Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Česko

15.5.2018

Vyštvání Sorosovy nadace, Kiskův odchod a most na okupovaný Krym: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

15.5.2018

Nedostatek sester v nemocnicích by mohly řešit výsluhy, navrhuje Babiš

Řešením nedostatku sester ve třísměnném provozu by mohly být výsluhy, řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Nápad Asociace sester, která navrhuje 5000 korun měsíčně, ministerstvo zdravotnictví ještě prověří. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) bude potřeba spočítat, kolik takových sester je a kolik by to stálo.

15.5.2018

Přesun ambasády? USA jsou zodpovědné za násilí, tvrdí velvyslanectví Palestiny

Palestinské velvyslanectví v Česku dnes odsoudilo pondělní přesun americké ambasády v Izraeli do Jeruzaléma. Spojené státy tím nesou odpovědnost za eskalaci násilí mezi Izraelem a Palestinou, uvedlo velvyslanectví v tiskové zprávě. Česko chce do konce května otevřít v Izraeli honorární konzulát a do konce roku Český dům. 

15.5.2018

Prezident Zeman opět navštíví Čínu. V plánu má mezinárodní veletrh

Prezident Miloš Zeman plánuje na podzim opět zavítat do Číny. Do Šanghaje poletí především na mezinárodní veletrh věnovaný dovozu do Číny. Konat se bude v první polovině listopadu. Detaily cesty Pražský hrad teprve chystá, do programu bude chtít včlenit i jednání s politickými představiteli Číny nebo Šanghaje.

AKTUALIZOVÁNO
15.5.2018

Bonmoty a zase bonmoty. Zeman jimi při návštěvě Ostravy nešetřil

/FOTOGALERIE/ Poprvé po svém znovuzvolení do prezidentského úřadu zavítal Miloš Zeman do Moravskoslezského kraje, kde má v plánu třídenní návštěvu.

15.5.2018

Bývalý šéf drah Zelený nemá nárok na výplatu doložky. Celkem žádá sedm milionů

Někdejší ředitel Českých drah Dalibor Zelený nemá nárok na kompenzaci konkurenční doložky, kterou po svém nuceném odchodu z funkce rok dodržoval a která mu zakazovala působit v totožném oboru. Dnes o tom už podruhé pravomocně rozhodl odvolací senát pražského městského soudu. Zelený chce po firmě celkem sedm milionů, v aktuální první žalobě se domáhal 607 tisíc korun a úroků.

15.5.2018

Ministr Plaga v Děčíně: Je potřeba změnit přístup k výuce matematiky

/FOTOGALERIE/ Do Děčína přijel v rámci výjezdního zasedání vlády ministr školství v demisi Robert Plaga. Diskutoval o maturitách z matematiky.

15.5.2018

Čechmánkův soud, božstva z písku a pocta krásným Češkám: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 14. května 2018.

14.5.2018

Za práva Palestinců demonstrovaly v Praze desítky lidí

Desítky lidí dnes večer demonstrovaly v centru Prahy za práva Palestinců, proti jejich zabíjení v Pásmu Gazy a proti přesunu americké ambasády do Jeruzaléma. Podle účastníků protestu má sice každý stát právo vybrat si své hlavní město, avšak nikoliv na cizím území. Demonstranti došli vyjádřit své rozhořčení před české velvyslanectví USA.

14.5.2018

Bývalý Trumpův poradce Stephen Bannon navštíví Česko. Zúčastní se debaty

Bývalý strategický poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Stephen Bannon přijede příští týden do Česka. V Praze se zúčastní debaty o volebním souboji Trumpa s Hillary Clintonovou v roce 2016, kterou pořádá Centrum transatlantických vztahů Cevro Institutu. Informoval o tom ředitel centra Alexandr Vondra.

14.5.2018

Krvavé palestinské protesty, tajná jména ministrů a zavírání matrik: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

14.5.2018

Výživné na dítě? Nedostává ho až třetina samoživitelek, ukázal průzkum

Tři z deseti samoživitelek s dětmi nedostávají výživné. Dalším 13 procentům samotných matek bývalý partner posílá alimenty nepravidelně. Ukázaly to výsledky průzkumu organizace Klub svobodných matek, která se zaměřuje na rozvedené či svobodné samoživitelky. Na dotazy odpovídalo 1154 samotných matek z celé republiky. Na úterý 15. května totiž připadá mezinárodní den rodiny.

14.5.2018

Šlechtová odvolala šéfa armádního ústavu. Babiš jej kritizoval kvůli novičoku

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (ANO) dnes odvolala ředitele Vojenského výzkumného ústavu Bohuslava Šafáře. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) ho kritizoval za výroky související s jedem novičok, odmítl ale, že by jeho odchod žádal. Ústav dočasně povede zástupce ředitele Josef Hrnčiřík a na místo ředitele bude vypsáno výběrové řízení. Ministerstvo obrany to oznámilo na webu.

14.5.2018

Neexperimentujte s veřejnou správou. Malé obce odmítají násilné rušení matrik

Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR) v dnešním prohlášení odmítlo „násilné“ rušení matričních úřadů v menších obcích a slíbilo, že udělá vše pro to, aby záměr ministerstva vnitra neprošel. Opatření by se mohlo dotknout téměř 450 obcí.

14.5.2018

Díky za pevné přátelství. Prezident Rivlin ocenil Zemanův postoj k Izraeli

Izraelský prezident Reuven Rivlin poděkoval českému prezidentovi Miloši Zemanovi za jeho "pevnou pozici" v otázce Jeruzaléma jako hlavního města Izraele. Zároveň ho pozval, aby ještě letos do Izraele přicestoval. Vyplývá to z dopisu, který Rivlin Zemanovi adresoval a který dnes zveřejnil hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

14.5.2018

Pavla Wonku utýrali komunisté. Byl zřízený, celý se klepal, vzpomíná bratr Jiří

Seriál Příběhy pamětníků připomíná skrze autentická vyprávění historické události a osobnosti 20. století. V dnešním díle si připomene příběh Pavla Wonky, advokáta chudých, kterého uštvali čeští komunisté. Jeho a svůj příběh vypráví Jiří Wonka, který se dodnes snaží očistit bratrovo jméno.

14.5.2018

Čeští policisté odjeli střežit hranice Makedonie a Srbska

Do Makedonie a Srbska dnes vyrazilo 55 českých policistů. V balkánských zemích budou pomáhat střežit hranice Evropské unie. Česko vysílá policisty na zahraniční mise od roku 2015, do cizích států jich do té doby vyjelo přes 1300. Podle prvního náměstka ministra vnitra Jiřího Nováčka budou tyto aktivity nadále pokračovat. 

AKTUALIZOVÁNO
14.5.2018

Jména nových ministrů? ANO je bude před referendem v ČSSD tajit

ANO nezveřejní jména svých ministrů v případné vládě s ČSSD před vnitrostranickým referendem v sociální demokracii, které začne příští týden. Dnes to při návštěvě Ústeckého kraje řekl novinářům premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).

14.5.2018

Babiš v Ústeckém kraji: Největším problémem jsou sociálně vyloučené lokality

/FOTOGALERIE/ Premiér v demisi Andrej Babiš spolu s ostatními členy vlády přijeli v pondělí dopoledne do Ústeckého kraje. Hlavním tématem jejich návštěvy je sociální problematika.

14.5.2018

Ministerstvo vnitra chce kvůli úsporám zavřít více než 400 matrik

Ministerstvo vnitra plánuje, že do konce roku skončí více než 400 matrik většinou v nejmenších obcích. Ministerstvo to oznámilo krajům, zavřela by se tak přibližně třetina těchto úřadů v zemi. Stát by měl ušetřit zhruba 150 milionů korun. O zrušení rozhodne ministr vnitra. Napsaly to dnes Hospodářské noviny (HN). Plán se podle deníku nelíbí starostům.

14.5.2018

Týraných zvířat přibývá. Zaveďme ombudsmana, chtějí politici i spolky

Ten pohled šokoval i otrlé veterináře: podlahu sklepa pokrývala silná vrstva výkalů, zdivo bylo prosáklé močí. Uvnitř se tísnilo 220 ustrašených psů. Zavření byli v malých boxech či klecích, neznali slunce ani čerstvý vzduch. Sužovaly je infekce a parazité, někteří přišli o zuby. Vypadaly jim kvůli hnilobě.

14.5.2018

Extrémní závod utopený v bahně a hostina hmyzožravců: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 12. až 13. května 2018.

13.5.2018

Dát si pár piv a sjet řeku? Poslanci chtějí zrušit až stotisícovou pokutu

/ANKETA, INFOGRAFIKA/ Vodákům, které sjíždění českých řek bez pár promile alkoholu v krvi nebaví, se možná v létě splní sen. Nyní jim podle platného zákona o vnitrozemské plavbě za kormidlování „pod vlivem“ hrozí drastické pokuty až do výše sto tisíc korun. Pokud sněmovna přijme poslanecký návrh novely zákona, mohli by na vlnách beztrestně popíjet možná již v letošní sezoně.

13.5.2018

Zmlácený číšník: Byl jsem napůl mrtvý. Útočníkům přeju co nejvyšší trest

/VIDEO/ Číšníka Miroslava na konci dubna v Praze brutálně napadla skupinka cizinců z Nizozemska, většinou íránského původu. V úterý jej propustili z nemocnice domů. Během léčení promluvil s novinářem Josefem Klímou. Číšníkovu výpověď tak poprvé uslyší veřejnost.

13.5.2018

Otrávený agent Skripal byl v roce 2012 tajně v Praze

Dvojitý agent Sergej Skripal, který se stal letos v březnu v Británii terčem útoku látkou typu novičok, byl v roce 2012 tajně v Praze. V Británii se navíc minimálně jednou setkal se zástupci českých bezpečnostních složek. Uvedl to dnes na svém webu týdeník Respekt. Jeho zdroje se nicméně nedomnívají, že by atentát na Rusa nějak souvisel s jeho dřívější návštěvou českého hlavního města.

13.5.2018

Bílá opička, hrabáč i tygřata. V pražské zoo se od ledna narodilo 242 mláďat

Jaro je v plném proudu. S ním i kvetoucí stromy, ale i mláďata nejrůznějších zvířat. V pražské zoo se jen od ledna do začátku května narodilo celkem 242 mláďat. Mezi ty nejoblíbenější patří mládě guarézy pláštíkové či roztomilý hrabáč. Navštěvovanými stálicemi jsou pak slůňata, tygřata i mláďata goril.

13.5.2018

Netolický: ČSSD nebude uzavírat dohodu s KSČM, je to věcí ANO

ČSSD nebude uzavírat žádnou písemnou dohodu s KSČM, zajištění podpory pro menšinovou vládu je na hnutí ANO. V pořadu Partie televize Prima to dnes řekl místopředseda ČSSD Martin Netolický. Podle něj také komunistům nepřísluší hodnotit ministry, které by do případné koaliční vlády vyslala ČSSD, protože to nebude KSČM, kdo ponese vládní zodpovědnost. ČSSD jedná s ANO o vytvoření menšinové koaliční vlády, kterou by ve Sněmovně tolerovala KSČM.

13.5.2018

Kateřina Valachová: V referendu budu hlasovat pro vládu s hnutím ANO

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřina Valachová má za sebou dvouletou vládní zkušenost. Ačkoli se někteří sociální demokraté obávají spojenectví s Andrejem Babišem jako čert kříže, exministryně školství se ho nebojí.

12.5.2018

Počasí se v nadcházejících čtyřech týdnech vrátí do normálu

Počasí se v nadcházejících čtyřech týdnech vrátí do normálu. Meteorologové očekávají, že teploty i srážky budou průměrné, tedy běžné pro dané období. V prvních třech týdnech se teploty přes den budou pohybovat v průměru kolem 20 stupňů Celsia, v posledním týdnu vystoupí k 24 stupňům. Vyplývá to z měsíční předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), který ji dnes zveřejnil na svém webu.

12.5.2018

Štěstí? Na stop se lze dobře připravit, říká Knebl

Roberta Knebla zná většina obyvatel Znojma jako vedoucího nízkoprahového klubu Coolna. Málokdo ale ví, že jeho vášní je dobrodružný způsob cestování. Již podruhé se účastní Mistrovství České republiky v autostopu. Společně s neteří Karin Vlkovou zdolá za týden okolo pěti tisíc kilometrů. Stop není podle něho jen způsob, jak se zadarmo dostat z místa na místo. „Stopař na cestách potká spoustu zajímavých lidí, zažije neuvěřitelné příběhy nebo se stane na chvíli součástí života řidiče, který si přál na chvíli společnost. Spousta známých mě nabádá k tomu, abych sepsal knihu,“ prozrazuje Knebl.

AKTUALIZOVÁNO
12.5.2018

KSČM kvůli misím nemusí podpořit vládu, ANO to překvapilo

Pokud bude programové prohlášení vlády ANO s ČSSD obsahovat závazek na posílení zahraničních misí armády, KSČM kabinet nepodpoří. Novinářům to dnes řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Místopředseda ANO Brabec byl prohlášením překvapen, podle něj o věci budou muset jednat Filip s předsedou ANO Andrejem Babišem. Podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka má za vyjednávání odpovědnost hnutí ANO.

12.5.2018

INFOGRAFIKA: Program Babiše a Hamáčka? Z Česka by mohl být ráj na zemi

Programové prohlášení obsahuje šest priorit. V koaliční smlouvě chybějí pojistky pro sociální demokracii. Když dohoda padne, budou předčasné volby.

11.5.2018

Chystaná vláda chce peníze pro církve převést na resort financí

Agenda církví a náboženských společností by měla podle programového prohlášení vznikající vlády ANO a ČSSD zůstat v gesci ministerstva kultury. Výjimkou bude vyplácení finanční náhrady a příspěvku na podporu jejich činnosti, které budou převedeny na ministerstvo financí. Uvádí se to v programovém prohlášení vznikající vlády ANO a ČSSD. 

AKTUALIZOVÁNO
11.5.2018

Referendum ČSSD o vládě s ANO potrvá do 14. června

Vnitrostranické referendum ČSSD o vstupu do vlády s ANO, kterou bude tolerovat KSČM, se bude konat od 21. května do 14. června. Výsledky budou známy 15. června. Ještě před referendem sociální demokraté oznámí jména svých kandidátů na pět ministerských míst, které by měli v případném koaličním kabinetu obsadit, řekl dnes po jednání předsednictva strany šéf ČSSD Jan Hamáček.

AKTUALIZOVÁNO
11.5.2018

Kateřina Valachová: Foldynovi rozumím, ale jako místopředseda ČSSD se měl mírnit

/VIDEO/ Místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD a exministryně školství Kateřina Valachová podporuje vládní spolupráci s hnutím ANO. Tvrdí, že není důvod se Andreje Babiše bát. „Jako jedni z mála můžeme zkušenosti ze společného vládnutí využít na nový start. To, že musí jít o nový začátek a novou dohodu, je jasné. Musí být založeny na partnerství, respektu a důvěře,“ říká v rozhovoru, který vyjde v zítřejším Deníku. 

11.5.2018

Netolický: Veřejnost by měla znát všechny členy budoucí vlády

Veřejnost by měla znát všechny členy případné vlády ANO s ČSSD do konce května, tedy ještě před koncem vnitrostranického referenda v sociální demokracii, které o vstupu do vlády rozhodne. Novinářům to dnes při příchodu na jednání grémia ČSSD řekl její místopředseda Martin Netolický. V navrhované koaliční smlouvě podle něj chybí pojistky proti hlasování ANO s SPD. O tom, jak sám bude v referendu hlasovat, ale mluvit nechtěl.

11.5.2018

Průzkum: ANO by v dubnu vyhrálo, ODS posílila, KSČM ztratila

Sněmovní volby by v dubnu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO, které se po mírném oslabení v únoru a březnu opět dostalo nad 30 procent. Posílila také ODS, KSČM od března naopak ztratila. Poslance by pravděpodobně měli také Piráti, SPD a ČSSD. TOP 09, KDU-ČSL a STAN se pohybovaly kolem pětiprocentní hranice, jejíž překročení zaručuje místa ve Sněmovně.

AKTUALIZOVÁNO
11.5.2018

Foldyna: ČSSD by neměla dávat doporučení před referendem

Vedení ČSSD by nemělo dávat doporučení pro hlasování ve vnitrostranickém referendu o vstupu do vlády s hnutím ANO a rozhodnutí by mělo nechat na jednotlivých členech. Po jednání grémia strany to řekl novinářům místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna. Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) by před referendem měli mít stejnou možnost vystoupit stoupenci i odpůrci vlády s ANO. Štěch ji odmítá.

11.5.2018

Letošní duben byl nejteplejší od roku 1961, na déšť byl chudý

Letošní duben byl v Česku nejteplejší od roku 1961, kdy meteorologové začali měsíční průměry sledovat. Průměrná teplota vzduchu činila 12,7 stupně Celsia, přičemž na Moravě a ve Slezsku byly vyšší teploty než v Čechách. Na srážky byl duben chudý, spadla jich zhruba polovina obvyklého množství. Český hydrometeorologický ústav o tom dnes informoval na svém webu.

11.5.2018

Zemanův právník podal stížnost v kauze nejmenování profesorů

Právník prezidenta Miloše Zemana Marek Nespala dnes podal k Nejvyššímu správnímu soudu avizovanou kasační stížnost proti rozsudku, který pravomocně zrušil jeho rozhodnutí o nejmenování fyzika Ivana Ošťádala a uměleckého historika Jiřího Fajta profesory. Nespala to sdělil ČTK.

11.5.2018

Fiala: Programové prohlášení nabízí levicová řešení a populistické fráze

Nefungující levicová řešení a populistické fráze vidí v programovém prohlášení, které sestavily hnutí ANO a ČSSD, předseda občanských demokratů Petr Fiala. Menšinová vláda, která se bude muset spolehnout na podporu KSČM, označil za polokomunistickou. V komentáři k dokumentu uvedl, že důležité není pouze to, co programové prohlášení obsahuje, ale i to, co v něm není.

11.5.2018

Ministr v demisi odvolal šéfa Lesů ČR. Nezvládl prý kůrovcovou kalamitu

Ministr zemědělství v demisi Jiří Milek odvolal generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda. Jako důvod uvedl na tiskové konferenci nezvládnutí současné kůrovcové kalamity, kterou ministerstvo označuje za nejhorší v novodobé historii českého lesnictví.

11.5.2018

Štěch: Foldyna nemá ve vedení ČSSD co dělat. Jeho chování bylo nepřijatelné

Místopředseda sociální demokracie Jaroslav Foldyna nemá podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) co dělat ve vedení strany. Prokázal to incidentem z tohoto týdne, kdy se v Praze hádal s lidmi protestujícími proti ruskému nacionalistickému motorkářskému klubu Noční vlci, řekl Štěch. Foldyna dnes zopakoval, že se nemá za co omlouvat. O incidentu chce dnes na jednání předsednictva ČSSD mluvit i předseda strany Jan Hamáček.

11.5.2018

Východ republiky dnes mohou zasáhnout silné bouřky, varují meteorologové

Olomoucký, Moravskoslezský a Zlínský kraj mohou dnes odpoledne a večer ojediněle zasáhnout silné bouřky doprovázené přívalovým deštěm, kroupami a silným větrem. V noci by bouřky měly postupně ustávat. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

11.5.2018

Problém není účast Zemana na sjezdu KSČM, ale vliv strany, říká kardinál Duka

Nejvyšší představitel katolické církve v zemi Dominik Duka nevidí zásadní problém v tom, že se prezident Miloš Zeman zúčastnil sjezdu KSČM, ale spíš v tom, že strana může ovlivňovat vládu. Kardinál to dnes uvedl v rozhovoru pro Mladou frontu DNES s tím, že jeho dubnová slova nebyla "úplně dobře pochopena".

11.5.2018

Vedení ANO schválilo koaliční smlouvu. Je to přijatelný kompromis, řekl Babiš

Vedení hnutí ANO dnes dopoledne schválilo návrh koaliční smlouvy s ČSSD a programového prohlášení případné koaliční vlády. Odpoledne se oběma dokumenty bude zabývat i předsednictvo ČSSD, které by také mělo vyhlásit vnitrostranické referendum o vstupu sociální demokracie do vlády s ANO.

11.5.2018

Protidrogový koordinátor Vobořil po osmi letech končí. Chci být s rodinou, uvedl

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil po osmi letech ve funkci končí. Uvedl to v dnešním vydání deník Mladá fronta Dnes (MfD). Vobořil odejde ke konci července z osobních důvodů. Národní protidrogový koordinátor je zároveň výkonným místopředsedou Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky a ředitelem Odboru protidrogové politiky Úřadu vlády.

DOTYK.CZ
11.5.2018

Poslední bitva druhé světové války. Němci rozpoutali u Milína nesmyslný teror

Přestože jako den vítězství slavíme 8. květen, kdy německé jednotky v Praze složily těžké zbraně a začaly ustupovat z města, k poslední velké bitvě druhé světové války došlo na českém území až o tři dny později. Jejím dějištěm se stalo okolí osady Slivice nedaleko městečka Milín ve středních Čechách. Krveprolití nastalo poté, co se do tohoto prostoru stáhla hitlerovská vojska odmítající složit zbraně.

11.5.2018

Zloději, násilník a překupnice drog v akci a hospic pro Karlovarsko: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 10. května 2018.

AKTUALIZOVÁNO
10.5.2018

Programové prohlášení vlády ANO a ČSSD: ne uprchlickým kvótám

Programové prohlášení vlády ANO a ČSSD hned v úvodu odmítá uprchlické kvóty. Chce prosadit důchodovou reformu, digitalizaci státu a nový zákon o příjmových daních. Mezi šesti hlavními body dokument jmenuje také strategický investiční program, posílení bezpečnosti a hájení zájmů Česka v Evropské unii. Vyplývá to z textu návrhu programového prohlášení, který má ČTK k dispozici. Text dokumentu ještě nemusí být v konečné podobě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT