

Činnost sněmovní vyšetřovací komise k privatizaci těžební společnosti OKD dnes pokračovala výslechem dvou svědků. Další jednání má v plánu příští čtvrtek a pátek, kdy by pokaždé měli dorazit dva lidé. Novinářům to v závěru dnešního jednání řekl předseda komise Lukáš Černohorský (Piráti). 

14.9.2018

Soud opět odmítl stížnost hackera Nikulina. Je neopodstatněná, tvrdí

Ústavní soud odmítl třetí stížnost Rusa Jevgenije Nikulina jako neopodstatněnou. Údajný hacker si stěžoval, že se nemohl odvolat proti svému propuštění z vazby, po němž následovalo vydání do USA. Informovala o tom Česká televize.

14.9.2018

Příběhy 20. století. Někdy stačí říct: Dědo, vyprávěj!

Jaký přehled mají žáci a studenti o říjnu 1918, září 1938, únoru 1948 a srpnu roku 1968? Z výzkumu, který vypracovala agentura NMS Market Research pro Paměť národa mimo jiné vyplývá, že zlomové okamžiky našich dějin zná jen polovina mladých lidí do 24 let.

14.9.2018

Podmínka a pokuta. Soud potrestal ženu za nenávistný komentář k fotce prvňáčků

Za nenávistný komentář pod fotografií teplických prvňáčků udělil Okresní soud v Tachově 26leté ženě osmiměsíční podmíněný trest se zkušební lhůtou na 1,5 roku. Kromě toho musí obviněná zaplatit pokutu 20 tisíc korun. Rozhodnutí soudu není pravomocné, informovala Česká televize. 

14.9.2018

Jak vypadala královna Judita? Odborníci zrekonstruovali podobu jejího obličeje

Odborníci vytvořili vizualizaci tváře české královny Judity Durynské, druhé manželky Přemyslovce Vladislava II., která žila ve 12. století. Podobu zrekonstruoval brazilský 3d designer Cícero André da Costa Moraes na základě lebečních kostí. Využil k tomu trojdimenzionální metodu. Podoba druhé české královny byla dnes představena v Muzeu Karlova mostu.

14.9.2018

Hamáčkovi radí exšéf slovenské policie Gašpar. TI žádá o vysvětlení

Organizace Transparency International (TI) dnes v otevřeném dopise požádala vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) o vysvětlení, proč si jako poradce na ministerstvo vnitra vybral Tibora Gašpara. Bývalý slovenský policejní prezident Gašpar rezignoval letos po tlaku veřejnosti kvůli vyšetřování vraždy reportéra Jána Kuciaka a jeho partnerky.

AKTUALIZOVÁNO
14.9.2018

Kauza H-System: Zeman je dotčen, stojí za stěžovateli. Obrátil se na ÚS

Prezident Miloš Zeman se vložil do kauzy H-System. Ústavnímu soudu (ÚS) zaslal nevyžádanou intervenci podporující stanovisko stěžovatelů bytového družstva Svatopluk. Ve svém dokumentu zmiňuje, že je případem dotčen a znepokojen. Informoval o tom v pátek mluvčí hradu Jiří Ovčáček.

14.9.2018

Politici zpřísnili pravidla pro práci volebních komisařů. V říjnu platit nebudou

Omezit chybovost při sčítání voličských hlasů má vládní novela volebních zákonů, kterou dnes schválila Sněmovna. Změny kvůli zpoždění při projednávání v dolní komoře ještě nebudou platit pro nadcházející říjnové volby do obecních zastupitelstev a Senátu, i když to původně ministerstvo vnitra plánovalo. Novelu nyní dostane k posouzení horní komora, bez jejíhož souhlasu změny přijaty nebudou.

14.9.2018

Hamáček chce zrychlit ukončení pobytu cizinců, kteří páchají trestné činy

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) navrhne ve Sněmovně urychlit ukončení pobytu cizinců, kteří se v Česku dopustí opakovaně úmyslné trestné činnosti. Pozměňovací návrh k vládní novele cizineckého zákona by podle něj měl zajistit, aby proces o ukončení pobytu trval maximálně šest měsíců. Hamáček dnes ve Sněmovně novinářům řekl, že v současnosti řízení trvá dva roky i více. V posledních letech 2016 a 2017 bylo takových řízení vždy kolem 400, uvedl.

AKTUALIZOVÁNO
14.9.2018

Poslanci odmítli snížit volební limit pro vstup do dolní komory

Hranice pro vstup do Sněmovny se nesníží ani pro strany, ani pro jejich koalice. Nezmění se ani způsob přepočtu hlasů na poslanecké mandáty. Dolní komora dnes tyto poslanecké úpravy Pirátů a lidovců odmítla zapracovat do vládní novely volebních zákonů, která má zpřísnit pravidla pro práci volebních komisařů a kterou přijala.

14.9.2018

Jadernou elektrárnu Dukovany budou bránit ozbrojené síly. Cvičně

Vojáci, policisté a hasiči se zapojí do rozsáhlého cvičení v nejbližším okolí Jaderné elektrárny Dukovany. Několikadenní cvičení začne v úterý 18. září. Jeho cílem je prověřit zajištění vnější ochrany jednoho z nejstřeženějších objektů v zemi.

AKTUALIZOVÁNO
14.9.2018

Řízení civilní rozvědky se oficiálně ujal Marek Šimandl

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes ráno oficiálně uvedl do funkce ředitele civilní rozvědky Marka Šimandla. V čele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) nahradil Jiřího Šaška, kterého postavil na jaře mimo službu tehdejší ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO) v souvislosti s vyšetřováním hospodaření této tajné služby.

14.9.2018

Recept na zapékaný efedrin a zmlácení prodavačky pro pár cigaret: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 13. září 2018.

13.9.2018

Toto je nedostatek solidarity, kritizoval Zeman hlasování o řízení s Maďary

Premiér Andrej Babiš (ANO) i prezident Miloš Zeman jsou kritičtí ke středečnímu rozhodnutí Evropského parlamentu (EP), který vyzval země EU, aby zahájily řízení proti Maďarsku kvůli vážnému ohrožení hodnot Evropské unie. Babiš bude chtít od europoslanců ANO slyšet, proč usnesení podpořili.

13.9.2018

Další ruští turisté, údajní zrádci v ANO a posunutý státní svátek: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

13.9.2018

Komise k OKD vyslechla jednoho svědka, další dva pozvala na pátek

Sněmovní vyšetřovací komise k privatizaci těžební společnosti OKD si dnes pozvala jednoho svědka, další dva vyslechne v pátek odpoledne. Novinářům to v závěru dnešního jednání řekl předseda komise Lukáš Černohorský (Piráti). Dodal, že se jedná o civilní zaměstnance, nikoliv politicky aktivní osoby. Konkrétnější být nemohl s ohledem na to, že jednání komise je neveřejné.

13.9.2018

Schwarzenberg již opustil nemocnici, po pádu ve Sněmovně je v pořádku

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který ve středu upadl kvůli chvilkové indispozici ve Sněmovně, dnes odpoledne opustil Ústřední vojenskou nemocnici v pražských Střešovicích. ČTK to řekl sám Schwarzenberg s tím, že je v pořádku. Osmdesátiletý doyen Sněmovny byl přes noc hospitalizován v nemocnici na pozorování.

AKTUALIZOVÁNO
13.9.2018

Babiš probere s europoslanci ANO, proč byli pro řízení s Maďary

Premiér Andrej Babiš (ANO) probere s europoslanci za ANO, proč ve středu hlasovali pro to, aby členské země EU zahájily řízení proti Maďarsku kvůli vážnému ohrožení hodnot Evropské unie. Považuje to za zbytečné, když poslední slovo budou mít představitelé členských zemí.

AKTUALIZOVÁNO
13.9.2018

Soud osvobodil Rittiga v kauze praní špinavých peněz z firmy Oleo

Pražský městský soud dnes nepravomocně zprostil Iva Rittiga obžaloby, podle níž si lobbista pořídil tři nemovitosti v Dubaji za peníze vyvedené z firmy Oleo Chemical. Soudní senát osvobodil rovněž druhého obžalovaného Petra Michala, který podle kriminalistů zprostředkoval převod peněz. Soud předtím také zopakoval, že se dvojice nepodílela na tunelování Olea.

13.9.2018

Ke konci srpna zemřelo 47 lidí při nehodách zaviněných mladými

Ke konci srpna zemřelo letos na silnicích 47 lidí při dopravních nehodách, které zavinil mladý řidič. Těžce zraněných osob bylo 228. Na dnešní tiskové konferenci to řekl Tomáš Neřold, pověřený vedoucí oddělení Besip. Pomoci řešit situaci má kurz Ford Driving Skills for Life, který má atraktivní formou naučit začínající řidiče ve věku 18 až 24 let bezpečnému chování za volantem. Akce se uskuteční 15. a 16. září na letišti v Brně-Tuřanech.

13.9.2018

Vondráček se distancoval od hlasování zástupců ANO o Maďarsku

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) se dnes distancoval od hlasování europoslanců za ANO v Evropském parlamentu o sankčním řízení s Maďarskem kvůli údajnému vážnému ohrožení unijních hodnot. Europoslanci českého vládního hnutí podpořili doporučení, aby Evropská komise s Maďarskem řízení zahájila.

13.9.2018

Lípy ani javory v ulicích nepřežijí. Ze stromořadí je vytlačí nepůvodní druhy

Změny klimatu s dlouhými obdobími sucha a přívalovými dešti zásadně ovlivní skladbu stromů ve městech. Radnice budou muset již velmi brzy změnit strategii výsadby zeleně v ulicích. To jsou hlavní závěry odborné konference Strom pro život – život pro strom, kterou uspořádala Mendelova univerzita v Brně.

DOTYK.CZ
13.9.2018

V síni byly tři krvavé louže. Před 80 lety Němci zmasakrovali české četníky

"Vstoupil jsem do místnosti a spatřil jsem na zemi čtyři mrtvoly. Tři z nich ležely nohama ke mně. Byli to četníci," napsal před 80 lety anglický novinář Sydney Morrell, který se jako první publicista dostal do vesnice Habersbirk (dnes Habartov) v české části Sudet, kde 13. září 1938 zmasakrovali zfanatizovaní sudetští Němci českou četnickou stanici.

AKTUALIZOVÁNO
13.9.2018

Rozkol trvá. Ministr Vojtěch se s lékařskými odbory na platech nedohodl

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se dnes s lékařskými a zdravotnickými odbory nedohodl na výši růstu platů zdravotníků. Nabízel jim sedm procent navíc do tarifních platů zaměstnanců v příspěvkových organizacích ministerstva. Odbory chtěly deset procent pro všechny, jak jim slíbila předchozí vláda. Novinářům to řekli po dnešním jednání. Od poloviny srpna jsou odbory ve stávkové pohotovosti, stávka ale podle nich reálná není. Chtějí upozorňovat na zneužívání přesčasů.

13.9.2018

Billboardy nudí. Politolog: Videa jsou černá díra, kampaň je o kontaktu

Zářivě bílá košile má symbolizovat čistotu a možná nezkorumpovatelnost. Politici na billboardech a plakátech ale předvádějí většinou nudu a šeď. Volební kampaň v okresních městech jižní Moravy doprovázejí klasická hesla představující lídry jako rozvážné, slušné, zkušené či neúplatné.

13.9.2018

Cizinky okrádající v Česku cizince a teatrální muži s koženou brašnou: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 12. září 2018.

13.9.2018

Komunální volby: O repete usiluje 4,5 tisíce starostů a jejich zástupců

/INFOGRAFIKA/ Už 42 let vládne Slavkovu na Opavsku jeden muž: Vladimír Chovanec. Nejprve z pozice předsedy MNV, později starosty. V říjnových komunálních volbách se pokusí opět proniknout do místního zastupitelstva. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT