Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Česko

4.10.2017

Oceněný fyzik vyvinul metodu, jak zkoumat i velmi malé krystaly

Cenu Akademie věd ČR za vynikající vědecké výsledky převzal dnes fyzik Lukáš Palatinus s týmem z Fyzikálního ústavu. Palatinus s kolegy vyvinul metodu, jak určit krystalovou strukturu i u krystalů s velikostí pouhých několika desítek nanometrů. Článek o této metodě otiskl letos v lednu prestižní časopis Science a byl to první takový text z českého prostředí, na který časopis poutal i na titulní straně. V rozhovoru s ČTK Palatinus řekl, že nová metoda je především nástrojem pro další badatele zkoumající látky, v nichž se vyskytují nanokrystaly. Patří mezi ně i řada léčiv.

4.10.2017

Liglass dal loni zemanovcům 200 tisíc. Mynář jej v té době doporučil Kyrgyzstánu

Společnost Liglass Trading CZ darovala loni Straně práv občanů 200 tisíc korun. Ten samý rok kancléř Vratislav Mynář doporučil firmu Kyrgystánu. Píše to dnes server Aktuálně.cz. Informace o daru jsou zanesené ve výroční zprávě Strany práv občanů. Vratislav Mynář stranu mezi lety 2010 a 2013 vedl, čestným předsedou strany je prezident Miloš Zeman. Strana dříve nesla název Strana práv občanů - zemanovci.

4.10.2017

Miloš Zeman v Dubí: Jsem tu už poněkolikáté, nikdy ale kvůli prostitutkám

/FOTOGALERIE/ Po úterní zastávce v Bílině si ve středu před obědem vybral Miloš Zeman další místo na Teplicku k návštěvě a setkání s obyvateli. Tentokrát se jednalo o podkrušnohorské Dubí.

4.10.2017

Sídliště? Pro hasiče noční můra. Na zásah často chybí prostor

Ani když se hasiči propletou sídlištěm k hořícímu domu, nemají zdaleka vyhráno.

AKTUALIZOVÁNO
4.10.2017

Deník vyvezl politiky za voliči. Babiš: Nechceme, aby někdo spoléhal na dávky

/FOTOGALERIE, REPORTÁŽ/ Co podniknout, aby doprava ve středních Čechách přestala být noční můrou? Zná snad někdo recept, jak zastavit vylidňování vesnic? A jak by měla vypadat podpora kultury či sportovních aktivit, která bude účinná i spravedlivá? To jsou jen některé z otázek, na něž budou na pozvání Deníku hledat odpovědi lídři středočeských kandidátek politických stran, které podle nedávného průzkumu agentury SANEP mají v našem kraji největší volební potenciál.

4.10.2017

Konec diskriminace pracovníků z EU. Senát zřejmě novelu schválí

Úřad ombudsmanky s největší pravděpodobností dostane pravomoc kontrolovat, zda zahraniční pracovníci ze zemí Evropské unie nejsou v Česku diskriminováni kvůli cizí státní příslušnosti. Předpokládá to vládní novela antidiskriminačního zákona, kterou dnes doporučily Senátu schválit výbory ústavně-právní i pro lidská práva. Plénum předlohu projedná na schůzi příští týden.

4.10.2017

Ve čtvrtek čekejte silný vítr, meteorologové nedoporučují horské túry

V Čechách, na severu Moravy a ve Slezsku bude ve čtvrtek přechodně foukat silný vítr. V nárazech může mít rychlost 70 kilometrů v hodině, na hřebenech Krkonoš ale mohou poryvy dosáhnout až 125 kilometrů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

4.10.2017

Chcete si zřídit voličský průkaz? Pomůže k tomu nová aplikace na Facebooku

Na Facebooku bude od dnešního odpoledne fungovat chatovací robot, který bezplatně pomůže lidem před nadcházejícími volbami s vyřízením voličského průkazu. Uvedla to společnost Datasys, která aplikaci vytvořila.

4.10.2017

Zaorálek na sympoziu: Vztahy mezi státy se podobají těm mezi lidmi

V diplomacii má smysl mluvit i o fotbale, pomáhá to budovat vztahy, řekl dnes v projevu na sympoziu o české zahraniční politice ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

4.10.2017

Čtenářské kluby na školách rozvíjejí myšlení dětí

Na základní škole by se měly děti naučit číst. Nejde ale jen o prostou dovednost rozpoznávání písmen. To, jak čteme, zároveň ovlivňuje způsob, jakým rozumíme světu. A právě proto fungují na základních školách čtenářské kluby. V Praze najdeme deset škol, které pravidelný odpolední kroužek čtení provozují.

4.10.2017

Priorita památkářů? Arkády bučovického zámku. Oprava potrvá až čtyři roky

Vyškovsko, Blanensko – Zatímco se laik kochá nad jejich krásou, oko odborníka vidí velké nedostatky. Arkády, které ze tří stran obklopují nádvoří zámku v Bučovicích, se mají dočkat zásahu restaurátora. „Sloupy jsou poškozené zejména ve směru do nádvoří. To souvisí s působením vlivů prostředí i se strukturou kamene,“ informovala mluvčí Národního památkového ústavu Dagmar Šnajdarová.

4.10.2017

Ivan Bartoš: Pravolevé dělení je zavádějící. My ho ignorujeme

/ROZHOVOR/ Piráti jsou černým koněm letošních voleb. Jejich preference stoupají a mohli by to být právě oni, kdo nakonec rozhodne o tom, jak bude vypadat příští vláda. Přesto jejich předseda Ivan Bartoš v rozhovoru pro Deník říká, že hlavním cílem pro Piráty nejsou ministerská křesla, ale podpora rozumných zákonů, ať už je navrhne kdokoliv.

3.10.2017

Lidé proti násilí v Katalánsku demonstrovali i v Praze. Dohlížela na ně policie

Zhruba 40 lidí se dnes vpodvečer sešlo před španělským velvyslanectvím v Praze. Chtěli vyjádřit nesouhlas s policejními manévry, které provázely nedělní referendum o nezávislosti Katalánska, a s politikou centrální španělské vlády. Zároveň chtěli vyjádřit solidaritu se zraněnými, kterých bylo na 900.

3.10.2017

V Itálii skončilo vyšetřování srpnové nehody českého autobusu

Italské úřady ukončily vyšetřování nehody českého autobusu z letošního srpna. Příčinu nehody ale nezveřejnily. Uvedla to dnes Česká televize. Trestní řízení proti neznámému pachateli bylo takzvaně archivováno, uvedla mluvčí českého ministerstva zahraničních věcí Irena Valentová. Při nehodě autobusu cestovní kanceláře Mayer & Crocus tehdy zahynul řidič, 20 cestujících bylo zraněno.

3.10.2017

Důvěra v prezidenta opět vzrostla. Věří mu více než polovina lidí

Důvěra v prezidenta se v září po předchozím růstu opět mírně zvýšila a z velké části tak smazala svou květnovou ztrátu. Nyní hlavě státu důvěřuje 51 procent lidí. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Podle něj si od června mírně polepšila i vláda, naopak Sněmovna a zejména Senát ztratily. 

3.10.2017

Chcete volit mimo trvalé bydliště? Novou aplikaci již využily tisíce lidí

Nová aplikace z dílny iniciativy Hlídač státu může k volbám přivést lidi, kteří nežijí v místě svého trvalého bydliště. Stačí do aplikace zadat základní osobní údaje, číslo občanky a adresu a aplikace obratem vyrobí žádost na příslušný úřad. Aplikace funguje i offline, vyplnění formuláře zabere minimum času.

3.10.2017

Trest za hanobení českého prezidenta? Poslanci dostali anticenu

Hlavní anticenu za omezování svobody projevu dostali poslanci v čele se Zdeňkem Ondráčkem (KSČM). Obdrželi ji za pokus obnovit trestný čin hanobení prezidenta republiky. Hlavní kladné ocenění převzal Nadační fond nezávislé žurnalistiky za podporu investigativních novinářů. Ceny v soutěži, v níž se hodnotí především přístup úřadů k informacím, dnes vyhlásila pořádající Otevřená společnost.

3.10.2017

Ivan Bartoš: Nebudeme spolupracovat s nikým, kdo má morální škraloup

Piráti by se podle posledních průzkumů spolehlivě dostali do sněmovny. Berou hlasy hlavně TOP 09 a hnutí ANO. Co ale chtějí kromě digitálního státu, legalizace marihuany a necenzurovaného internetu prosadit? Předseda Pirátů Ivan Bartoš, který má mimochodem z informačních systémů doktorát, tvrdí, že žádná strana nepracovala na programu tak poctivě a dlouhodobě jako ta jejich.

3.10.2017

V Česku přibylo za pět let přes 73 tisíc obyvatel. Hlavně díky migraci

Za posledních pět let Česku přibylo přes 73 tisíc obyvatel. Za přírůstkem jsou hlavně cizinci. I když se v posledních letech rodí víc dětí, česká společnost přesto stárne. Průměrnému obyvateli republiky bylo loni 42 let. Děti do 15 let tvoří 15,6 procenta populace, lidé nad 65 let téměř 19 procent.

3.10.2017

Matěj Stropnický: Babišovo podnikání? Závisí na levné práci a obcházení zákonů

Zelení budou za volební úspěch považovat vstup do Sněmovny. S tímto cílem vedou volební kampaň, při níž sázejí na kontakt s voliči v okresních městech i na jejich oslovení pomocí internetu. Řekl to předseda a volební lídr strany Matěj Stropnický. Podotkl také, že tématem letošní kampaně se stal i postoj k hnutí ANO.

3.10.2017

Poslanci už mají návrh rozpočtu, rozhodne o něm až nová Sněmovna

Poslanci už mají k dispozici návrh státního rozpočtu na příští rok. Vláda ho schválila minulé pondělí a poslanci ho obdrželi v pátek. Ve zbytku volebního období už se jím ale zabývat nebudou, schvalovat ho bude až nová Sněmovna vzešlá z říjnových voleb. Rozpočet počítá se schodkem 50 miliard korun, letošní schválený schodek má představovat 60 miliard korun.

3.10.2017

Čtyřicetileté radary vymění vojenská letiště za nové, vyjdou na 651 milionů

/FOTOGALERIE/ Armáda včera představila nové radary, které budou hlídat vojenská letiště. Systém dodala česká firma za 651 milionů.

3.10.2017

Dvojí kvalita potravin? EU ji může vyřešit do roku a půl, řekl Jurečka

Evropskou legislativu, která by řešila dvojí kvalitu potravin, by bylo možné přijmout do roku a půl. Novinářům to dnes sdělil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

3.10.2017

Blokáda taxikářům nic nepřinesla. Už zítra jim hrozí tvrdá odveta

Až 1200 taxi vozů vyjelo včera pomalou 15kilometrovou rychlostí a brzdilo cestu na letiště. Taxikáři chtějí rovné podmínky s Uberem. Magistrát chystá tvrdou odvetu. Od středy prý rozjede sérii kontrol a tvrdých postihů.

DOTYK.CZ
3.10.2017

Tajemná lazebnice Zuzana: V posteli s uprchlíkem Václavem IV.

Polonahý římský král uniká z vězení v malém člunu s pomocí vnadné dívky, do níž se později zamiluje. Vymyšlená historka, nebo skutečná událost ze života Václava IV. (1361-1419)?

3.10.2017

Z dotovaných krajských autobusů zmizely miliony cestujících. Jezdí vlakem

/ANKETA/ Cestování regionálními autobusy je pro lidi čím dál méně atraktivní, naopak přibývá cestujících ve vlacích. Ukazují to poslední data z dopravních statistik.  

3.10.2017

Tažení za levné máslo. Trh je ale silnější než Sobotka, míní znalci

/ANKETA/ Minule Babišovy koblihy, letos máslo. Politici chtějí do parlamentních voleb promlouvat i prostřednictvím chuťových buněk svých voličů.  Úřady už cenu šetří. Smetana zlevňuje, podle šéfa Madety by se to mohlo projevit i na másle

2.10.2017

Volební kyvadlo: voličská přízeň se příliš nemění. Výjimkou jsou TOP 09 a ODS

Podpora českých voličů jednotlivým stranám se v letech 2014 až 2016 nijak dramaticky neměnila. Výjimku tvořily TOP 09 a ODS, které si míru voličské přízně vyměnily. Ukazuje to projekt Volební kyvadlo, který připravili sociologové z Filozofické fakulty Karlovy univerzity. Cílem bylo v návaznosti na průzkumy zjistit proměny voličské přízně v uplynulých letech i to, koho preferují jednotlivé skupiny obyvatel.

2.10.2017

Ústav pro studium totalit je v úpadku, tvrdí jeho zakladatelé

Zástupci někdejšího a nynějšího vedení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) se nadále neshodují v pohledu na činnost této instituce, která vznikla s cílem zkoumat komunistickou a nacistickou totalitu. Zatímco zakladatelé ústavu na dnešní konferenci k deseti letům jeho existence v Senátu mluvili o úpadku, současní představitelé nynější práci instituce hájili.

2.10.2017

Ve Sněmovně by mohlo zasednout více žen. Na kandidátkách jich je zatím nejvíce

Ve Sněmovně by po volbách mohlo zasednout o něco více poslankyň. Podíl by se mohl z nynější pětiny mírně zvýšit. Na kandidátních listinách totiž ženám připadá čtvrtina volitelných míst. Trojice stran, které mají podle průzkumů nejvyšší podporu - tedy ANO, ČSSD a KSČM, do voleb posílá také víc žen než v roce 2013. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení