Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Česko

10.5.2018

Sněmovna uvažuje o zvýšení bezpečnosti svých budov

Sněmovna uvažuje o zvýšení bezpečnosti svých budov. Poslanci z bezpečnostního výboru dostali návrh, podle kterého by v okolí sídla dolní komory vznikla zóna, v níž by parlamentní stráž kontrovala pohyb lidí i provoz automobilů. V zóně by nebylo možné běžné parkování, uvádí dokument, který dnes získala ČTK.  

10.5.2018

Komunistická kontrola, přípustný Pitomio a rakety proti Izraeli: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

10.5.2018

Paroubek do Senátu? Chtějí to sociální demokraté na Ostravsku

Přichází návrat expremiéra Jiřího Paroubka do vysoké politiky? Jeho kandidaturu v senátních volbách na podzim chtějí sociální demokraté na Ostravsku. Předsednictvo ČSSD o schválení Paroubkova jména požádal bývalý poslanec Adam Rykala.

10.5.2018

Pelikán podal v kauze zprávy BIS stížnost v neprospěch Rittiga

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) podal v neprospěch lobbisty Iva Rittiga a dalších obžalovaných v kauze vyzrazení utajované zprávy BIS stížnost pro porušení zákona. V dokumentu zveřejněném na ministerském webu mimo jiné uvádí, že pražský vrchní soud neměl případ vracet zpět k novému projednání a měl si sám opatřit doplňující důkazy. Nejvyšší soud už napadené rozhodnutí nemůže zrušit, může pouze vyslovit tzv. akademický výrok, který bude mít význam pro jiné obdobné případy.

10.5.2018

Průzkum: Důvěra lidí v prezidenta od voleb klesla

Od lednového znovuzvolení Miloše Zemana hlavou státu důvěra veřejnosti v úřad prezidenta klesla z 55 na 49 procent. Vyplývá to z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Přes pokles je ale prezident nadále třetí nejdůvěryhodnější ústavní institucí v Česku. Největší důvěru mají nadále starostové a obecní zastupitelstva.

10.5.2018

Kauza teplických prvňáků: stíhání jednoho ze tří podezřelých bylo zastaveno

Jeden z trojice autorů nenávistných příspěvků pod fotografií prvňáků z teplické základní školy se trestu nejspíš vyhne. Státní zástupce totiž jeho stíhání podmínečně pozastavil. Při svém rozhodnutí přihlédl k tomu, že muž z Frýdeckomístecka poukázal 15 tisíc korun do fondu pomoci obětem trestné činnosti.

10.5.2018

Dočasná šéfka GIBS Haderková navrhne legislativní změny

Dočasná ředitelka Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Lenka Haderková představila poslancům návrhy na změny legislativy, které se týkají generální inspekce. Předseda sněmovní komise pro kontrolu GIBS Jiří Mašek (ANO) to řekl novinářům po dnešním jednání komise, které bylo uzavřené.

AKTUALIZOVÁNO
10.5.2018

Vraťte dobrovolně dotaci na Čapí hnízdo, vyzval úřad Babišovu firmu Imoba

Regionální rada regionu soudružnosti Střední Čechy vyzvala původního příjemce dotace na projekt Čapí hnízdo k dobrovolnému vrácení sporné dotace. Peníze by měla vrátit společnost Imoba, která spadá do koncernu SynBiol ze svěřenského fondu premiéra v demisi Andreje Babiše. Ta je totiž nyní majitelem Čapího hnízda. Informovala o tom Česká televize.

10.5.2018

Volební komise dostanou přidáno. Jejich členové si polepší o pár stovek

Odměny členů okrskových volebních komisí vzrostou. Nejvíce si polepší řadoví komisaři. Razantněji vzrostou také příplatky za druhá kola voleb. Řadoví členové komisí by měli pobírat 1800 korun, tedy o 500 korun víc než nyní. Odměna předsedy bude podle návrhu činit 2200 korun místo nynějších 2100 korun.  

10.5.2018

Pitomio? V rámci oprávněné kritiky je přezdívka v pořádku, rozhodl soud

Místopředseda sněmovny Tomio Okamura (SPD) prohrál svůj pět let trvající spor s časopisem Reflex o přezdívku „Pitomio“. Nejvyšší soud jeho dovolání, v němž se domáhal odškodnění, zamítl s tím, že média mají na takové označení v jeho případě právo.

10.5.2018

Novičok se v Česku nevyráběl, potvrdil sněmovní výbor

Zahraniční výbor Sněmovny dnes přijal usnesení, v němž říká, že na území České republiky se nevyráběla a neskladovala žádná látka typu novičok. Po neveřejném jednání výboru to řekla ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO). Výbor se zabýval zprávami tajných služeb o výskytu novičoku v Česku, v nichž byl podle dřívějších výroků prezidenta Miloše Zemana rozpor. Prezident také řekl, že novičok se na území ČR vyráběl. Kauzu příští týden projedná Sněmovna.

10.5.2018

Zeman si bude stěžovat u Nejvyššího správního soudu. Kvůli nejmenování profesorů

Prezident Miloš Zeman se bude bránit proti rozsudku v kauze nejmenování profesorů. Podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Uvedl to právník Hradu Marek Nespala. Podle něj jde o zásadní právní otázku ohledně postavení hlavy státu a její suverenity.

10.5.2018

Průzkum: Volby by jednoznačně vyhrálo ANO, Okamura oslabil

Největší podporu voličů mezi politickými stranami má stále hnutí ANO s 32,9 procenta. Na druhé místo před Piráty se v porovnání s únorovým volebním modelem dostala ODS s podporou 13,7 procenta. Třetí Piráti posílili mírně na 13,5 procenta. Na čtvrtém místě je hnutí SPD, které ale oslabilo na devět procent. Ze současných sněmovních stran zůstaly pod pěti procenty TOP 09 a hnutí STAN. Vyplývá to z dubnového volebního modelu agentury STEM.

10.5.2018

Rektor Masarykovy univerzity Bek půjde do Senátu za TOP 09

Širší vedení TOP 09 potvrdilo nominaci rektora Masarykovy univerzity v Brně Mikuláše Beka do podzimních senátních voleb. Už dříve se na podpoře Beka s TOP 09 domluvily ODS, STAN a Strana zelených. Bek bude kandidovat v Brně v obvodu číslo 59, kde skončí mandát bývalé ústavní soudkyni Elišce Wagnerové.  

10.5.2018

Menšinová vláda ANO a ČSSD: komunisté budou kontrolovat státní firmy

Komunisté budou moci mít své zástupce v kontrolních orgánech na úřadech a ve státních firmách. Podle deníku Právo to obsahuje dohoda o toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD. Podle ní nebudou komunisté iniciovat hlasování o nedůvěře vlády a při jednání o důvěře budou všichni hlasovat pro. 

10.5.2018

Týraná zvířata. Veterináři zasahují stále častěji

To video šokovalo tisíce lidí na sociálních sítích: čtyřiadvacetiletý mladík hrubě smýká se štěnětem, škrtí ho a kope. Pes už má přitom zasádrovanou jednu tlapku. Podle majitele si ale zvíře trest zasloužilo. Vylilo mu nádobu s vodou.

10.5.2018

Přepadení vlaku po sto letech a psi, kteří najdou i mrtvolu: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 8. až 9. května 2018.

9.5.2018

Hnutí ANO? Je odpovědí nespokojených občanů, zaznělo v diskusi BBC

V pražském divadle Archa se dnes uskutečnila debata britské veřejnoprávní stanice BBC o současném politickém dění v České republice. Diskuse v rámci rozhlasového pořadu BBC World Service se soustředila zejména na další formování české politické scény a vývoj demokratických hodnot ve společnosti. 

AKTUALIZOVÁNO
9.5.2018

Proti Babišovi a komunistům. Na Václaváku protestovali zastánci Evropské unie

Zatímco prezident Miloš Zeman si na ruské ambasádě připomínal ve středu Den vítězství, příznivci evropské integrace slavili Den Evropy, který vznikl na základě myšlenky francouzského ministra zahraničí Roberta Schumana na mírovou spolupráci v Evropě. Zastánci Evropské unie na pražském Václavském náměstí protestovali proti Zemanovi a hlavně proti rodící se vládě Andreje Babiše s podporou komunistů.

9.5.2018

Zvrat v kauze Kuciak i tendru na mýto a nekončící Duka: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

9.5.2018

ANO a ČSSD dojednaly programové prohlášení. Shodly se i na karenční době

Vyjednavači ANO a ČSSD se dohodli na textu programového prohlášení jejich společné vlády. S výsledkem však chtějí obě uskupení nejprve v pátek seznámit své stranické orgány, proto ho zatím nebudou komentovat. Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek České televizi řekl, že strany obsadí ta ministerstva, která byla původně plánována.

9.5.2018

Hospodářský výbor nechce, aby ČEZ zveřejňoval smlouvy, tvrdí Piráti

Energetická společnost ČEZ a další firmy s většinovou účastí státu, krajů a obcí by podle sněmovního hospodářského výboru neměly přijít o výjimku z povinného zveřejňování smluv v internetovém registru. Uvedla to dnes v tiskové zprávě pirátská strana. Výbor podle ní doporučil plénu zamítnutí novely Pirátů, která by výjimky zrušila.

9.5.2018

Kardinál Duka bude dál pražským arcibiskupem. Rozhodl o tom papež

Papež František vyzval pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duku, aby pokračoval ve své funkci, dokud nebude stanoveno jinak. Dopis od Apoštolské nunciatury, který je odpovědí na Dukův rezignační dopis, dnes zveřejnilo na svém webu pražské arcibiskupství. 

9.5.2018

Průzkum: Češi nejlépe hodnotí revoluci 89 a Masaryka, nejhůř okupaci 68

Z historických událostí od vzniku Československa do současnosti Češi nejlépe hodnotí revoluci v roce 1989 a takzvanou první republiku. S odstupem následují 90. léta minulého století a vznik a činnost Charty 77. Nejhůře Češi vnímají obsazení země vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 a protektorát Čechy a Morava. 

9.5.2018

Zeman, Klaus či Okamura slavili na ruské ambasádě výročí konce války

Prezident Miloš Zeman se dnes zúčastnil oslav konce druhé světové války na ruském velvyslanectví. Jako již několikrát v minulosti, přednesl na banketu projev v ruštině. Den vítězství si na ambasádě připomněli také další čeští politici včetně Zemanova předchůdce Václava Klause.

9.5.2018

Vláda se u Ústavního soudu nepostaví za změnu voleb do Sněmovny

Vláda u Ústavního soudu nepodpoří návrh skupiny senátorů, kteří chtějí změnit systém pro volby do Sněmovny. Kabinet v demisi se tak dnes rozhodl na návrh ministra vnitra Lubomíra Metnara (za ANO). Senátoři považují nynější volební systém za nespravedlivý vůči malým stranám.

9.5.2018

Senátní výbor si kvůli novičoku pozval tajné služby i Šlechtovou

Senátní bezpečnostní výbor se bude za týden zabývat zprávou tajných služeb ohledně jedu novičok, kterou dostal prezident Miloš Zeman. I když hlava státu už zjištění ze zprávy interpretovala, výbor se celou záležitostí bude zabývat na uzavřeném jednání. Kromě zástupců Vojenského zpravodajství a Bezpečnostní informační služby na něj pozval také ministryni obrany Karlu Šlechtovou (ANO). Zveřejnil to dnes na webu.

9.5.2018

Česku ve stanovisku Evropské unie k Íránu chybí zmínka o jeho raketách

Česká republika bude dál prosazovat mezinárodní dohodu o nešíření jaderných zbraní (JCPOA), považuje ji za důležitý nástroj. V reakci na oznámení prezidenta USA Donalda Trumpa o odstoupení Spojených států od dohody to dnes uvedlo ministerstvo zahraničí.

9.5.2018

Foldyna se postrkoval na akci Nočních vlků. Hamáček žádá omluvu

Předseda ČSSD Jan Hamáček chce omluvu od místopředsedy a poslance strany Jaroslava Foldyny za jeho chování na akci ruského nacionalistického motorkářského klubu Noční vlci. Uvedl to na Facebooku. Foldyna se na pondělní akci hádal a postrkoval s lidmi, kteří proti příjezdu ruských motorkářů protestovali. Foldyna na sociální síti jakoukoli omluvu odmítl.

AKTUALIZOVÁNO
9.5.2018

Šlechtová najme na nákup obrněnců za 53 miliard advokátní kancelář

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (ANO) plánuje najmout k pomoci na přípravě zadávací dokumentace pro zakázku na nákup bojových vozidel za 53 miliard korun advokátní kancelář. Tendr chce vyhlásit do konce příštího roku. Novinářům to dnes řekla při příchodu na jednání vlády v demisi ve Strakově akademii. 

AKTUALIZOVÁNO
9.5.2018

Brabec nevyloučil změny v resortech. Je to ale na Babišovi, řekl k jednání

Místopředseda hnutí ANO, vicepremiér Richard Brabec uvedl, že by se při vyjednáváních o nové vládě mohli politici ANO a ČSSD ještě vrátit k rozdělení resortů v souvislosti informací z médií, že sociální demokraté by chtěli vyměnit ministerstvo zemědělství za resort obrany. Novinářům Brabec řekl, že rozhodnutí je na předsedovi ANO Andreji Babišovi a změnu by musely schválit výbor a poslanecký klub hnutí ANO.

9.5.2018

Boj o místa ve školkách vrcholí. Více než polovina žádostí byla loni neúspěšná

V loňském roce nastoupilo do mateřských škol v hlavním městě 15 tisíc dětí, více než 8500 žádostem o přijetí školky nevyhověly. Mnozí rodiče ani letos s přijetím svých dětí na jimi vybranou mateřinku nepočítají.

9.5.2018

Stropnický opravdu skončí ve vládě: Sněmovna má pro mě příliš negativní energie

Ministr zahraničí v demisi a místopředseda hnutí ANO Martin Stropnický potvrdil, že skončí ve vládě i ve Sněmovně. V hnutí ANO zůstane. Jedenašedesátiletý bývalý velvyslanec v Itálii nebo ve Vatikánu by se rád vrátil do diplomacie. Řekl to v rozhovoru pro dnešní Lidové noviny (LN). Minulý týden nejmenované zdroje z vlády uvedly, že Stropnický bude velvyslancem v Izraeli.

9.5.2018

Kyberšikana: trpí víc dětí i učitelů. Agresory může čekat vyhazov ze školy

/ANKETA/ Telefony Linky bezpečí zvoní čím dál častěji. „Neustále stoupá počet obětí šikany, které se na nás obracejí. Tento problém řeší víc dívky než chlapci. Přibylo také šikany učitelů,“ popsal vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský. Dodal, že dřív řešila linka desítky případů kyberšikany, loni už to byly stovky.

8.5.2018

Piráti v celostranickém hlasování stáhli nominaci Jana Rumla do Senátu

Celostátní fórum, nejvyšší stranický orgán Pirátské strany včera večer rozhodl v celostranickém hlasování o stažení nominace Jan Rumla do senátních voleb na Rokycansku za Pirátskou stranu. Možnost stažení Jana Rumla označilo 66 procent hlasujících.

8.5.2018

Sexuolog Radim Uzel: Ženská krása je věčná, i když ta kritéria se trochu mění

/ROZHOVOR/ Radim Uzel, vyhlášený sexuolog a gynekolog, ale také literát, vysokoškolský pedagog, pravidelný host televizních talk show a rozhlasových pořadů, ostravský rodák a patriot i velký milovník operního umění v rozhovoru pro Deník přiznává: "Nějak se pořád nemohu smířit s ženskou tetováží na viditelných místech těla, vyholeným genitálem, kroužkem v nose, perlou v jazyku a tělesnou vychrtlostí."     

8.5.2018

Babiš slíbil Zemanovi konečné znění dohod o vládě ANO a ČSSD

Předseda ANO Andrej Babiš slíbil prezidentu Miloši Zemanovi, že mu dá konečný text návrhu programového prohlášení a koaliční dohody možné vlády ANO a ČSSD. Jména ministrů případného nového kabinetu, který by měla ve Sněmovně tolerovat KSČM, neprobírali. Babiš to řekl novinářům po dnešní schůzce s prezidentem na Hradě.

8.5.2018

Zeman jmenoval šest generálů, dva navrhované vládou nepovýšil

Prezident Miloš Zeman jmenoval dnes u příležitosti Dne vítězství šest generálů. Nepovýšil ale ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku a zástupce velitele pozemních sil Petra Procházku, ačkoli je vláda do generálské hodnosti rovněž navrhla.

AKTUALIZOVÁNO
8.5.2018

Od konce války uplynulo 73 let. Zeman položil věnec u památníku na Vítkově

/FOTOGALERIE/ Politici, vojáci a další lidé dnes oslavili 73. výročí konce druhé světové války v Evropě. K Národnímu památníku v Praze na Vítkově se přišli podívat na tradiční kladení věnců také pamětníci a váleční veteráni. Den, kdy nacistické Německo v roce 1945 kapitulovalo, slaví Česko společně s většinou evropských států jako státní svátek.

8.5.2018

Česko si připomíná výročí konce druhé světové války

Na mnoha místech v Česku si v úterý lidé připomenou 73. výročí konce druhé světové války v Evropě. Nejvyšší představitelé státu a armády v čele s prezidentem Milošem Zemanem se tradičně sejdou u Národního památníku v Praze na Vítkově. Zeman také jmenuje nové generály. Den vítězství se bude slavit i v dalších evropských zemích.

8.5.2018

Boj o Masarykovo nádraží ukončila masová poprava. Kulku čekal i Jaroslav Seifert

Jedny z nejtěžších bojů Pražského povstání byly svedeny 8. května ráno o Masarykovo nádraží. Válčilo se doslova o každou kolej. Bitva s obrovskou německou přesilou skončila masovou popravou zajatých povstalců, při níž mstící se Němci postříleli na 67 lidí. Jen poslední skupině zajatců se podařilo uniknout. Patřil do ní i pozdější nositel Nobelovy ceny, básník a spisovatel Jaroslav Seifert.

8.5.2018

Stroje pokosí tisíce mláďat. Zvěř z polí vyhánějí dobrovolníci

Zabránit bolestivé smrti zvířat pod kombajnem pomáhají i myslivci.

7.5.2018

Zemřel bývalý ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan

Bývalý ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan zemřel ve věku 71 let. Instituci vedl od roku 2010, za jeho působení vznikly stanice Plus, Jazz a Junior. Ve funkci skončil roku 2015. 

7.5.2018

Církve loni od státu dostaly 3,6 miliardy a dvě miliardy v restitucích

Církve a náboženské společnosti loni dostaly od státu přes 3,6 miliardy korun, o 140 milionů korun více než v předchozím roce. Nejvíce peněz šlo z rozpočtů ministerstev kultury a školství, první z nich platí činnost registrovaných církví a druhé posílá peníze školám zřizovaným církvemi. 

AKTUALIZOVÁNO
7.5.2018

Babiš a Hamáček se dohodli. Všechny pojistky navrhované ČSSD byly vyřešeny

Předsedové ANO Andrej Babiš a ČSSD Jan Hamáček dnes dospěli k textu koaliční smlouvy, který je akceptovatelný pro sociální demokracii. Hamáček po zhruba hodinovém jednání novinářům ve Sněmovně řekl, že vyřešeny byly všechny záležitosti ohledně pojistek, které ČSSD v dohodě chtěla mít. S přesným zněním návrhu dohody chce seznámit nejprve v pátek vedení ČSSD. Ani Babiš obsah návrhu smlouvy neupřesnil, poslanci ANO by s ním však podle něj měli být spokojeni.

AKTUALIZOVÁNO
7.5.2018

Zeman odmítl jmenovat šéfa BIS Koudelku generálem

Prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku generálem. S odvoláním na vysoce postavený zdroj Hradu to dnes uvedl server Aktuálně.cz. Podle dalšího zdroje webu souvisí nejmenování Koudelky mimo jiné se zprávou BIS o údajné výrobě jedu novičok v Česku, kterou si prezident od tajné služby vyžádal.

AKTUALIZOVÁNO
7.5.2018

Novičok se v Česku nevyráběl ani neskladoval, ujistily Babiše tajné služby

Premiér v demisi Andrej Babiš uvedl, že se v Česku látka typu novičok nevyvíjela, nevyráběla ani neskladovala. Uvedl to v tiskové zprávě po dnešním setkání s ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalem Koudelkou a šéfem Vojenského zpravodajství Janem Berounem.

7.5.2018

Na kolo jen s přilbou. Cyklohlídky zavítají do hor i desítek měst

/ANKETA/ V roce 2017 zahynulo při dopravních nehodách celkem 44 cyklistů, dalších 353 bylo zraněno těžce a 2 945 lehce. Přilba přitom může při dopravní nehodě zachránit život nebo alespoň zmírnit její následky. Osmý ročník kampaně Na kole jen s přilbou osloví celou Českou republiku. Kromě hor zavítají cyklohlídky i do desítek měst.

6.5.2018

GDPR není revoluce, tvrdí právníci ministerstva vnitra

Cílem Evropského nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) je, aby se o lidech sbíraly údaje, které jsou nezbytné a sbíralo se jich pouze tolik, kolik je ve skutečnosti potřeba. V rozhovoru s ČTK to řekli Karel Bačkovský a Kateřina Jamborová, kteří pracují na odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra.

6.5.2018

K pondělní schůzce Babiše a Hamáčka o vládě se připojí i Filip

U jednání předsedů hnutí ANO a ČSSD Andreje Babiše a Jana Hamáčka o možné vládní koalici ANO a sociální demokracie bude v pondělí také šéf KSČM Vojtěch Filip. Filip o tom dnes informoval ČTK. Komunistická strana by měla podle dosavadních dohod tolerovat případný menšinový kabinet ANO a ČSSD.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT