Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Česko

8.2.2018

Pozor na náledí na jihu Čech a na Moravě, varují meteorologové

V Jihočeském a Jihomoravském kraji se bude dnes večer a v noci na pátek místy tvořit náledí, varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Riziko se týká poloh pod 600 metrů nad mořem.

8.2.2018

Vítězný únor oslaví 70. výročí. Svátek komunistů doprovodí demonstrace

V den 70. výročí takzvaného vítězného února, komunistického převratu z roku 1948, se v centru Prahy na Václavském náměstí uskuteční demonstrace za svobodu a demokracii a svobodné podnikání. Akci na 25. února svolala více než dvacítka organizací, hlavně podnikatelských sdružení.

8.2.2018

Zeman pozval do Prahy španělského král Felipeho VI. Pogratuloval mu k padesátce

Prezident Miloš Zeman pozval španělského krále Felipeho VI. na státní návštěvu České republiky. Uvedl to v gratulaci, kterou mu zaslal k nedávno dožitým 50. narozeninám. Oznámil to hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

8.2.2018

TOP 09 odvolala sekretáře Severu. Soudí se kvůli směnkám

Sněmovní strana TOP 09 odvolala svého generálního sekretáře Pavla Severu kvůli jeho kauze se směnkami. Uvedly to dnes na základě vyjádření strany Lidové noviny (LN). Severa se soudí kvůli vyplacení směnek po zesnulém podnikateli, ale žena podnikatele označuje směnky za falešné. Směnky vyšetřuje policie.

8.2.2018

Miliony Čechů utekly z vesnic do měst. Odkud nejvíc?

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Ve městech nyní žijí tři čtvrtiny obyvatel. Lidé do nich z venkova houfně mizeli už za Rakouska-Uherska. Proklikejte si, jak se měnil počet obyvatel ve vaší obci.

8.2.2018

Kandidát na předsedu ČSSD Miroslav Krejčík: Sázka na minulé lídry by byla hazard

/ROZHOVOR/ Bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík má v členské základně ČSSD hodně fanoušků. Není sice známým politikem, ale jeho přímost a neotřelost by mohla mnohé delegáty hradeckého sjezdu oslovit.

7.2.2018

Peroutkovu novinářskou cenu získali analytička Klímová a zpravodaj Szántó

Novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2017 získala analytička Českého rozhlasu Jana Klímová a blízkovýchodní zpravodaj České televize Jakub Szántó. Společnost Ferdinanda Peroutky je dnes udělila v Centru současného umění DOX v Praze. 

7.2.2018

Zemřel novinář Karel Slezák, který v Zemanově štábu napadl reportéry

Ve věku 73 let zemřel podnikatel Karel Slezák, který byl ústřední postavou incidentu z volebního štábu prezidenta Miloše Zemana. Deníku Blesk to řekl jeho přítel Rostislav Osička. Slezák měl podle něj slabé srdce.

7.2.2018

Týmy ANO a SPD příští týden rozpracují společné programové priority

Expertní týmy hnutí ANO a SPD příští týden rozpracují tři desítky priorit, které chce SPD prosadit přes vládu skládanou premiérem v demisi Andrejem Babišem. Při podpoře od SPD a KSČM by to měl být podle ANO kabinet odborníků, řekl po dvouhodinovém jednání s lídry hnutí ANO předseda SPD Tomio Okamura. 

7.2.2018

Piráti chtějí ohlídat rizika. Navrhují náročnější podmínky pro ústavní referenda

V debatě o návrhu zákona o obecném referendu budou Piráti prosazovat zavedení dvou typů všelidových referend, přičemž náročnější podmínky navrhují pro rozhodování o ústavních změnách a Evropské unii, aby předešli zneužití tohoto nástroje. 

7.2.2018

Komunální volby proběhnou nejpozději 5. a 6. října

Komunální volby se letos budou konat nejpozději 5. a 6. října. Senátní volby by mohly být o týden či dva později, tedy ve stejných dnech, v jakých uskutečnily před šesti lety. Tehdy si lidé vybírali senátory ve stejných 27 obvodech, ve kterých je budou volit nyní. Vyplývá to ze srovnání zákonných lhůt, které dnes provedla ČTK.

7.2.2018

Babiš se zastal Okamury. Za výroky se omluvil, je to dostatečné, řekl

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura se podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) omluvil za výroky o protektorátním koncentračním táboře v Letech u Písku. Babiš to považuje za dostatečné, řekl dnes na dotaz, zda podpoří odvolání Okamury z funkce místopředsedy Sněmovny, což navrhují lidovci. Návrh nepodpoří ani předseda sněmovní frakce ANO Jaroslav Faltýnek. I podle něj se Okamura omluvil, předpokládá ale, že se omluví i na plénu Sněmovny.

7.2.2018

Oldřich Navrátil chce na podzim kandidovat do Senátu za TOP 09

Rodák a patriot z Třebíče, herec Oldřich Navrátil kývl na nabídku TOP 09, aby za ni kandidoval v podzimních senátních volbách za volební obvod 53, tedy za Třebíč. „My jsme se o tom dohadovali delší dobu, víc bych zatím své rozhodnutí nekomentoval," uvedl ve středu pro Deník Navrátil, který sice není členem této strany, ale je jejím dlouhodobým sympatizantem.

AKTUALIZOVÁNO
7.2.2018

ANO nechce koalici s hnutím SPD ani spoléhat na jejich podporu

Hnutí ANO nechce vytvořit koalici s SPD a nechce se spoléhat ani na toleranci své vlády od uskupení Tomia Okamury. Novinářům to dnes řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) před jednáním zástupců obou hnutí. Od schůzky očekává stejně jako předseda SPD Tomio Okamura diskusi o možných programových shodách.

7.2.2018

FOTO: Prvňáci z Prosetic dostali výtěžek sbírky proti nenávisti a rasismu

Ředitelka školy Plynárenská v Teplicích Marcela Prokůpková ve středu převzala peníze z kampaně ONI JE DO PLYNU. MY JE DO ŠKOL!. Do sbírky se zapojilo přes 750 dárců, kteří vybrali více než 220 tisíc korun.

7.2.2018

Soud v kauze OKD probral listiny. Pokračovat bude zase až v březnu

Čtením listinných důkazů dnes u soudu pokračovalo jednání v případu privatizace těžební firmy OKD. Další jednání bude 23. února, kdy u soudu zazní některé pasáže z dokumentu, který se zabýval přípravou privatizace. O měsíc později by pak mohl před soudem vystoupit poslední plánovaný svědek. Soud se kauzou zabývá dva a čtvrt roku.

AKTUALIZOVÁNO
7.2.2018

Vláda přijala novelu zákona o zbraních, co vychází ze směrnice EU

Doba platnosti zbrojních průkazů se pravděpodobně zkrátí, Česko současně zavede nové kategorie zbraní. Počítá s tím novela zákona o zbraních, kterou dnes schválila vláda a která vychází ze směrnice Evropské unie, proti které Česko podalo žalobu. Novelu ještě musí schválit Parlament, nejsilnější opoziční strana ODS dnes oznámila, že zákon odmítá.

7.2.2018

Nevyznamenaný Brady: Je pro mne záhadou, jak mohl opět vyhrát Zeman

Neudělení státního vyznamenání v roce 2016 bylo pro emigranta a pamětníka holokaustu Jiřího Bradyho spíše úlevou. Muž, který prošel několika koncentračními tábory a 9. února oslaví 90. narozeniny, to uvedl v rozhovoru s ČTK. Zmínil, že tehdejšího českého prezidenta Miloše Zemana, který nyní svůj post obhájil, si neváží. Pevně věří, že příští prezident bude důstojně reprezentovat svoji zemi a lidé, včetně něj, se za něj nebudou stydět. Jiří Brady žije téměř 70 let v Kanadě.

7.2.2018

Dvouleté děti ve školkách? Bouří se obce i pedagogové

Na mohutný odpor psychologů, učitelek mateřských škol i starostů narazila novela školského zákona, která ukládá zřizovatelům školek od září 2020 garantovat místa pro dvouleté děti.

6.2.2018

Senát asi navrhne vyřazení čínské medicíny ze zdravotních oborů

Senát zřejmě navrhne vyřazení podmínek vzdělání poskytovatelů tradiční čínské medicíny ze zákona o uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání. Senátní zdravotnický výbor doporučil plénu, aby předlohu Aleny Dernerové (za SD-SN) a Vladimíra Plačka (ČSSD) schválilo. O tom, zda ji pošle do schvalovacího procesu, rozhodne horní komora v polovině února.

6.2.2018

Bezpečný internet? Někdy jsou děti rozumnější než rodiče

Bez každodenního kontaktu se známými na sociálních sítí se neobejdou tři čtvrtiny českých dětí. Zhruba stejné množství jich denně na síti sleduje videa a jen o málo méně jich každý den hraje elektronické hry. Tři čtvrtiny dětí využívají internet kvůli škole, zmapoval průzkum EU Kids Online.

6.2.2018

Ne, zaznělo jasně od předsedy ODS Fialy. Spolupráci s ANO si neumí představit

Předseda ODS Petr Fiala vyloučil možnost vládní spolupráce své strany s hnutím ANO. Kritizoval také premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) za jeho vyjádření o vypsání předčasných voleb, podle Fialy ANO zatím nevyčerpalo všechny možnosti k jednání. Lídr občanských demokratů také kritizoval ANO za vyjednávání o podpoře vlády s KSČM.  

6.2.2018

Volby by znovu vyhrálo ANO, ukázal průzkum. TOP 09 a Starostové by neuspěli

Vítězem voleb by se v lednu stalo ANO, které by získalo 30,5 procenta. Vyplývá to z volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění. ČSSD pak získalo spolu s Piráty podporu 12,5 procenta, ODS 12 procent a komunisté osm. SPD by podpořila 7,5 procenta voličů a lidovce pět procent. 

6.2.2018

Senátor Čuba byl znovu vyzván k rezignaci. Štěch volá po změně ústavy

Situaci kolem senátora Strany práv občanů Františka Čuby (SPO), který byl kvůli pokračující absenci znovu vyzván k rezignaci, by mohla podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) pomoci vyřešit jeho strana. V úvahu podle něj připadá i změna ústavy, která by umožnila v podobných případech odebrat mandát. Na prosazení velkých ústavních změn se ale nyní Parlament neshodne, míní Štěch.

6.2.2018

Linka bezpečí: Stoupá počet dětí, které čelí potížím na internetu

Počet dětí, které čelí kyberšikaně či obtěžování na internetu, stále roste. Na Linku bezpečí se jich loni obrátilo nejvíce od roku 2007. S problémy v kyberprostoru pomáhali konzultanti v minulém roce 624 dětem, zatímco před deseti lety čtyřiceti. V souvislosti se Dnem bezpečného internetu, který je dnes, to sdělil vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský.

6.2.2018

Zákon o referendu? S ANO ho projednají KSČM, SPD a Piráti

Vyřazovat zahraničněpolitická témata z rozhodování v referendu je podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa neodůvodněné. Uvedl to před dnešní schůzkou, na které mají představitelé KSČM, hnutí ANO, SPD a Pirátů probírat pod vedením bývalé ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) návrh zákona o obecném referendu.

6.2.2018

SPD nezpochybňuje utrpení lidí v táboře v Letech, reaguje na kritiku Okamura

SPD má výhrady k řešení pietního místa táboru v Letech a zejména ke způsobu, jakým stát odkoupil vepřín v jeho blízkosti. Ale nezpochybňuje utrpení lidí v protektorátním táboře u Písku. Řekl to dnes předseda hnutí Tomio Okamura.

AKTUALIZOVÁNO
6.2.2018

Doplatí Okamura na výroky o Letech? Lidovci ho nechtějí v čele sněmovny

Lidovci vyvolají jednání s cílem odvolat předsedu SPD Tomia Okamuru z funkce místopředsedy Sněmovny kvůli jeho výrokům o protektorátním koncentračním táboře v Letech u Písku. Záměr podpořili i Starostové a TOP 09, otevření jsou k němu i ODS a někteří zástupci ČSSD.

6.2.2018

Jih Česka ve středu zasáhne silné sněžení, mokrý sníh může lámat stromy

Na jihu České republiky bude ve středu odpoledne a v noci na čtvrtek vydatně sněžit. Napadne pět až deset centimetrů většinou mokrého sněhu, na Českomoravské vrchovině až 15 centimetrů.

6.2.2018

Přestaňte soutěžit o to, kdo byl vyhlazován hůř, vzkázal Pelikán Okamurovi

Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) se pozastavil nad výroky předsedy SPD a místopředsedy Sněmovny Tomia Okamury o protektorátním koncentračním táboře pro Romy v Letech u Písku. Vyzval ho, aby s výroky o nehlídaném táboře ustal a aby se připojil k uctění památky všech, kdo za války trpěli nebo zemřeli.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT