Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Česko

AKTUALIZOVÁNO
6.5.2018

Preference ČSSD klesly. Hnutí ANO posílilo, polepšili si i komunisté

V dubnu by volby vyhrálo hnutí ANO s 30,5 procenta hlasů, do Sněmovny by neprošla TOP 09. Vyplývá to z volebního modelu agentury Kantar TNS, který dnes zveřejnila Česká televize (ČT). Proti březnu si pohoršila ČSSD, víc než před měsícem by naopak získali komunisté. Průzkum také ukázal, že v posledních měsících klesla spokojenost lidí s politickou situací.

AKTUALIZOVÁNO
6.5.2018

Novičok? Jsme za šašky, řekl Netolický. Babiš: Bezpečnostní rada není třeba

Záležitostí kolem látky novičok v Česku, údajně rozdílných zpráv tajných služeb a výroků prezidenta Miloše Zemana by se měla zabývat Bezpečnostní rada státu. V dnešních Otázkách Václava Moravce České televize se na tom shodli místopředsedové ANO a ČSSD Petr Vokřál a Martin Netolický.

6.5.2018

Pietní akce v Praze. Na oběti války se vzpomínalo na Ďáblickém hřbitově

Nejen v hlavním městě pokračují vzpomínkové akce k příležitosti blížícího se výročí konce druhé světové války. V neděli připomenul její oběti Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) na Ďáblickém hřbitově.

6.5.2018

Ministerstvo práce navrhuje zrušit e-neschopenky. Chce nový projekt

Ministerstvo práce je pro prozatímní zrušení a ze zákona vyškrtnutí elektronické neschopenky, které se měly v Česku používat od ledna 2019. Podle vedení resortu není jejich zavedení v tomto termínu reálné a představovalo by "poměrně masivní a komplexní zásah" do nemocenské.

6.5.2018

Václav Větvička: Když přírodě nepomůžete, možná vznikne prales. Anebo pračlověk

/ROZHOVOR/ Když s ním rozmlouváte při procházce parkem, máte pocit, že mládnete. Automaticky vás nakazí svou vitalitou, rozhledem, citem pro krásno. Botanik Václav Větvička letos oslavil 80. narozeniny a v plné síle se věnuje tomu, co opravdu miluje – stromům, květinám, umění a lidem, jimž o tom všem na zámku Štiřín vypráví. 

5.5.2018

Česko pomalu vysychá. Ani v dalších dnech se srážky neočekávají

V Česku se od počátku února téměř nepřetržitě prohlubuje srážkový deficit. Letošní průměrný úhrn srážek je nyní už více než 60 milimetrů pod dlouhodobě běžným množstvím. Srážkově normální byl v letošním roce jen leden, v dalších třech měsících bylo množství srážek ve srovnání s normálem za období 1981 až 2010 podprůměrné. Na webu to dnes uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

5.5.2018

OBRAZEM: Pražské povstání vypuklo před 73 let. Podívejte se na unikátní snímky

Po několika dnech nepokojů vypuklo 5.května roku 1945 Pražské povstání. Vysílání pražského rozhlasu, které provolávalo převzetí moci do rukou českých úřadů, se změnilo ve výzvu k boji proti německým okupantům.

5.5.2018

Teplého počasí si užijeme i nadále. Příští týden bude až 27 stupňů

Teplé počasí bude v Česku pokračovat. Příští týden teploty vystoupají až na 27 stupňů Celsia, nad 20 stupňů se přes den dostanou i v dalších týdnech. Pršet bude spíš méně, nejvíce srážek se čeká koncem května. Vyplývá to z měsíční předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), který ji dnes zveřejnil na svém webu.

5.5.2018

OBRAZEM: Praha si připomněla květnové povstání

V sobotu dopoledne byl na Staroměstském náměstí zahájen vzpomínkový program k výročí Pražského povstání v květnu 1945. Památku obětí uctili zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu, hlavního města a Parlamentu ČR. Věnec k památníku ve Staroměstské radnici položil i ruský velvyslanec v ČR Alexandr Zmejevskij.

5.5.2018

Do sčítání v roce 2021 se zas budou muset zapojit všichni obyvatelé

Do příštího sčítání lidu, které se uskuteční v roce 2021, se znovu budou muset zapojit všichni lidé v Česku. Vyplňovat by ale měli mnohem méně údajů než v roce 2011. Místo 47 by jich mělo být 23. Vypadnout by mohla třeba otázka na víru či obor vzdělání. Zbývající potřebná data získá Český statistický úřad (ČSÚ) z registrů.

5.5.2018

Lékaři ze zemí mimo EU budou muset složit zkoušky do pěti let

Lékaři ze zemí mimo Evropskou unii, kteří budou chtít léčit v Česku, budou muset složit zkoušky do pěti let od skončení šestiměsíční praxe. Podmínky, které zavedl od letošního roku nový zákon o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k vykonávání povolání lékaře, upřesňuje ministerstvo zdravotnictví v připravované vyhlášce.

5.5.2018

Dívka chtěla od Babiše podepsat knihu novináře Kmenty. Premiér ji vulgárně odbyl

/VIDEO/ Premiér v demisi Andrej Babiš vulgárně odmítl dívku, která chtěla podepsat knížku Boss Babiš od investigativního novináře Jaroslava Kmenty. Incident se stal při čtvrteční debatě vlády s občany v brněnském kulturním centru Semilasso. Při zmínce, že autor v knize píše i o Františku Mrázkovi, kterého znal, odpověděl Babiš slovy: "Nasrat jako". 

5.5.2018

Vyvraždění Javoříčka: Němci se krvavě pomstili za čin opilého partyzána

Trochu ve stínu začátku Pražského povstání stojí výročí jiné válečné události, která se rovněž odehrála na našem území. V sobotu 5. května 1945 vyvraždilo německé Lüdemannovo komando moravskou vesničku Javoříčko u Olomouce. Němci tu zastřelili 38 mužů a srovnali celou obec se zemí. Z 34 domů přežila pouze škola, kaplička, stodola a jeden obytný dům.

5.5.2018

Ruské prapory opět v Česku, pylová bouře a boží Majáles: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 4. května 2018.

4.5.2018

Zeman jako agent Kremlu, Wintercorn obžalován a odchod Stropnického: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

4.5.2018

V 96 letech zemřel významný sklářský výtvarník René Roubíček

Do uměleckého nebe odešel ve věku 96 let významný sklářský výtvarník René Roubíček. ČTK to dnes s odvoláním na rodinu řekla ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea (UPM) Helena Koenigsmarková. Roubíček patřil k otcům moderního sklářského umění.

4.5.2018

Piráti chtějí omezenou legalizaci konopí, zatím jí brání úmluva

Piráti chtějí, aby si dospělí lidé mohli sami pro sebe beztrestně vypěstovat omezený počet rostlin konopí, usušit je a zpracovat. Případná změna zákona, kterou připravují, ale nyní naráží na mezinárodní protidrogovou úmluvu. Proto zatím návrh Sněmovně jako poslaneckou iniciativu nepředloží. Dnes to řekl poslanec Pirátské strany Tomáš Vymazal.

AKTUALIZOVÁNO
4.5.2018

Stropnický skončí s vysokou politikou. Bude velvyslancem v Izraeli

Byl ministrem obrany, nyní vykonává funkci ministra zahraničních věcí v demisi. Další post ve vládě už ale Martin Stropnický prý nepřijme. S vysokou politikou totiž končí a stane se velvyslancem v Izraeli. Informaci zveřejnil server Aktuálně.cz s odvoláním na zdroje z hnutí ANO.

4.5.2018

Arméni v Česku věří, že převrat v jejich zemi bude změnou k lepšímu

Většina Arménů žijících v České republice doufá v to, že svržení premiéra Serže Sargsjana bude znamenat změnu k lepšímu. ČTK to řekl Tigran Abramjan, který v Česku žije více než 37 let, ale zůstává v kontaktu se svou rodnou zemí. Současnou politickou krizi podle něj vyvolala dlouhodobě špatná ekonomická situace v zemi i snaha Sargsjana udržet si moc.

AKTUALIZOVÁNO
4.5.2018

Babiše překvapuje, že se rozvědky rozcházejí v otázce Novičoku. Chce vysvětlení

Podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) je překvapující, že se tajné služby rozcházejí ve vyjádření o přítomnosti nervového jedu novičok v Česku. Bude od nich chtít podrobnější informace, řekl dnes Babiš novinářům.

AKTUALIZOVÁNO
4.5.2018

Obrana: Látky typu novičok se v Česku testují. Jsou ale likvidovány

Látky typu nervového jedu novičok se v Česku syntetizují kvůli protichemické obraně, uvedlo dnes v tiskovém prohlášení ministerstvo obrany. Látky podle úřadu vzniká maximálně několik mikrogramů, neskladuje se a je likvidována hned po provedení testů. Ministerstvo zahraničí vzápětí upozornilo, že tato látka má jiné označení než ta, kterou byl otráven Skripal.

4.5.2018

Vnitrostranické referendum proběhne příští pátek, oznámil Hamáček

Pokud nenastane během pondělní schůzky s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) nějaká zásadní komplikace, mohla by ČSSD příští pátek vypsat vnitrostranické referendum o účasti ve vládě.

4.5.2018

Zeman? Agent Kremlu, který pomáhá ruské propagandě, tvrdí politici

Prezident Miloš Zeman podle zástupců pravicových stran pomáhá ruské propagandě. Jeho výroky o někdejší výrobě nervově-paralytického jedu novičok v Česku neslouží zájmům České republiky ani bezpečnosti země, uvedl šéf ODS Petr Fiala. Zemana se zastal předseda SPD Tomio Okamura a také předseda komunistů Vojtěch Filip, podle kterého Zeman uklidnil českou veřejnost, když se dozvěděla pravdu.

AKTUALIZOVÁNO
4.5.2018

Dobrý pocit, ke spokojenosti daleko. Taxikáři místo protestu jednali s Babišem

Před úřadem vlády v pátek ráno před šestou hodinou kromě limuzín vezoucích politiky zastavovaly rovněž vozy se žlutým označením taxi. Pražští řidiči totiž přijali výzvu premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO), aby místo chystaného protestu proti alternativním taxislužbám jako Uber či Taxify raději přišli za ním do Strakovy akademie a jednali o tom, co jim vadí.

AKTUALIZOVÁNO
4.5.2018

Babiš bude jednal s odbory. Přislíbil navýšení platů zdravotníků o 10 procent

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes odborářům přislíbili, že vláda v demisi dodrží slib předchozího kabinetu a navýší od příštího roku tarifní platy a mzdy zdravotníků o slíbených deset procent. Babiš uvedl, že se zaměří i na systémová opatření, jako je narovnání platů a mezd a příplatky za směnný provoz.

4.5.2018

Ze školek do dětských skupin. To je plán pro dvouleté

Vláda se musí připravit na období po roce 2020, kdy skončí financování dětských skupin z evropských peněz a mateřské školy se menším ratolestem plošně neotevřou.

4.5.2018

Sloni mezi auty, srážka vlaků a blesková povodeň: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 3. května 2018.

3.5.2018

Faltýnkovo štěstí, Rusko jako hrozba a unikátní makrofosilie: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

3.5.2018

Zeman: V Česku se v malém vyráběl a testoval novičok, pak byl zničen

V České republice se v malém množství vyráběl a testoval jed novičok, po testování byl zničen, řekl dnes prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro TV Barrandov. Vychází přitom ze zprávy Vojenského zpravodajství, podle něhož nervově-paralytická látka označovaná jako A230, kterou pro účely testování loni vyráběl Vojenský výzkumný ústav v Brně, je novičok.

AKTUALIZOVÁNO
3.5.2018

Část Česka zažila tropický den, na západě bylo ale jen 16 stupňů

Letos poprvé teploty v Česku překonaly tropickou třicítku, a to na čtyřech stanicích na severní Moravě a ve Slezsku. Zatímco severovýchod země dnes zažil horký den, na západě Čech teploměr vyšplhal jen k 16 stupňům. Ze 147 stanic měřících alespoň 30 let padly rekordy na 27 z nich, většinou z roku 2002 a takřka výhradně na Moravě a ve Slezsku.

AKTUALIZOVÁNO
3.5.2018

Žalobce zrušil stíhání Faltýnka a dalších tří lidí v kauze Čapí hnízdo

Trestní stíhání premiéra v demisi a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše v kauze kolem padesátimilionové dotace EU na stavbu farmy Čapí hnízdo může pokračovat. Státní zástupce Jaroslav Šaroch zamítl jeho stížnost proti obvinění jako nedůvodnou. Dnes to řekla mluvčí pražských státních zástupců Štěpánka Zenklová.

3.5.2018

Soud smetl Nikulinovu stížnost ze stolu, na ochranu před vydáním neměl Rus nárok

Nejvyšší správní soud v Brně zamítl kasační stížnost ruského hackera Jevgenije Nikulina, pomocí které se domáhal ochrany před vydáním do Spojených států. Odůvodnění verdiktu se opírá o samotnou podstatu institutu mezinárodní ochrany.

3.5.2018

Zeman podle poslanců podporuje sněmovní komisi k OKD

Prezident Miloš Zeman má zájem na tom, aby sněmovní vyšetřovací komise k OKD našla viníky hospodářského úpadku těžební společnosti OKD. Novinářům to dnes po jednání na Pražském hradě řekli předseda komise Lukáš Černohorský (Piráti) a člen komise Josef Hájek (ANO). Černohorský předpokládá, že komise by měla závěry svého šetření představit v říjnu, do konce pololetí by mohly být známy první předběžné výsledky.

3.5.2018

Setkání disidentů: Poláci odešli husím pochodem, Češi bloudili každý sám

Seriál Příběhy pamětníků připomíná skrze autentická vyprávění historické události a osobnosti 20. století. V dnešním díle si připomene spolupráci českých a polských disidentů, kteří se tajně scházeli v českých horách, aby diskutovali jak postupovat proti komunistickému režimu.

3.5.2018

Ústavní soud: Řidič zodpovídá jen za připoutání dětí, ne dospělých

Kdo je zodpovědný za zapínání bezpečnostních pásů? Nejnovější verdikt Ústavního soudu přinesl jasné vodítko. Řidič zodpovídá za řádné připoutání pouze v případě nesvéprávných jedinců – nejčastěji dětí.

3.5.2018

Kardinál Duka zastoupí papeže na oslavách poznaňské diecéze

Papež František jmenoval kardinála Dominika Duku svým zvláštním legátem na oslavy 1050. výročí prvního biskupského stolce na polském území. Budou se konat v Poznani 22. až 24. června, uvedlo dnes na svém webu pražské arcibiskupství. Legát je vyslancem a reprezentantem papeže, který ho zmocňuje, aby jednal v jeho jménu. Legátem je dnes mimo jiné také papežský nuncius, tedy vyslanec s diplomatickým posláním.

3.5.2018

Jih a východ Čech zasáhnou odpoledne silné deště, večer Moravu

V jižních a východních Čechách a na jihovýchodě středních Čech a na Vysočině se dnes odpoledne vyskytnou silné bouřky. Večer se pak objeví na Moravě a ve Slezsku. V noci na pátek bouřková činnost ustane. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Mimo to trvá zejména na jižní Moravě a v Praze v důsledku déletrvajícího teplého a suchého počasí nebezpečí požárů.

3.5.2018

Generál Pavel: Rusko je nespokojené se stavem světa, proto je proti NATO

Rusko nesdílí stejné hodnoty jako Západ, a proto není spokojené se současným uspořádáním světa a vede konfrontační politiku vůči Severoatlantické alianci. Na konferenci Stratcom summit v Praze to dnes řekl předseda vojenského výboru NATO generál Petr Pavel, který označil Rusko za jednu ze dvou největších aktuálních výzev pro alianci.

3.5.2018

Národní muzeum nalezlo převratný unikát: nejstarší rostlinnou makrofosílii světa

Vědcům z Národního muzea se ve vlastních depozitářích po 150 letech podařilo nalézt světový unikát – větévku nejstarší z dosud objevených suchozemských rostlin. Její tělo uložené v sopečných uloženinách před 432 miliony lety převrací dosavadní představy vědců o době vzniku dnešní flóry. Dokazuje totiž, že tehdejší suchozemská flóra byla už tehdy schopna produkovat kyslík, rostlina proto musela být zelená.

3.5.2018

Farmáři upozorňují: Když přijdou vlci, pastviny skončí

Spor o vlky se vyostřuje. Ochránci zvířat nemohou najít společnou řeč s chovateli ovcí, jež jim šelma hubí. Situací se zabývají poslanci, řešení by měla najít ministerstva životního prostředí a zemědělství.

3.5.2018

Dostat se na vysokou školu je nejlehčí v historii. Míst je víc než maturantů

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Nejtěžší je zvládnout přijímačky na umělecké a lékařské obory. Nejlehčí na soukromé ekonomické školy.

3.5.2018

Pád horolezkyně, arogantní pražský výtržník a socialistický První máj: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 30. dubna až 2. května 2018.

2.5.2018

Obchvat Břeclavi a D52? Babiš: Postavme, čemu nebrání chráněná území

Nedostavěná dálnice D52 mezi Brnem a Vídní. To je podle premiéra v demisi Andreje Babiše z hnutí ANO jeden z hlavních problémů Jihomoravského kraje. Ve středu v Břeclavi se pozastavil nad délkou trvání stavby. „Rakušané už jsou téměř u hranic a na naší straně dálnice chybí,“ sdělil.

2.5.2018

Zemřel Pavel Knihař. Legionář, který dostal nejvyšší francouzské vyznamenání

V Marseille zemřel ve věku 87 let dlouholetý příslušník francouzské cizinecké legie Pavel Knihař, který odešel z Československa po únoru 1948. ČTK to dnes oznámil jeho prasynovec Petr Kos. Vojenský pohřeb se bude konat v pátek v městě Aubagne. Knihař získal ve Francii vysoká státní i vojenská vyznamenání, v jeho vlasti ho před osmi lety ocenil Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR).

2.5.2018

Soud pro Trumpa, rozpuštění ETA a sedmiletý rozpočet EU: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

2.5.2018

Babiše při návštěvě Brna překvapila cena nádraží. Je to moc, prohlásil

/FOTOGALERIE/ Proč je nové brněnské nádraží tak drahé? Takovou otázku položil ve středu při prvním návštěvním dni Jihomoravského kraje český premiér v demisi Andrej Babiš. Reagoval tak na zjištění cenu šestačtyřicet miliard. Kdy bude jasná poloha nádraží, je však podle něj otázka dalších jednání.

2.5.2018

Nenávistná kampaň, kritizuje SPD rozhodnutí ČSSD o zákazu spolupráce

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) dnes kritizovalo rozhodnutí širšího vedení ČSSD z minulého týdne, které zakázalo sociálním demokratům spolupráci s SPD na celostátní úrovni. Hnutí SPD to považuje za součást nenávistné kampaně vůči sobě.

2.5.2018

Opata: Chrudimský výsadkový prapor rozšíříme na pluk

Posilování bojových schopností pozemních sil je hlavní prioritou, na kterou se chce zaměřit nový náčelník generálního štábu Aleš Opata. Půjde především o modernizaci a přezbrojení 7. mechanizované brigády. Dosavadní 43. výsadkový prapor by se měl v příštích letech rozšířit na pluk, vznikne také Ředitelství kybernetických a informačních operací a v Rakovníku prapor logistické podpory. Opata, který se dnes ujal funkce náčelníka generálního štábu, to řekl ČTK.

2.5.2018

Ministerstvo: Gymnázia přijmou dva žáky s původně chybnou odpovědí

Na osmiletá gymnázia budou přijati dva studenti, kteří u jednotných přijímacích zkoušek zaškrtli původně chybnou odpověď. Ministerstvo školství už obdrželo informace o výsledcích testování i z posledních čtyř škol, a počet dodatečně přijatých se tak proti dosavadním zjištěním už nenavýší. Dnes to sdělilo tiskové oddělení úřadu.

2.5.2018

Z místa učitelky ji komunisté vyhodili. Vrátila se až po 20 letech

Příběhem Jiřiny Čechové připomeneme dobu normalizace, kádrování, sledování komunistickou Státní bezpečností, ale také nové naděje, které přišly po sametové revoluci. Seriál Příběhy pamětníků připomíná skrze autentická vyprávění historické události a osobnosti 20. století. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT