Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Česko

28.9.2018

Obětí západonilské horečky byla žena z Břeclavska, další pacient je v podezření

Starší žena, u níž testy potvrdily západonilskou horečku, zemřela v břeclavské nemocnici. „Daná osoba onemocněla v tuzemsku,“ sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Jde o první případ, kdy je obětí člověk, který se horečkou nenakazil v zahraničí.

28.9.2018

Národní oslavy 100 let Československa začaly. Staroměstský orloj opět v provozu

/FOTOGALERIE/ Po více než půl roce oprav byl dnes odpoledne do provozu uveden staroměstský orloj. Jeho spuštěním započaly oslavy 100 let Československa, které vyvrcholí 28. října. Program před staroměstskou radnicí začal v 17:45, kdy se z oken rozezněly fanfáry, orloj se pak spustil o čtvrt hodiny později. Na opravený orloj se přišly podívat stovky lidí, část Staroměstského náměstí přímo před budovou radnice se tak zcela zaplnila.

28.9.2018

Politolog Kubáček: Kampaně v Praze jsou samé bílé košile

Kampaně stran v Praze jsou před letošními volbami z velké části zaměnitelné, vybočují pouze KSČM a SPD. Ostatní strany kopírují styl ANO. V rozhovoru s ČTK to uvedl politolog Jan Kubáček. Výsledek voleb budou podle něj vyrovnané a ovlivní je voličská účast a také výsledek stran, které se budou pohybovat na hranici pětiprocentního prahu pro zvolení do zastupitelstva, tedy KSČM, SPD a ČSSD. Komunální volby se uskuteční na začátku října spolu s volbami do Senátu.

28.9.2018

V Praze se lidem otevřou budovy tří ministerstev a Lichtenštejnský palác

U příležitosti 100 let od vzniku Československa si dnes v Praze bude moci veřejnost prohlédnout budovy několika úřadů, které nejsou běžně přístupné. Dveře návštěvníkům otevřou ministerstva financí, kultury a obrany. Úřad vlády veřejnosti zpřístupní Lichtenštejnský palác na Kampě, který slouží k reprezentačním účelům.

28.9.2018

Česko si připomíná svatého Václava, patrona země

Lidé v Česku si dnes připomenou památku svatého Václava. Hlavní akcí bude tradičně pouť ve Staré Boleslavi, kde byl středověký kníže a světec zabit. Ve svatovítské katedrále v Praze bude dnes vpodvečer kardinál Dominik Duka sloužit mši, které budou předcházet svatováclavské nešpory.

28.9.2018

Vyvrhel, nebo hrdina? Boleslav I. byl úspěšný panovník, soudí historici

V historii najdeme oslavované osobnosti i zákeřné zlosyny. Mezi padouchy tradičně patří kníže Boleslav I., náš nejslavnější bratrovrah. O jeho zásluhách se ale už tolik nemluví.

27.9.2018

Skauti chystají největší vodáckou akci v roce, vltavské jezy sjedou stovky lodí

/FOTOGALERIE/ Kolem Vyšehradu, Národního divadla nebo pod Karlovým mostem. Unikátní pohled na hlavní město z řeky si mohou na svátek svatého Václava, v pátek 28. září, užít účastníci tradičního skautského závodu Napříč Prahou – přes tři jezy. Pražské propusti jsou pro vodáky běžně uzavřené, otevírají se na jediný den v roce, a to právě při příležitosti tohoto závodu.

27.9.2018

Čarování s dušemi: Volby na Chomutovsku se pokusil ovlivnit muž z Teplic

Ani nadcházející komunální volby se neobešly bez pokusu nezákonně ovlivnit výsledek hlasování. Policie obvinila muže z Teplic, který přihlašoval falešné duše do jedné z chomutovských obcí.

27.9.2018

Zatýkání kvůli Kuciakovi, snazší oddlužení a skandál v Barnevernetu: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

27.9.2018

Piráti si polepšili, SPD spadla na pět procent, ukázal volební model CVVM

Pokud by se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny, bylo by kolem pětiprocentního prahu ještě těsněji než před rokem. Řady adeptů na ztrátu parlamentního zastoupení by rozšířilo hnutí Svoboda a přímá demokracie. Piráti se naopak po červnovém propadu vrátili na pozici třetí nejsilnější strany v zemi.

27.9.2018

Ocenění za službu v zahraničí. Armáda rozdala medaile šedesáti vojákům

Téměř šest desítek vojáků dnes obdrželo medaile za působení v zahraničí. Po třech letech se zpět do České republiky vrátili vojáci, kteří sloužili ve strukturách Evropské unie a NATO. Česká armáda obsazuje asi 200 těchto pozic, místa se průběžně mění. Jejich počet by se měl v blízké budoucnosti zvýšit v souvislosti s plánovaným navyšováním velitelských struktur NATO.  

AKTUALIZOVÁNO
27.9.2018

Poslanci rokovali o kvótách pro ekonomické migranty, schůzi přerušili

Cizineckou novelu, která by mimo jiné dala vládě právo stanovit kvóty pro ekonomické migranty a povinné integrační kurzy pro zahraniční pracovníky, poslanci možná upraví. Sněmovní výbory bezpečnostní a zahraniční kvůli tomu dnes schvalování novely odložily na říjen. Poslanci dostali čas na předkládaní případných pozměňovacích návrhů.

27.9.2018

Nový web Chvíle pro Senát přibližuje voličům postoje kandidátů na senátory

Přehled letošních senátních kandidátů a jejich postoje k demokratickým principům, veřejně prospěšným aktivitám a protikorupčním opatřením nabízí webový projekt Chvíle pro Senát. Připravily jej občanské iniciativy Společně to dáme, Mantinely demokracie a Milion chvilek pro demokracii. ČTK o tom dnes informovala mluvčí uskupení Rekonstrukce státu Tereza Krištofová.

27.9.2018

Prezident Zeman v mládí upíjel Praděd. Nyní pokořil i stejnojmennou horu

Ačkoli je poledne, náves v Mikulovicích na Jesenicku je plná lidí. Míří za místní obecní úřad, kam za pár minut přijde prezident republiky. Setkání je jedním z posledních bodů třídenní návštěvy hlavy státu v Olomouckém kraji. V Mikulovicích je však prezident v novodobé české historii oficiálně poprvé.  

27.9.2018

Opravený orloj se představí veřejnosti. Apoštolové vyjdou z nových okének

/INFOGRAFIKA/ O zítřejším Dnu české státnosti se po déle než osmiměsíční opravě rozjede Staroměstský orloj. Restaurátoři mu z části vrátili původní podobu, například stmíváním na astrolábu.

27.9.2018

Za komentář o vítačích fašistů čelí komunistický kandidát trestnímu oznámení

Trestní oznámení pro hrubou pomluvu sklidil za svůj komentář na facebooku Jaroslav Kohout, kandidát KSČM v komunálních volbách. Starosta a místostarosta se vůči němu vymezili na webu Klášterce, kde také oznámili, jaké mají důvody pro podání trestního oznámení. Kohout se hodlá bránit stejným způsobem.  

27.9.2018

Zeman jako polarizátor a porod na zkoušku: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 26. září 2018.

27.9.2018

„Ženy vpřed“ či „Ženy v akci“ aneb I dámy touží po radnicích

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Přes 216 tisíc kandidátů usiluje v nadcházejících komunálních volbách o posty na radnicích. Jen jednu třetinu z nich tvoří ženy.

26.9.2018

Třetí růst úroků, devět let za korupci a odpor k plánu na brexit: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

26.9.2018

Kasárna či Manifesto Market. Karlín patří mezi 50 nejvíc „cool“ čtvrtí světa

Karlín patří mezi 50 nejvíc pohodových čtvrtí na světě. Anglický server Time Out sestavil seznam čtvrtí v zemích Evropy, Asie, Ameriky, Afriky i Austrálie, které musíte navštívit. Pražský Karlín se zařadil na 38. místo. Na žebříčku se objevují čtvrti z Berlína, Hong Kongu i Kapského města.

26.9.2018

Hamáček navrhuje povýšení policejního šéfa Tuhého na generálporučíka

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) je pro povýšení policejního prezidenta Tomáš Tuhého do hodnosti generálporučíka, druhé nejvyšší české vojenské hodnosti. Do hodnosti brigádních generálů navrhuje jmenovat ředitele Krajského ředitelství policie Středočeského kraje Vladimíra Kučeru a ředitele dopravní policie Tomáše Lercha. Vyplývá to z materiálu, který má ČTK k dispozici. Návrhem se bude zabývat vláda, zatím není jasné, kdy ho projedná.

26.9.2018

VŠE může rozhodovat o studijních programech, má akreditaci

Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE) získala oprávnění příštích deset let sama schvalovat a upravovat své studijní programy. Rozhodnutí o udělení takzvané institucionální akreditace obdrželo vedení školy od Národního akreditačního úřadu (NAÚ) dnes, sdělila mluvčí VŠE Martina Mlynářová. Do modernizovaných studijních programů by podle ní chtěla škola začít přijímat studenty od příštího akademického roku.

AKTUALIZOVÁNO
26.9.2018

Ministerstvo zemědělství zřídilo auditní skupinu k církevním restitucím

Ministerstvo zemědělství začalo prověřovat, zda stát dodržel při vydávání pozemků při církevních restitucích zákon. Dnes se podle úřadu sešla komise pro audit majetkového vyrovnání s církvemi, kterou založil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).

26.9.2018

Největší kráter po meteoritu by mohl být pod ledem Antarktidy, tuší čeští vědci

Výsledky výzkumného týmu Astronomického ústavu Akademie věd ČR potvrzují hypotézu, že se pod ledem Antarktidy nachází patrně největší impaktní kráter na Zemi s průměrem zhruba 550 kilometrů. Impaktní krátery jsou objekty vzniklé nárazem jiného tělesa.

26.9.2018

Vláda schválila plány na obsazení nové ambasády v Mali

Vláda dnes souhlasila s návrhem na personální obsazení připravované nové české ambasády v malijském Bamaku a vyčlenění peněz pro její činnost. Úřad vlády to zveřejnil na svých internetových stránkách. Na zastupitelském úřadě by měli působit tři lidé vyslaní z Česka a dva místní pracovníci, kromě toho se kvůli bezpečnostní situaci v zemi počítá s vysláním dvoučlenného ochranného týmu.

26.9.2018

Kokain, peníze, novoroční přání v dubnu. Exředitele nemocnice usvědčil deník

Vladimír Dbalý býval špičkovým neurochirurgem. Absolvoval kurzy i v Japonsku. Zajímala ho léčba epilepsie, přednášel, ročně provedl spoustu operací mozku. Jenže skoro šedesátiletého lékaře naprosto semlela manažerská funkce. Jako ředitel Nemocnice Na Homolce se podílel na trestné činnosti a měl by jít na devět let do vězení.

26.9.2018

Nejtransparentněji kampaň vedli Piráti, Zelení, STAN a TOP 09

Nejtransparentněji vedli kampaň k říjnovým senátním a komunálním volbám Piráti, Zelení, Starostové a TOP 09. Vyplývá to z hodnocení, které dnes zveřejnila protikorupční organizace Transparency International (TI). V případě komunálních voleb podle ní poskytly minimum informací o financování kampaně velké parlamentní strany. V senátních volbách v hodnocení nejhůře dopadl bývalý středočeský hejtman David Rath (dříve ČSSD).

26.9.2018

Táta sovětského zběha opil vodkou, vzpomíná lékařka na 50 let staré drama

Ten den před padesáti lety si Jitka Kolářová pamatuje dodnes. Odpoledne 26. září 1968 se u nich v domě v Tuchořicích nedaleko Žatce zničeho nic objevil voják se samopalem v ruce. Nijak je neohrožoval, strach s otcem ale měli. Tehdy ještě nevěděli, že jde o zběha sovětské armády, která v srpnu 1968 vpadla do Československa. A že nedaleko od Tuchořic údajně zabil muže z blízkého Líčkova.

26.9.2018

Dnešní noc byla nezvykle chladná, padla stovka teplotních rekordů

Dnešní noc byla nezvykle chladná. Dosud nejnižší teplotu naměřily zhruba dvě třetiny stranic, které fungují víc než 30 let. Nejchladněji bylo na šumavské Rokytské slati, kde teploměr ukázal minus 10,7 stupně Celsia, stanice ale zatím měří jen 13 let. Vyplývá to z informací na webu a od pracovníků Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ještě v minulém týdnu přitom padaly několik dní po sobě rekordy maximálních teplot.

26.9.2018

Devět let vězení a propadnutí majetku. Dbalý manipuloval zakázky, uznal soud

Soud nepravomocně uznal bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého vinným v kauze zmanipulovaných zakázek. Dbalý by měl jít do vězení na devět let, soudci jej navíc potrestali propadnutím majetku. Spolu s šesticí spolupachatelů mají také uhradit nemocnici škodu přes šedesát milionů korun. Proti rozsudku se Dbalého obhájkyně hned na místě odvolala.

26.9.2018

Parazity na volebních billboardech v Ústí vyšetřuje policie. Z úřední povinnosti

/ANKETA/ Některá předvolební hesla ústeckých hnutí prý zavánějí rasismem a útočí na Romy. 

26.9.2018

Mnichov udělal na jižní Moravě z Čechů i Židů uprchlíky

/FOTOGALERIE, ANKETA/ Rozhodnutí velmocí a vůle nacistického diktátora rozdělila na konci září 1938 nejen Československo a jih Moravy, ale také dlouholeté sousedy v desítkách obcí na Břeclavsku a Znojemsku.

26.9.2018

Ženy rodí později, ale více. Výrazně se snížil podíl rodiček mladších 25 let

/INFOGRAFIKA/ Pavle z Turnova se vstup do rodinného života příliš nevydařil. „S přítelem jsme se poznali už na střední škole, ale potom jsme šli na vysokou a pomáhali tátovi s rodinným podnikem,“ popisuje své partnerské peripetie Pavla, která ale dítě chtěla už po dvacítce. Měla ho však až v sedmatřiceti.

26.9.2018

Zabijácká jízda superbu v centru Prahy a bourání mostu v Mostě: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 25. září 2018.

26.9.2018

Šikana na školách? Lepší se to, ale ostražitost je namístě

/INFOGRAFIKA/ Jmenuje se šikana a má například tuto podobu: „Já to tam nedávám, nikdo mi nevěří a jsem úplně v háji, holky mě bijou, protože jsem chytrá a nedělám to, co oni chcou. Jeden kluk mě furt osahává, dává mi pusinky a nechce mě nechat být. Mám hrozný strach, co se bude dít, tak prosím, udělejte s tím něco. Už jsem si chtěla vzít život, ale dala jsem tomu ještě šanci.“

25.9.2018

Studentské volby v Praze: středoškoláci nejvíc volili Piráty

Studentské obecní volby v Praze vyhráli Piráti. Hlas jim dalo 26 procent z asi 3000 zúčastněných středoškoláků. Druzí byli s 20 procenty TOP 09 a Starostové. Další sněmovní strany získaly jen několik procent hlasů. Volby se konaly v pondělí a dnes. Výsledky oznámila Táňa Abrhámová z projektu Jeden svět na školách organizace Člověk v tísni, který studentské volby pořádá od roku 2010 před vybranými skutečnými volbami. Reálné obecní volby se konají 5. a 6. října. Piráti zvítězili i v loňských studentských sněmovních volbách.

25.9.2018

Skandál v Rakousku, blok za nevydání komunisty a protiútok Kapsche: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

25.9.2018

Štěch: Vznik Československa před sto lety nebyl samozřejmostí

Vzniku Československa před sto lety předcházel válečný konflikt a úsilí osobností, které viděly daleko za horizont událostí. Řekl to dnes předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) v úvodu mezinárodní konference Československo v proměnách Evropy 20. století, kterou bude horní komora v nadcházejících dnech hostit. Měla by podle Štěcha přispět k tomu, aby se nezapomínalo na hlubší souvislosti a příčiny dějinných událostí.

25.9.2018

Novým ředitelem SZÚ se od října stane Pavel Březovský

Novým ředitelem Státního zdravotního ústavu (SZÚ) bude od října Pavel Březovský. Ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Bývalá ředitelka SZÚ Jitka Sosnovcová letos v únoru rezignovala po zveřejnění výsledků kontroly hospodaření ústavu ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). SZÚ je příspěvkovou organizací zřizovanou ministerstvem, věnuje se oblasti ochrany veřejného zdraví.

25.9.2018

Zaplať, nebo se od kampaně distancujeme. Miliardář Sehnal viní Formany z nátlaku

Jako filmový fanoušek chtěl možná v dobré víře uctít památku zesnulého režiséra Miloše Formana, ale teď to spíš vypadá, že podnikatel a kandidát na pražského primátora Pavel Sehnal (ODA) nezachází s Formanovým odkazem úplně dobře. Sehnal ve sporu s režisérovými syny o použití otcova jména v kampani bratry Formany obvinil z nátlaku. Ba vydírání.

AKTUALIZOVÁNO
25.9.2018

Imunitní výbor se postavil za komunistu Ondráčka. Vydaní policii nedoporučil

Sněmovna by neměla vydat k trestnímu stíhání poslance KSČM Zdeňka Ondráčka (KSČM). Plénu to dnes doporučil mandátový a imunitní výbor, řekl novinářům jeho předseda Stanislav Grospič (KSČM). Policie chce Ondráčka stíhat kvůli výrokům vůči někdejšímu neúspěšnému prezidentskému kandidátovi Michalovi Horáčkovi.

25.9.2018

Rozruch kvůli Matiční začal před dvaceti lety. Plot stál jen pár týdnů

Nenápadná ulice v Ústí nad Labem, jejíž jméno se stalo symbolem problematického soužití většinového obyvatelstva a romské menšiny. Od povyku kvůli stavbě 1,8 metru vysokého plotu v Matiční ulici letos uplyne 20 let.

25.9.2018

Praděd pod sněhem. Vrchol Jeseníků zbělal jak uprostřed zimy

/FOTOGALERIE/ Na Pradědu panuje pravá zima. Do úterního rána tam nasněžilo do 10 centimetrů sněhu.

25.9.2018

Zeman viní z kůrovcové kalamity ekologické aktivisty

Kůrovcová kalamita dramaticky mění krajinu na řadě míst Olomouckého kraje. Vlivem sucha se škůdcům daří a jejich invazi se zatím nepodařilo zastavit.

25.9.2018

Řádění vichřice na Tachovsku a vstupenky na královský Real: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 24. září 2018.

DOTYK.CZ
25.9.2018

Jan Trejbal: Boží muka spojují lidi, tvoří krajinný bod a mohou pomoci i přírodě

/VIDEO/ Ve středočeské obci Zákolany budou tento čtvrtek, v předvečer svátku svatého Václava, slavnostně vysvěcena Včelí boží muka, která jsou novým projektem urbanisty a "neolokátora" Jana Trejbala. Od jiných božích muk se liší tím, že kromě svého sakrálního, společenského a krajinného účelu mají opravdu sloužit k hnízdění včel. Podobných objektů by se mělo podle Trejbalových plánů objevit v Česku sedm.

25.9.2018

Kampaň po brněnsku: Politici rapují a vylézají z kontejneru

"Pohádka to není, ale já chci tančit dál. Tak nechte mě to dokončit a Brno povokřát," rapuje současný brněnský primátor Petr Vokřál ve svém předvolebním videu. Opoziční zastupitel za sociální demokracii Oliver Pospíšil v kontejneru zase překvapuje důchodkyni.

25.9.2018

V Senátu mohou výrazně posílit lidovci, naopak drtivou porážku lze čekat u ČSSD

/INFOGRAFIKA/ Mohutným zářezem mohou letošní volby do třetiny Senátu skončit pro lidovce. Význam horní komory v době nejistot a posilování autoritativního vedení státu podtrhli tím, že do ní kandiduje jejich současný předseda Pavel Bělobrádek a bývalý ministr kultury Daniel Herman.

25.9.2018

Volby do radnic prověří sílu ANO, ČSSD i Pirátů

/INFOGRAFIKA/ Volby, které mají nejdál k tomu, co se peče v sídle vlády, sněmovny či prezidenta republiky. A zároveň nejblíže k občanům. To je hlasování o lidech, kteří v příštích čtyřech letech budou rozhodovat o životě v obcích a městech. Ta tam je doba, kdy se na komunální kandidátky hrnuli členové nejsilnějších politických stran.

24.9.2018

Ohlédnutí za orkánem Fabienne: Česko šetřil, u sousedů zabíjel

Byla to úctyhodná bouře. Českou republikou se přehnala v neděli navečer, chodcům brala deštníky a na horách vyvolala sněžení. V Tatrách vyvracela stromy, Německo hlásí jednu oběť. V Sasku se dokonce objevilo tornádo.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT