Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Česko

10.2.2018

Drahoš chce do Senátu jako nezávislý. Plánuje ale i širší projekt

Finalista prezidentské volby Jiří Drahoš zvažuje nejen kandidaturu do Senátu, ale i širší projekt, ve kterém by pokračoval v důležitých tématech z prezidentské volby. Pokud by se pro kandidaturu rozhodl, chtěl by se o post senátora ucházet jako nezávislý, pokud možno s průřezovou podporou politických stran. 

10.2.2018

Týden před sjezdem se sejde širší vedení ČSSD

Týden před sjezdem ČSSD, který by měl příští neděli vybrat nové vedení strany a rozhodnout, zda by mělo vyjednávat s hnutím ANO o vládě, se v sobotu v Praze sejde širší vedení sociální demokracie. Jednání má mít především technický charakter a zabývat se posledními přípravami na sjezd, například jeho programem a nominací zbytku delegátů.

10.2.2018

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima: Silní a úspěšní můžeme být jen společně

/ROZHOVOR/ Lékař, vědec, vysokoškolský profesor, dvojnásobný rektor Univerzity Karlovy a také šéf České konference rektorů Tomáš Zima reprezentuje to, čím se každá země pyšní, totiž vzdělanost, nejbystřejší mozky, tradici a kontinuitu hodnot. Deník s Tomášem Zimou hovořil i o tom, proč výše zmíněné bohatství v České republice není obecně vnímáno jako to, co bychom měli pěstovat a opatrovat, ale naopak jako něco cizorodého, čím je možné opovrhovat.

10.2.2018

Rozpolcená ČSSD. Seděli ve vládě s Babišem, znovu by s ním nešli

Mimořádný sjezd ČSSD mají v hledáčku nejen straníci, ale celá politická scéna. V Hradci Králové se totiž za týden rozhodne nejen o tom, kdo povede sociální demokracii, ale též o vstupu do vlády. Strana je rozpůlená v otázce, zda usilovat o vládní angažmá, nebo odejít do opozice, případně Babišův kabinet jen tolerovat.

10.2.2018

Pavel Fischer: Chci vystupovat jako stínový prezident Zemana

Bývalý uchazeč o Pražský hrad Pavel Fischer by chtěl vystupovat jako "stínový prezident" k současné hlavě státu Miloši Zemanovi. Kritizuje ho za to, že se nijak nevyslovil k výrokům politiků SPD o koncentračním táboře v Letech, které považuje za zpochybňování romského holokaustu. Bývalý velvyslanec ve Francii nevyloučil zájem o opětovný vstup do diplomatických služeb.

DOTYK.CZ
10.2.2018

Záhadná nemoc Otce vlasti, která sama odezněla

Kdepak energický panovník a jeden z nejmocnějších mužů Evropy. V roce 1350 připomínal Karel IV. spíše lidskou trosku a jeho život visel na vlásku. Co se tenkrát stalo?

10.2.2018

Prodáváte byt? Na vaši garáž či sklep mají nově právo i sousedé

Bytů je málo, ceny jsou vysoké, nové domy se staví pomalu. Problémů na českém realitním je celá řada a teď se rýsuje další. Od začátku letošního roku se do občanského zákoníku vrátilo tzv. předkupní právo, které podle odborníků zkomplikuje prodej a nákup nemovitostí. Týká se to hlavně novějších bytů, které mají k sobě garážové stání, sklep, eventuálně nějaký podíl na příjezdové cestě či okolním prostranství. 

9.2.2018

V malých obcích hrozí nenaplnění kandidátek. Kvůli zákonu o střetu zájmů

Starostové a hejtmani chtějí v pondělí přesvědčit premiéra Andreje Babiše (ANO), aby přes negativní stanovisko vlády podpořil zmírnění zákona o střetu zájmů ve vztahu k představitelům malých obcí. Jinak podle nich hrozí to, že se hlavně v malých obcích nepovede sestavit kandidátky pro komunální volby, a bude je pak muset vést správce na náklady státního rozpočtu.

9.2.2018

Marek Hilšer: Do Senátu půjdu jako nezávislý

Bývalý uchazeč o post prezidenta Marek Hilšer chce na podzim kandidovat do Senátu v obvodu v Praze 2 a 3. Způsob kandidatury chce teprve zvážit, do politické strany se ale vstupovat nechystá. O voličskou podporu by se proto opět chtěl ucházet jako nezávislý, rád by ale získal podporu některých politických stran, uvedl dnes v rozhovoru.

9.2.2018

Armáda nakoupí 12 vrtulníků. Zakázku za miliardy řeší ministryně v demisi

Armáda po dnešním jednání s ministryní v demisi Karlou Šlechtovou (za ANO) dostala za úkol zpřesnit požadavky na nákup víceúčelových vrtulníků. Ministryně poté rozhodne o způsobu zadání mnohamiliardové zakázky. 

9.2.2018

ČSSD se má otočit doleva, míní kandidát na předsedu strany Chovanec

Úřadující šéf Milan Chovanec kandiduje na předsedu ČSSD, protože se podle něj nenašla jiná silná, rozhodná a sjednocující osobnost, která by stranu vedla. Chovanec to uvedl v dopise, který dnes rozeslal straníkům. Ambici zasednout v příští vládě Chovanec nemá, chce působit v sídle strany Lidovém domě a pracovat na tom, aby se do ČSSD vrátil zpět život. Sociální demokracie by se měla podle něj programově otočit ostře doleva.

9.2.2018

Babišova osobní msta, komentuje opozice odvolání Němečka

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se osobně mstí, zároveň taktizuje pro skládání druhé vlády. Tak komentují odvolání ředitele ostravské nemocnice Svatopluka Němečka (ČSSD) zástupci sněmovní opozice. Většina soudí, že ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) na podobný krok mandát má, bez důvěry Sněmovny by ale měl postupovat uvážlivě a ne v rozporu s dobrými mravy.

9.2.2018

Mazánek z centrály proti zločinu: Zatíženost policistů se zvyšuje

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) by v budoucnosti měla řešit méně případů než dosud. V rozhovoru s ČTK to uvedl ředitel útvaru Michal Mazánek. Detektivové ke konci loňského roku řešili 730 případů, což bylo meziročně o 156 více. Podle Mazánka by se měli zabývat pouze nejsložitějšími a nejzávažnějšími případy. Jeho podřízení by pak mohli pracovat rychleji a na kauzách by jich mohlo pracovat víc.

9.2.2018

KDU-ČSL a TOP 09 kritizují, že Zeman už nechce po Babišovi 101 podpisů

Prezident Miloš Zeman podle místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky nepřímo rezignoval na to, aby v Česku byla většinová koaliční vláda. Jurečka to dnes řekl s odkazem na to, že Zeman ustoupil od svého požadavku, aby premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) před svým opětovným jmenováním předsedou vlády předložil 101 podpisů poslanců.

AKTUALIZOVÁNO
9.2.2018

Nemocných chřipkou v Česku přibývá. Řada nemocnic zakázala návštěvy

Plošná chřipková epidemie pokračuje na celém území České republiky. Nemocných chřipkou za týden přibylo zhruba o desetinu, lékaři hlásí 1882 případů na 100 tisíc obyvatel. Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová vyhlásila začátek chřipkové epidemie minulý pátek, kdy počet nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest překročil 1700 případů na 100 tisíc obyvatel.

AKTUALIZOVÁNO
9.2.2018

Odvolaný ředitel Němeček: Vláda bez důvěry si vyřizuje účty

Vláda bez důvěry si podle odvolaného ředitele Fakultní nemocnice v Ostravě Svatopluka Němečka (ČSSD) vyřizuje účty. Důvody k jeho odvolání, které uvedlo ministerstvo zdravotnictví, jsou podle něj "lži, kecy a účelovka", napsal bývalý ministr zdravotnictví na twitteru. Ministerstvo dnes informovalo o Němečkově odvolání v tiskové zprávě, ten se to prý dozvěděl z médií.  

AKTUALIZOVÁNO
9.2.2018

Ministr odvolal šéfa ostravské nemocnice Němečka. Pro střet zájmů

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (ANO) odvolal ředitele Fakultní nemocnice v Ostravě Svatopluka Němečka. Důvodem bylo manažerské selhání a střet zájmů, uvedl.

9.2.2018

Úspěch české vědy: Fulkové se podařilo vytvořit geneticky modifikované křečky

Vědkyně Helena Fulková, které se před několika lety podařilo jako první Češce naklonovat myši, nedávno uspěla v další oblasti. V Japonsku, kde je nyní na dlouhodobé stáži, vytvořila geneticky modifikované křečky. Sdělil to její otec Josef Fulka z Výzkumného ústavu živočišné výroby Akademie věd ČR, který je také odborníkem na klonování. Fulková patří do týmu Petra Svobody z Ústavu molekulární genetiky.

8.2.2018

Zeman: Na sjezdu ČSSD nikoho z kandidátů výslovně nepodpořím

Prezident Miloš Zeman v projevu na nadcházejícím sjezdu ČSSD výslovně nepodpoří žádného z kandidátů na předsedu nebo místopředsedu strany. Řekl to dnes ve svém prvním povolebním televizním vystoupení v TV Barrandov.

AKTUALIZOVÁNO
8.2.2018

Bez podmínek. Zeman Babiše při druhém pokusu o sestavení vlády neomezí

Prezident Miloš Zeman časově neomezí premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) při druhém pokusu o sestavení vlády. Babiš to dnes řekl novinářům po přibližně dvouhodinové večeři se Zemanem na zámku v Lánech. Zeman také nebude od Babiše předem chtít 101 podpisů od poslanců, kteří vládu podpoří. Očekává však, že kabinet získá hlasy většiny poslanců přítomných ve Sněmovně, uvedl Babiš.

8.2.2018

Letošní leden byl v Česku čtvrtý nejteplejší od roku 1961

Letošní leden byl v České republice mimořádně teplý. S průměrnou měsíční teplotou plus 1,8 stupně Celsia se stal čtvrtým nejteplejším lednem od roku 1961, kdy se začaly v zemi zaznamenávat celkové průměry teplot. Na svém webu to dnes uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

8.2.2018

Fischer do Senátu? Strany jej oslovily, on sám se teprve rozhodne

Bývalého kandidáta na prezidenta Pavla Fischera oslovilo s návrhem na kandidaturu do Senátu několik politických stran. V rozhovoru s ČTK dnes svou kandidaturu nevyloučil, chce se ale teprve rozhodnout. Své rozhodnutí plánuje oznámit příští týden na tiskové konferenci.

8.2.2018

Průzkum: Důvěra v prezidenta v lednu zůstávala na 55 procentech

Důvěra v prezidenta Miloše Zemana na konci ledna zůstávala stejně jako v prosinci na 55 procentech. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který se uskutečnil před druhým kolem prezidentské volby. Mezi ústavními institucemi se tradičně nejvyšší důvěře těší starostové a obecní zastupitelstva, naopak nejhůře na tom je Poslanecká sněmovna.

8.2.2018

Ekologové: Jedy z odpadů se mohou vrátit do domácností

Ekologům z organizace Arnika, kteří dlouhodbě sledují výskyt toxických látek, vadí nedostatečná legislativa pro výrobky z recyklovaných materiálů. V současnosti je možné, aby se do nich dostaly jedy a látky nebezpečné pro zdraví. Ekologové nyní zveřejnili výzvu pro politiky, ve které chtějí přísnější a jednoznačná pravidla.

8.2.2018

Čunek, Kunčar i Syková chtějí v Senátu pokračovat. Wagnerová naopak končí

Senátoři, kteří se letos v říjnu rozhodli obhajovat svůj mandát, by chtěli navázat na svou dosavadní práci při přípravě zákonů a při pomoci svému regionu. Členové horní komory, kteří se rozhodli skončit, to vysvětlují svým vyšším věkem. Vyplynulo to z odpovědí senátorů na dotaz ČTK.

8.2.2018

Kandidátka na šéfa ČSSD Žatecká: Neměli bychom jít do vlády s Babišem

ČSSD si na svém sjezdu 18. února zvolí nového předsedu. Jedna z kandidátek Romana Žatecká nabízí ráznou změnu tváří, řízení, komunikace i témat. Starostka České Lípy nesouhlasí se vstupem ČSSD do vlády, strana podle ní dostala od voličů v posledních volbách jasnou stopku. Měla by se proto soustředit na kontrolu vlády a čas v opozici využít k řešení situace uvnitř strany a hledání dalších osobností.  

8.2.2018

Senátor Czernin žaluje Roznera kvůli výrokům o koncentráku v Letech

„Můj dědeček v německém kriminále byl. A když to po válce někteří popírali, bylo to urážlivé pro celou rodinu. Zločiny nelze zlehčovat.“ Těmito slovy doprovodil senátor z Dymokur Tomáš Czernin (TOP 09) podání trestního oznámení na poslance Miloslava Roznera (SPD). Ten se na uzavřeném sjezdu strany dopustil výroku, který je terčem kritiky řady lidí, ale i organizací.

8.2.2018

Válková: ANO chce změny ústavy. Nezáleží, kdo pro ně bude hlasovat

Hnutí ANO má velký zájem na tom, aby prošly některé ústavní změny, oznámila dnes poslankyně Helena Válková (ANO). Nezáleží podle ní na tom, s kým na nich bude spolupracovat, uvedla po dnešní schůzce s předsedou hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomiem Okamurou. Z návrhů SPD má podle ní i v rámci ANO kladnou odezvu například přímá volba starostů a hejtmanů.

8.2.2018

Na protidrogovou politiku chybí 100 milionů, oznámil Babiš

Na zajištění protidrogové politiky v Česku chybí pro letošek v rozpočtu zhruba 101 milionů korun. Ministerstvo práce prověří, zda by se peníze na odborníky či centra prevence závislosti na hazardu nedaly získat z nevyčerpaných financí z fondů z EU. Po jednání vládní rady pro koordinaci protidrogové politiky to oznámil premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). 

8.2.2018

Romové žalují Okamuru a Roznera za lži o koncentráku v Letech

Předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeněk Růžička dnes u Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 podal trestní oznámení na místopředsedu Sněmovny Tomia Okamuru a poslance Miloslava Roznera (oba SPD). Důvodem jsou výroky obou politiků o romském táboře v Letech u Písku. Skupina asi deseti pozůstalých po obětech tábora požaduje odškodnění za morální újmu. Oba politici podle nich porušili zákon veřejným popíráním nacistické genocidy Romů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT