Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Česko

6.8.2018

Výdaje na vědu rostou, v inovacích ale ČR na Evropu ztrácí, tvrdí NKÚ

Systém podpory výzkumu, vývoje a inovací v České republice nevytváří vždy ideální podmínky, aby vznikaly výsledky uplatnitelné v praxi, a nepřispívá ke zvyšování konkurenceschopnosti země. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Navzdory rostoucímu množství peněz provází výzkum dlouhodobé problémy, které se nedaří řešit. Je to například málo nově registrovaných patentů nebo slabá spolupráce mezi soukromým a veřejným sektorem.

6.8.2018

Hayato Okamura: Ať chci, nebo nechci, lidé mě vnímají jako opak mého bratra

/ROZHOVOR/ Tlumočník a průvodce turistů Hayato Okamura se rozhodl vstoupit do politiky až ve zralém věku. Jednapadesátiletý otec pěti dětí, věřící křesťan a skaut je členem KDU-ČSL poslední tři roky. Loni neúspěšně kandidoval za lidovce do Poslanecké sněmovny. Znovu se o úspěch v politice pokusí v říjnových senátních volbách. 

6.8.2018

OBRAZEM: Nejlepší fotografie týdne

Prohlédněte si nejpovedenější snímky našich fotografů pořízené během uplynulého týdne.

6.8.2018

O „zbroják“ lidé přichází kvůli zdraví, vypršení platnosti i ztrátě bezúhonnosti

Sedmdesáté narozeniny oslaví letos myslivec František, kterému zároveň končí platnost zbrojního průkazu. Aby si ji mohl prodloužit, musí včas vyplnit potřebné dokumenty a podstoupit zdravotní prohlídku.

6.8.2018

Návrat do školy se blíží. Kdy začít s přípravou?

Škola daleko, do září spousta času! Nebo snad ne? Měly by se děti na školní docházku už začít zvolna připravovat po polovině prázdnin? Mezi rodiči panuje na toto téma spousta názorů; stejně tak jako mezi samotnými školáky.

5.8.2018

Psy neutrácíme. Staráme se o ně až do konce jejich života, říká Andrej Vítek

/ROZHOVOR/ Grabštejn na Liberecku nevyhledávají jen turisté, ale i armádní psovodi. V podhradí totiž sídlí Centrum vojenské kynologie. Svůj domov tu našel i psí válečný veterán Athos, který se vyznamenal v Afghánistánu.

5.8.2018

Bývalý šéf armády Šedivý: V Afghánistánu nepoznáte, zda se jde člověk odpálit

Pro vojenskou misi v Afghánistánu je podle někdejšího šéfa armády Jiřího Šedivého charakteristické to, že není zřejmé, kdo je nepřítelem. Vojáci na to musí být připraveni. Šedivý to řekl v souvislosti s dnešním sebevražedným atentátem, jehož oběťmi se stali tři čeští vojáci.

5.8.2018

Vedro díky dešti polevilo. Od středy by teploty měly opět atakovat 35 stupňů

Horko v Česko dnes mírně polevilo a žádná ze stanic, které měří teplotu déle než 30 let, tak po pěti dnech nezaznamenala nový teplotní rekord. Nejvyšší dnešní teplota byla 34 stupňů Celsia ve Strážnici na Hodonínsku. V Husinci-Řeži u Prahy, kde bylo v uplynulých dnech i o stupeň více než v jiných částech Česka, dnes meteorologové naměřili 29,9 stupně Celsia. ČTK to řekla pracovnice Českého hydrometeorologické ústavu (ČHMÚ).

5.8.2018

Čech, kterého v Egyptě zabil žralok, pocházel z Bánova

Když 42letý muž z Bánova opouštěl na sklonku července své rodné Slovácko, aby spolu s manželkou a dvěma dětmi zamířil na exotickou dovolenou do vyhlášeného egyptského resortu Marsa Alam, netušil, že se už nevrátí. 

5.8.2018

Velká cena v Brně: víc opilců a rušení nočního klidu, diváků bylo méně než loni

Letos, na rozdíl od minulého roku, nemuseli šlapat po mokré zemi a po závodě řešit, kde usuší mokré oblečení. Přesto motocyklovou Velkou cenu České republiky na brněnském Masarykově okruhu o víkendu navštívilo méně lidí. Na závody se přišlo podívat přes 187 tisíc diváků, o šest tisíc méně, než loni.

AKTUALIZOVÁNO
5.8.2018

Armáda přepraví ostatky vojáků do vlasti ve středu. Příletu se zúčastní Zeman

Těla tří vojáků, kteří dnes zemřeli po útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu, přepraví do Česka armádní speciál ve středu. Příletu se má zúčastnit prezident Miloš Zeman. Novinářům to řekl zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Verner, který současně zveřejnil jména zabitých. Byli jimi šestatřicetiletý rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek, kterým bylo 28 a 25 let.

AKTUALIZOVÁNO
5.8.2018

Smrt českých vojáků nesmí odradit od boje s terorismem, řekl Zeman

Hlubokou lítost vyjádřil prezident a vrchní velitel ozbrojených sil Miloš Zeman nad úmrtím tří českých vojáků, kteří se dnes stali oběťmi sebevražedného útoku v Afghánistánu. Zároveň zdůraznil, že by to podle něj nemělo odradit od úsilí nadále bojovat s mezinárodním terorismem. Zemanovo vyjádření poskytl ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

5.8.2018

ČSSD plánuje řádný stranický sjezd na příští únor nebo březen

Na únor nebo březen příštího roku chystá sociální demokracie řádný sjezd, kde bude vybírat členy předsednictva a ústředního výkonného výboru. Nejužší vedení včetně předsedy Jana Hamáčka (ČSSD) zvolil letos v únoru a dubnu na dva roky mimořádný sjezd po loňském neúspěchu ve volbách do Sněmovny.

4.8.2018

V Česku opět padaly teplotní rekordy. V Řeži u Prahy naměřili 37,6 stupně

Nejteplejším místem v Česku byla dnes opět Husinec-Řež u Prahy, kde meteorologové naměřili 37,6 stupně. Teplotní rekord pro dnešní den pak padl na zhruba 30 stanicích, které zaznamenávají teplotu déle než 30 let.

4.8.2018

Tropické teploty Česko neopustí. V úterý budou stoupat k 35 stupňům

Vedro bude v Česku i v dalších týdnech. V neděli se vysoké teploty sice zmírní o pár stupňů, od úterý bude ale teplota opět stoupat k extrémně nadprůměrným teplotám kolem 35 stupňů Celsia. Od konce příštího týdne by měly maximální teploty dosahovat průměrných 26 stupňů a v týdnu na přelomu srpna a září by měly klesnout na zhruba 24 stupňů.

4.8.2018

Pražská zoo se chlubí nejmenším savcem. Miniaturní bělozubkou

Pozorní návštěvníci pražské zoologické zahrady se mohou seznámit s hmotnostně nejmenším savcem světa miniaturní bělozubkou vážící v průměru jen 1,8 gramu. V pavilonu Afrika zblízka bylo zbudováno vivárium s chovnými labyrinty.

4.8.2018

Vlka se není třeba bát. Je velice plachý, říká Kašpar ze Správy KRNAP

Loni narozenou vlčici, která se nedokázala dostat z ohrady chovatele ovcí na Vrchlabsku, se podařilo vrátit zpět do volné přírody. Správci Krkonošského národního parku tak učinili po potvrzení faktu, že se skutečně jedná o mladou samici vlka, odebrání vzorků trusu na genetickou analýzu a pořízení fotodokumentace.

4.8.2018

NKÚ se zaměří na peníze na vojenskou výstroj i kulturní aktivity

Nejvyšší kontrolní úřad zahájí v srpnu tři nové kontroly ze svého letošního plánu. Prověří peníze státu určené na pořizování vojenské výstroje, na podporu rozvoje digitalizace výuky a na kulturní aktivity. Kontrolní závěry z těchto akcí by mělo vedení úřadu schvalovat v květnu příštího roku. Nejvyšší kontrolní úřad o tom informoval na webu.

4.8.2018

Duhový festival míří do Prahy, chystá se i tradiční průvod hrdosti

/INFOGRAFIKA/ Festival zaměřený na osoby s menšinovou sexuální orientací odstartuje pondělními koncerty na Střeleckém ostrově. Ten se na týden promění v základnu festivalu s názvem Pride Village.

4.8.2018

Pád nymburské lávky a vystrašená vlčice v ovčí ohradě: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 3. srpna 2018.

4.8.2018

Přispěl i Saša Rašilov. Do hledání židovských náhrobků se může zapojit každý

Hledání ztracené tváře židovských hřbitovů, právě tak se jmenuje nový celorepublikový projekt, jehož cílem je s pomocí široké veřejnosti nalézt ztracené náhrobky a shromáždit jejich dobové fotografie.

4.8.2018

Vězni mohou být ve vedrech do půl těla, jejich dozorci nikoliv

Čeští vězni mohou v panující vlně veder zůstávat oblečeni jen do půl těla. Dozorci jsou na tom hůř: součástí jejich uniforem nejsou krátké kalhoty, takže musí vydržet v dlouhých kalhotách, které doplňuje košile. Odsouzení i jejich strážci mají dostatečný přístup k pitné vodě, uvedla dnes mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová. Horko podle ní v žádném případě nenarušilo bezpečnost a pořádek ve věznicích.

4.8.2018

Hygienici kontrolují tábory. Padají pokuty, objevili i svrab

Hygienici udělili provozovatelům letních dětských táborů v červenci 38 pokut za 60 400 korun a devět napomenutí, žádnou akci však nemuseli zakázat. Kontrolovali přitom více než 900 táborů u asi 3000 nahlášených turnusů pro více než 211 000 dětí. Výsledky kontrol krajských hygienických stanic zveřejnilo na webu ministerstvo zdravotnictví.

3.8.2018

Sucho a vedro. V deseti regionech hrozí požáry

V deseti regionech České republiky hrozí kvůli suchému a teplému počasí vznik požárů. Vysoké riziko je zejména v severní polovině Čech a na střední a jižní Moravě. Výstraha se nevztahuje na Moravskoslezský, Jihočeský a Karlovarský kraj a Vysočinu. Česko čekají i v dalších dnech vysoké teploty, dnes a v sobotu má být až 35 stupňů Celsia, v Polabí ojediněle 37 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

3.8.2018

Vedra pokračují. Nejtepleji bylo v Neumětelech, 36,7 stupně Celsia

Na několika místech v Česku dnes maximální teploty překročily 36 stupňů Celsia. Nejtepleji bylo v Neumětelech na Berounsku, kde se rtuť vyšplhala až na 36,7 stupně Celsia. Kvůli suchu meteorologové rozšířili výstrahu před nebezpečím požárů, která se týká už deseti krajů. Naopak smogovou situaci v Ústeckém a Středočeském kraji, vyhlášenou v úterý kvůli vysoké koncentraci přízemního ozonu, dnes meteorologové odvolali.

3.8.2018

Babiš ve střetu zájmů, protesty na Eiffelovce a volby v Zimbabwe: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

AKTUALIZOVÁNO
3.8.2018

Bakala ke sněmovní komisi k OKD nepřijde, prý není nestranná

Členové vyšetřovací komise tvořené poslanci českého parlamentu, kteří prošetřují okolnosti privatizace těžební společnosti OKD v roce 2004, se přímého svědectví hlavní postavy celé kauzy nedočkají.

3.8.2018

Kam na přírodní koupaliště v Praze? Čistou vodou určitě nezklamou biotopy

Současná vlna veder, která navíc podle meteorologů jen tak neskončí, vyloženě nabízí víkendový program: rychle k vodě! Ale jak si v Praze vybrat správné místo, pokud nechcete jít k bazénu, řece nebo k rybníku? Ze sedmi přírodních koupališť vyšly bez ztráty kytičky biotopy Lhotka a Radotín a také Divoká Šárka. K Šeberáku ani nemá význam chodit.

3.8.2018

Hamáček již získal zprávu o hospodaření rozvědky. Probere ji s jejím vedením

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) již obdržel zprávu o kontrole hospodaření Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Uvedl to dnes na twitteru s tím, že kvůli utajení nesmí komentovat její obsah. Příští týden se sejde s vedením civilní rozvědky a zprávu budou probírat, následně se Hamáček rozhodne o dalším postupu.

3.8.2018

Zákaz vstupu do lomu? Majitel na plavce volá policii

/FOTOGALERIE/ Lom na okraji Blanska je v teplých měsících díky průzračné vodě dlouhá léta vyhledávaný cíl stovek rekreantů. Vodní plocha a okolní pozemky, které leží v těsné blízkosti železnice, jsou však už osm let v soukromém vlastnictví. Předchozí majitelé vstup a koupání lidí vesměs příliš neřešili. Jejich plány na vybudování potápěčského centra a oplocení místa nakonec ztroskotaly.

AKTUALIZOVÁNO
3.8.2018

Kauza H-System: Bývalí klienti žádají o schůzku s Kněžínkem. Kvůli odškodnění

Sdružení Maják, které zastupuje část klientů zkrachovalého H-Systemu, žádá o schůzku ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO). Chce s ním jednat o pátrání po majetku H-Systemu a o odškodnění pro bývalé klienty za průtahy při soudním řízení. Informovala o tom dnes předsedkyně Majáku Jitka Drunecká.

3.8.2018

Úmorná vedra budou pokračovat. Mírné ochlazení přijde až v neděli

Česko dnes čeká další velmi teplý den. Venkovní teploty podle meteorologů opět překročí tropickou třicítku, maxima by měla znovu atakovat 36 stupňů Celsia. Stejné vedro očekává Český hydrometeorologický ústav i v sobotu, v neděli by se mělo o čtyři stupně ochladit. 

AKTUALIZOVÁNO
3.8.2018

Babišův střet zájmů? Transparency International odeslala podnět k prozkoumání

Organizace Transparency International ČR (TI) dnes odeslala první ze dvou podnětů týkajících se možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Domnívá se, že Babiš nadále ovládá holding Agrofert a vlastnictvím médií porušuje zákon. Babiš tvrzení TI označil za nesmysly. Podle premiéra vede šéf organizace David Ondračka proti němu účelovou kampaň.

3.8.2018

Nymburská lávka byla stržena do Labe. Přilákala desítky pozorovatelů

/VIDEO, FOTOGALERIE/ – Bude to znít zřejmě paradoxně, ale z pohledu obyvatel Nymburka byl pád lávky v pražské Tróji loni v zimě skvělou zprávou. Při pohledu na prorezlá lana, která přinesl ukázat zástupce firmy Strabag během bourání nymburské lávky, běhal mráz po zádech. Lávka v Nymburce byla podobně jako ta v Tróji v havarijním stavu. A zřítit se mohla kdykoliv. Nakonec její předčasný pád zhruba hodinu po zahájení bouracích prací mluví jasnou řečí.

3.8.2018

Skořápkáři na Karlově mostě v akci a sprejování jako zábava: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 2. srpna 2018.

3.8.2018

Výběr hlavní bojovnice se závislostí na drogách budí vášně

Konec protidrogové politiky v Česku. Mezi narkomany se opět začne hromadně šířit žloutenka nebo HIV, varuje část odborníků. Způsobí to podle nich změna na postu národního protidrogového koordinátora, který nově obsadí Jarmila Vedralová. Kritici o ní tvrdí, že je nekompetentní. Vedení ministerstva zdravotnictví, kde doposud pracovala, i premiér Andrej Babiš se ale Vedralové zastávají. Rozruch podle nich dělají hlavně „staré struktury“.  

3.8.2018

Vlna veder pokračuje: zvířata hynou, farmářům chybí seno

Venkovní teploty i včera atakovaly historická maxima. V Řeži u Prahy bylo 37,2 stupně Celsia. Vedra si vybírají svoji daň. Ve Zruči nad Sázavou na Kutnohorsku bojují se suchem  originálním způsobem: přestali sekat trávníky, tedy alespoň na některých vytipovaných místech. Tráva tam má nyní až půl metru.    

2.8.2018

Vlaky pro Leo Express, vražda ruských novinářů a vyšší sazby ČNB: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

2.8.2018

Nejdřív budu pracovat na nové protidrogové strategii, plánuje Vedralová

Nejzásadnější je podle nové vedoucí odboru protidrogové politiky úřadu vlády Jarmily Vedralové pustit se do práce na nové protidrogové strategii do roku 2027. Koncepční dokument, kterým se řídí i financování, musí vláda schválit do konce roku. Ostatní kroky bude Vedralová komentovat, až se více seznámí s chodem úřadu, řekla dnes v rozhovoru s ČTK. 

2.8.2018

Zemřel opavský senátor Vladimír Plaček. Bylo mu 53 let

Ve věku 53 let dnes náhle zemřel opavský senátor Vladimír Plaček (ČSSD). Byl rovněž ředitelem Ústavu sociální péče pro tělesně postižené v Hrabyni. Sdělila to senátní tisková tajemnice Eva Davidová. Plaček byl členem horní komory od roku 2012, letos chtěl mandát obhájit.

2.8.2018

Zemřel uznávaný ortoped Václav Smetana. Bylo mu 83 let

Ve věku 83 dnes zemřel ortoped Václav Smetana, který si vedle úspěšného působení ve svém vědním oboru získal uznání jako organizátor sportu zdravotně postižených. ČTK to řekl jeho syn Pavel Smetana.  

AKTUALIZOVÁNO
2.8.2018

V Řeži u Prahy padl další rekord, vedra se přesouvají na Moravu

Teplotní maxima v Česku se dnes pohybovala většinou mezi 31 a 35 stupni, místy bylo i přes 36 stupňů. Nejvyšší teplotu opět zaznamenala středočeská stanice Husinec-Řež, kde bylo 37,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy pro 2. srpen byly překonány přibližně na třetině stanic, které měří teplotu alespoň 30 let. Údaje zveřejnil na webuČeský hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

2.8.2018

Výstavy i koncerty. Česko si připomene srpnovou okupaci z roku 1968

Vystavením cyklu Invaze 68 fotografa Josefa Koudelky Národní galerie v Praze připomene 50. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa. Výstava začne ve Veletržním paláci přesně ve výroční den 21. srpna, do kterého se před 50 lety lidé budili zvukem tanků v ulicích. Události, které na dlouhých 20 let ovlivnily osudy celé země, si připomenou i další kulturní instituce. 

2.8.2018

Největší horko je na Litoměřicku. Třicítku nejčastěji naměřily Doksany

Nejvíce tropických dnů s teplotami nad 30 stupňů Celsia letos zatím zaznamenaly Doksany na Litoměřicku. Do konce července jich tam bylo 31. Na druhém místě je Brno-Žabovřesky, kde obdobně horkých dnů bylo 26. Ve stanicích Česká Lípa a Ústí nad Labem - Vaňov překročily teploty tropickou třicítku ve stejném období shodně třiadvacetkrát. ČTK to dnes sdělili pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

2.8.2018

V červenci bylo 2688 požárů, nejvíce za posledních 12 let

V červenci zaznamenali hasiči 2688 požárů, nejvíce od roku 2006. Zemřelo při nich osm lidí, 110 bylo zraněno. V horkém a suchém počasí výrazně přibývá požárů v přírodním prostředí, tedy v lesích, na polích a na loukách. ČTK to dnes sdělila mluvčí hasičského sboru Nicole Zaoralová.

2.8.2018

Horko a sucho netrápí jen lidi. Ježci kvůli nedostatku vody mohou i zemřít

Co kdybyste neměli možnost se napít kdykoliv se vám zachce? Zhruba tak se v posledních horkých dnech cítí většina ježků, hlavně těch žijících ve městech. Kvůli vyschlým kalužím a tůňkám nemohou hmyzožravci často najít zdroj vody. Zachránit život jim můžete lehce. Stačí do vnitrobloku nebo na zahradu domu umístit misku s vodou.

2.8.2018

Osobnosti regionů: Církevní restituce dodatečně nedaňte. Je to jen populismus

/INFOGRAFIKA/ Zatímco většina Čechů zdanění finančních náhrad v rámci církevních restitucí podporuje, dvě třetiny osobností českých, moravských a slezských krajů oslovených v anketě Deníku to odmítají.

2.8.2018

Patnáct falešných bomb ve Frýdku-Místku a tragédie na přejezdu: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 1. srpna 2018.

1.8.2018

Abnormální vedra, obavy z divokého brexitu a ruský vliv v USA: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

AKTUALIZOVÁNO
1.8.2018

Teploty se vyšplhaly až na 38 stupňů, šlo o nejteplejší den roku

Dnešek byl v Česku nejteplejším dnem od začátku roku. Na několika měřicích stanicích vystoupaly maximální teploty nad 37 stupňů Celsia. Nejtepleji bylo, stejně jako v předchozích dnech, v Řeži u Prahy, kde meteorologové naměřili 38 stupňů. Zmírnění veder meteorologové přitom očekávají až počátkem příštího týdne. Do té doby se budou odpolední teploty na většině území šplhat k 31 až 35 stupňům Celsia, v nižších polohách místy i ke 37 stupňům. Tropické sužují velkou část Evropy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT