Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Česko

11.7.2018

Jde o to, co kdo udělal. Ne, co si zapsal estébák, říkal bývalý vězeň Navrátil

Seriál Příběhy pamětníků připomíná skrze autentická vyprávění historické události a osobnosti 20. století. Dnešní díl je pokračováním vyprávění Junáka Jiřího Navrátila o věznění za snahu o protikomunistický převrat v roce 1949 a následném vedení v seznamech StB jako tajný agent.

11.7.2018

Babišova vláda představuje politické nebezpečí, soudí Fiala

Vláda Andreje Babiše (ANO), která přišla Sněmovnu požádat o vyslovení důvěry, představuje politické nebezpečí a politickou neznámou. Uvedl to dnes předseda ODS Petr Fiala. Poukazoval na to, že nejsou známy podmínky, za nichž bude vládu podporovat KSČM. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek soudí, že KSČM bude mít na menšinovou vládu ANO a ČSSD větší vliv než "jednorázově použitá sociální demokracie". 

11.7.2018

Prvním místopředsedou Sněmovny bude komunista Filip, střídá Hamáčka

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) pověřil před prázdninami funkcí prvního místopředsedy Sněmovny Vojtěch Filipa. Rozhodl se spontánně mimo jiné proto, aby ho měl kdo zastupovat v době, kdy po vysvědčení odjížděl na dovolenou za dětmi. "Žádný obchod v tom nebyl," uvedl ke spekulacím kolem možným ústupkům ANO směrem ke KSČM, která dnes ve Sněmovně podpoří vznik menšinové vlády ANO a ČSSD. Filip tak vystřídá ve vedení dolní komory Jana Hamáčeka (ČSSD), který povede ministerstvo vnitra.  

11.7.2018

Piráti vládu nepodpoří. Babišovi chybí vzdělání, prohlásil Bartoš

Poslanci Pirátů nepodpoří vládu Andreje Babiše (ANO) a všech jejich 22 poslanců bude hlasovat proti vyslovení důvěry vládě. V rozpravě před hlasováním o důvěře to prohlásil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Roli Pirátů ve Sněmovně popsal jako konstruktivní opozici při přípravě zákonů, a to i jako kritiků, protože kritik s alternativním řešením je podle něj pozitivním prvkem.  

AKTUALIZOVÁNO
11.7.2018

Nechceme komouše! Demonstranti vypískali Babiše, házeli po něm i láhve

Premiér Andrej Babiš (ANO) nakrátko vyšel dnes večer před Sněmovnu k demonstrantům protestujícím proti jeho vládě podporované KSČM. Účastníci ho zahrnuli pískotem a výkřiky "hanba". Po několika sekundách se vrátil do budovy. Přispělo k tomu zřejmě i to, že podle svědků na Babiše mířilo několik předmětů, například PET lahev, plastový kelímek od kávy či koule zmačkaného papíru.

11.7.2018

Vondráček míří do USA, čeká ho návštěva Kongresu i krajanů

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) příští týden odlétá na oficiální návštěvu amerického Kongresu. Dnes to oznámil na tiskové konferenci. Vondráček dodal, že oficiální pozvání do Kongresu obdrželi čeští představitelé naposled před 23 lety.

11.7.2018

Dáma s velkým D. Anděl. Statečná žena. Lidé se loučili s exministryní Burešovou

Ve středu se konalo poslední rozloučení se zesnulou právničkou a první polistopadovou ministryní spravedlnosti Dagmar Burešovou. Peitní akce se zúčastnila rodina, kolegové a známí, sál obřadní síně strašnického krematoria se zaplnil.

11.7.2018

ČSSD dohlédne na plnění levicových prvků vlády s ANO, ujistil Hamáček

ČSSD podle svého předsedy Jana Hamáčka vyjednala dobré podmínky pro vstup do vlády s ANO. Dohlédne na to, aby byly naplněny levicové prvky jejího programu. Hamáček to dnes řekl poslancům při obhajobě žádosti o vyslovení důvěry vládě ANO a ČSSD s podporou KSČM.

11.7.2018

Dětem v jeskyni měl pomáhat také český specialista. Byl i u padlé lávky v Tróji

David Kareš je jednou z předních osobností Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR v Hlučíně, kde působí jako zástupce velitele. Když se před nedávnem rozhodla v thajské jeskyni pomoci i Česká republika, poslala do Asie Petra Vodičku z HZS hlavního města Prahy a právě Davida Kareše.

11.7.2018

Zeman vybídl k šetření, úředníkům by nepřidal. Kritizoval i práci v energetice

Prezident Miloš Zeman vyjádřil podporu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře druhé vládě premiéra Andreje Babiše (ANO). Vyjádřil naději, že poslanci dnes důvěru kabinetu vysloví. Bude to podle něj vláda všech občanů. Řekl to ve svém vystoupení před poslanci. Poblahopřál předsedům ANO, ČSSD a KSČM, že se jim podařilo ukončit dlouhá vyjednávání.

11.7.2018

Zemřel bývalý europoslanec Vojtěch Mynář

Zastupitel města Ostravy, radní a později starosta městského obvodu Radvanice a Bartovice, bývalý poslanec Evropského parlamentu za ČSSD Vojtěch Mynář zemřel ve věku 74 let.

11.7.2018

Protest. Poslanci TOP 09 při Zemanově projevu o vládě opustili sál

Poslanci TOP 09 odešli před projevem prezidenta Miloše Zemana při dnešním jednání Sněmovny o vyslovení důvěry vládě ANO a ČSSD ze sálu. Lidovci na schůzi zase donesli protikomunistický transparent, protože menšinový kabinet mají podpořit poslanci KSČM.

11.7.2018

Úředník pražského magistrátu jezdil autem reklamní firmy. Je podezřelý z korupce

Zdá se, že podruhé v krátké době zajímá dění na pražském magistrátu také orgány činné v trestním řízení. Po zásahu kvůli sportovním dotacím údajně policie šetří podezření z korupce spojené s bývalým úředníkem přes reklamu Ivo Matesem, který dlouhodobě používal luxusní automobil reklamní firmy. O případu jako první informoval deník Právo.

AKTUALIZOVÁNO
11.7.2018

Chovanec novou vládu ANO a ČSSD nepodpoří, kvůli svému svědomí

Bývalý úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec dnes nepodpoří vládu ANO a sociální demokracie v hlasování o důvěře. Uvedl to v prohlášení, které zaslal ČTK. Na hlasování dnes nedorazí, z jednání dolní komory se omluvil.

11.7.2018

Červen byl v Česku pátý nejteplejší za posledních 58 let

Letošní červen byl pátý nejteplejší od roku 1961, kdy začali meteorologové sledovat průměrné měsíční teploty na českém území. Průměrná teplota v posledním školním měsíci dosáhla 17,5 stupně Celsia. Loňský červen byl o 0,7 stupně teplejší a zůstává na druhém místě. Dosud nejtepleji bylo v červnu v roce 2003 s průměrem 19,4 stupně Celsia. Meteorologové to uvedli na informačním webu, jde o předběžné údaje.

11.7.2018

Kněžínek chce spolupracovat se všemi právnickými profesemi. Babiš mu drží palce

Nový ministr spravedlnosti Jan Kněžínek chce úzce spolupracovat se všemi právnickými profesemi, aby výstupy úřadu byly všeobecně akceptovatelné. Hodlá také pokračovat v elektronizaci justice a zaměřit se na komunikaci s poslanci. Řekl to dnes novinářům poté, co ho premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl do funkce.

AKTUALIZOVÁNO
11.7.2018

Česko má vládu s důvěrou, díky komunistům. Na Babiše létaly láhve

/SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Menšinová vláda ANO a ČSSD získala důvěru Poslanecké sněmovny. Stalo se tak 264 dní po volbách. Česko ještě nikdy ve své historii nečekalo na tento okamžik déle. Dlouhé bylo i samotné jednání poslanců, které trvalo 16 hodin. Premiér a šéf ANO Andrej Babiš požádal o důvěru pro svůj tým ve středu ráno, po celodenním maratonu projevů se poslanci dostali k hlasování až bezmála hodinu po půlnoci. 

11.7.2018

Drahá koupel v barokní památce a ze Slaného Benátky za 20 minut: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 10. července 2018.

11.7.2018

ČSSD: Vládneme bez žen. České politice se nedaří vytahovat přitažlivé tváře

/INFOGRAFIKA, ANKETA/ Problém ČSSD má nejen jméno Poche, ale také ženy na ministerských postech. Těch si Jan Hamáček vybojoval pět, reálně obsadil čtyři, ale do žádného z nich nenavrhl ženu. 

11.7.2018

Špína a nemoci. Psi z chovu se zotavují v hospicu

Přepravka na ovoce. V ní stočená fenka obklopená štěňaty. V úzkých kójích polehávají na dřevěných paletách další psi. Zápach, výkaly, špinavá podlaha. Takový obrázek se před několika dny naskytl v přístavku jednoho domu v Podivíně na Břeclavsku členům spolků Dejte nám šanci a Zvíře v tísni.

10.7.2018

Komunisté opět u moci, přesun brněnského nádraží a ruský nedoping: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

10.7.2018

Sněmovna si zvolila jako místopředsedu Hanzela. Nahradil Hamáčka

Za nového místopředsedu Sněmovny vybrali v úterý poslanci Tomáše Hanzela (ČSSD). Nahradil stranického kolegu a šéfa Jana Hamáčka, který se stal vicepremiérem v nové vládě ANO a ČSSD. Dvaačtyřicetiletý Hanzel neměl v tajné volbě místopředsedy dolní komory protikandidáta. Hanzela volilo 100 poslanců ze 174 hlasujících. Ke zvolení bylo nutných 88 hlasů.

10.7.2018

Rektorem VŠ polytechnické Jihlava podruhé. Plaga předal Báčovi jmenovací dekret

Rektor Vysoké školy polytechnické Jihlava (VŠPJ) Václav Báča dnes převzal jmenovací dekret od ministra školství Roberta Plagy (ANO). Báča tímto vstupuje do svého druhého funkčního období, poprvé byl jmenován rektorem VŠPJ v roce 2014. ČTK to dnes sdělil tiskový odbor ministerstva.

AKTUALIZOVÁNO
10.7.2018

Ministr Kněžínek: Účast ve vládě trestně stíhaného premiéra mi nevadí

Ministrem spravedlnosti byl dnes prezidentem Milošem Zemanem jmenován Jan Kněžínek, právník a dosavadní místopředseda Legislativní rady vlády. Na úřadu nahradí Taťánu Malou (ANO), která v pondělí podala po pouhých třinácti dnech ve vládě rezignaci kvůli podezření z plagiátorství ve svých diplomových pracích.

10.7.2018

Fenič, Sís nebo Hudeček. Společnost pro vědy a umění ocenila české osobnosti

Ceny Společnosti pro vědy a umění (SVU) dnes v Praze dostali režisér a producent Fero Fenič, houslista Václav Hudeček nebo ilustrátor a spisovatel Petr Sís. Společnost, jež vznikla před 60 lety v USA, ocenila jejich práci, jíž pomáhají šíření dobrého jména české kultury i vědy v zahraničí. Ocenění se dnes předávala v Senátu, a začal tak třídenní devětadvacátý světový kongres Společnosti pro vědy a umění.

10.7.2018

Bývalý ředitel ÚZSVM Vaněk: E-Centrum bylo nezbytné a nevybral jsem ho sám

Bývalý ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Miloslav Vaněk dnes poprvé stanul před Městským soudem v Praze v případu zneužití úředních pravomocí, kterého se podle obžaloby dopustil uzavíráním nadbytečných smluv na mediální spolupráci se společností E-Centrum.

AKTUALIZOVÁNO
10.7.2018

Zeman jmenoval nové soudce. Novináře se snažte zaplácnout, poradil jim

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval 40 nových soudců navržených exministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO). Řekl jim, že zatímco ministři přicházejí a odcházejí, soudní soustava zůstává. Zároveň je vyzval, aby před vynášením rozsudků zachovávali mediální ticho. Novináře označil za vosy, soudci se je prý mají snažit zaplácnout.

10.7.2018

Hamáček: Poche nemá na ministerstvu zahraničí oficiální funkci

Europoslanec Miroslav Poche (ČSSD), který je nominantem strany na post šéfa diplomacie, v Černínském paláci v žádné oficiální funkci není, řekl dnes poslancům zahraničního výboru ministr vnitra a místopředseda vlády pověřený řízením ministerstva zahraničí Jan Hamáček (ČSSD).

10.7.2018

Poskytnutí informací policii? Jen když si je nemůže zjistit sama, rozhodl výbor

Policejními žádostmi o poskytnutí informací ze Sněmovny by se poslanci měli zabývat jen tehdy, pokud by si policie nemohla tyto údaje zajistit sama vlastní prací. Postup dnes doporučil sněmovní ústavně-právní výbor v souvislosti s požadavkem policie, aby jí Sněmovna poskytla výpověď někdejšího předsedy Fotbalové asociace ČR Miroslava Pelty, kterou učinil loni v srpnu před vyšetřovací komisí k únikům z vyšetřovacích spisů.

10.7.2018

Hamáček bude řešit otázku migrace s německým ministrem vnitra

Možná reakce Česka na plán německého ministra vnitra Horsta Seehofera pro zvládnutí migrace by se odvíjela od rozsahu opatření přijatých nejen Německem, ale i Rakouskem nebo Slovenskem. Na dotaz ČTK to uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který je zároveň pověřen i vedením ministerstva zahraničí. Se svým německým protějškem se Hamáček plánuje spojit, jeho náměstek Jiří Nováček se zase sejde s německým velvyslancem.

10.7.2018

Náměstek Kuchta skončil. Stane se velvyslancem v Srbsku

Z pozice náměstka ministra obrany pro řízení sekce nakládání s majetkem dnes odchází Tomáš Kuchta. Nově bude působit jako velvyslanec České republiky v Srbsku. Na jeho místo bude na obraně vypsáno výběrové řízení. Do výběru nového náměstka bude pověřena řízením sekce Eva Burešová, ředitelka odboru správy majetku. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

10.7.2018

České předsednictví EU. Vláda nechá vypracovat harmonogram příprav pro rok 2022

Vláda zadala harmonogram příprav na české předsednictví Evropské unii v roce 2022. Kabinet bude mimo jiné chtít motivovat české pracovníky, aby se více angažovali při práci pro unii. Po dnešním jednání vlády to řekl její předseda Andrej Babiš (ANO) a v tiskové zprávě uvedla mluvčí úřadu vlády Petra Doležalová. Premiér předsednictví označil za prestižní záležitost, kterou Česká republika nemůže podcenit.

AKTUALIZOVÁNO
10.7.2018

Konec bezvládí. ANO podepsalo koaliční smlouvu s ČSSD i dohodu s komunisty

Lídři hnutí ANO a ČSSD den před hlasováním Sněmovny o důvěře podepsali koaliční smlouvu. V minulých týdnech dokument podepsali i poslanci obou subjektů zastoupených v menšinovém kabinetu. Druhá vláda Andreje Babiše (ANO) požádá Sněmovnu o důvěru ve středu. Protože disponuje v dolní komoře jen 93 hlasy, počítá s podporou 15 komunistických poslanců. KSČM se ve zvláštní dohodě s ANO k toleranci zavázala krátce před podpisem koaliční smlouvy.

10.7.2018

Nebezpečí sociálních sítí. Rodiče nemají přehled s kým si jejich děti píší

Internet se stal neodmyslitelnou součástí životů mladé generace, a otázka bezpečnosti je dnes proto důležitější než kdy dříve. Kdo všechno ovlivňuje chování dětí na internetu a kdo hraje klíčovou roli v prevenci před kybernetickými hrozbami?

10.7.2018

TOP 09: Chceme zrušit zákon o prokazování původu majetku. Je to zátěž pro občany

TOP 09 chce zrušit zákon o prokazování původu majetku. Navrhuje také zrušit pravomoc ministerstva financí zablokovat některé weby podle loterijního zákona, nově by toto právo mělo mít ministerstvo jen se souhlasem soudu. Oznámila to dnes místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. TOP 09 má sedm poslanců a její snahy bez podpory ostatních frakcí nemají mít šanci na úspěch.

10.7.2018

Kněžínek ministrem místo Babiše? Opozice i ČSSD změnu vítá

Opoziční strany i koaliční ČSSD kvitují, že premiér Andrej Babiš ustoupil od myšlenky, že by po rezignaci ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO) mohl úřad vést dočasně sám. Nominaci místopředsedy Legislativní rady vlády Jana Kněžínka na post ministra spravedlnosti z tohoto hlediska přijali, kritizovali ale personální rozhodování Babiše.

10.7.2018

Žena vyhrožovala prvňáčkům. Nyní jí hrozí trest odnětí svobody

Výhrůžky prvňáčkům. Případ, který v listopadu loňského roku vyvolal řadu emocí i vlnu solidarity. Šestadvacetiletá žena tehdy pod fotografii první třídy z teplické Základní školy Plynárenská, která je složena převážně z romských, vietnamských a arabských dětí, uveřejnila stručný komentář. Ten obsahoval pouze slovo „rovnou“ a obrázek pistole. Podle serveru Novinky.cz nyní žena za svůj výrok čelí trestnímu stíhání.

10.7.2018

Jako Pat a Mat? Opozice kritizuje vládu ANO a ČSSD, důvěru jí prý nedá

Opoziční strany ve Sněmovně kritizují, že vláda Andreje Babiše (ANO) se chystá poprvé od roku 1989 přivést k moci KSČM. Komunisté by měli tolerovat menšinovou vládu ANO a ČSSD při středečním hlasování o důvěře. 

10.7.2018

Východ republiky zasáhnou silné bouřky, varují meteorologové

Zejména východní část České republiky dnes odpoledne zasáhnou silné bouře. Ojediněle se při nich mohou vyskytnout přívalové srážky s úhrny kolem 30 milimetrů, krupobití a nárazy větru o síle 70 až 90 km/h. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zároveň zrušil výstrahu před nebezpečím vzniku požárů.

10.7.2018

Kauza Promopro: Úřednice žádá 770 tisíc za nemajetkovou újmu

Bývalá vedoucí sekce pro české předsednictví EU Jana Hendrichová požaduje po státu 770 tisíc korun za nemajetkovou újmu způsobenou nezákonným stíháním v trestní kauze Promopro. Původně žádala o 180 tisíc více, tuto částku už jí však proplatilo ministerstvo spravedlnosti. 

AKTUALIZOVÁNO
10.7.2018

Taťánu Malou na postu ministra nahradí Kněžínek. Zeman ho jmenuje odpoledne

Premiér Andrej Babiš poslal prezidentu Zemanovi rezignaci ministryně spravedlnosti Taťány Malé a na post následně narhl navrhl Jana Kněžínka, místopředsedu legislativní rady vlády. Informaci serveru Aktuálně.cz potvrdil šéf komunistů Vojtěch Filip. Prezident Miloš Zeman podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka  jmenuje Kněžínka novým ministrem ještě dnes. 

10.7.2018

Záchrana psů z pekla a 1877 metrů silnice za 40 let: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 9. července 2018.

9.7.2018

Rezignace Malé, otřesy v britské vládě a zrod toleranční dohody: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

9.7.2018

ANO schválilo většinu kandidátek, o Praze rozhodne příští týden

Celostátní výkonný výbor hnutí ANO schválil kandidátní listiny a kandidáty do podzimních komunálních a senátních voleb. Výjimkou je Praha, kde se spekuluje o nahrazení lídra Patrika Nachera. K jednání o kandidátce v hlavním městě se výbor vrátí příští pondělí. Novináře o tom po skončení dnešního jednání informoval místopředseda hnutí a šéf jeho poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek. Ostatní kandidátky podle něj prošly drobnými úpravami.

9.7.2018

Babiš ministrem spravedlnosti? Absurdní a bizardní, diví se opozice

Středopravicová opozice sice uvítala rezignaci Taťány Malé (ANO) na funkci ministryně spravedlnosti, považuje ale za bizarní a alarmující, že úřad by měl dočasně řídit trestně stíhaný premiér Andrej Babiš (ANO). Naopak komunisté, kteří budou tolerovat Babišovu vládu ANO a ČSSD, označili dnešní oznámení ministryně za porážku právního státu a vítězství mediokracie. Předseda SPD Tomio Okamura označil vládní rošádu za "absolutní ostudu a selhání".

9.7.2018

Jedině Poche. Grémium ČSSD jiného kandidáta na šéfa diplomacie nechce

Nejužší politické vedení ČSSD, grémium, se dnes shodlo na tom, že stále platí usnesení předsednictva strany, podle něhož je jediným kandidátem na ministra zahraničí europoslanec Miroslav Poche. Novinářům to po jednání grémia řekl předseda ČSSD, vicepremiér Jan Hamáček.

9.7.2018

Odbory neuspěly. Babiš: Program vlády se dle jejich připomínek neupraví

Programové prohlášení vlády ANO a ČSSD, kterou mají podpořit komunisté, se podle připomínek odborů a zaměstnavatelů už upravovat nebude. Po jednání tripartity to dnes novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Zaměstnavatelé požadovali v textu například důraznější ukotvení Česka v EU a NATO, odbory se stavěly třeba proti záměru oddělit důchodový účet od rozpočtu. 

9.7.2018

Na summit NATO poletí Zeman, Babiš a Hamáček. Metnar zřejmě ne

Summitu Severoatlantické aliance v Bruselu se tento týden zúčastní vedle prezidenta Miloše Zemana také premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který nyní řídí českou diplomacii. Informovalo o tom dnes ministerstvo zahraničí. Zatímco prezident odcestuje už 11. července, kdy vláda bude žádat o důvěru Sněmovny, Babiš s Hamáčkem plánují účast na čtvrteční části jednání.

9.7.2018

Náměstek ředitele VZP Petr Honěk v pojišťovně končí

Náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny pro zdravotní péči Petr Honěk ke konci července po šesti letech ve funkci skončí. Podle serveru Zdravotnický deník odchází z vlastního rozhodnutí. Na jeho místo bude vyhlášeno standardní výběrové řízení, do jeho ukončení Hoňka dočasně nahradí ředitelka odboru smluvní politiky VZP Lenka Havlasová.

9.7.2018

Ministr Vojtěch kvůli kauze Bulovka žádá nemocnice o přehled smluv

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) žádá od všech organizací přímo řízených jeho resortem přehled smluv uzavřených s desítkami vybraných firem. Opatření souvisí se "závažnou situací v oblasti veřejných zakázek a ostatních smluvních vztahů v Nemocnici na Bulovce". Vyplývá to z dopisu ministerstva zdravotnictví (MZ) adresovaného minulý týden fakultním nemocnicím a dalším institucím, který má ČTK k dispozici. Nahlášené vazby má následně prověřovat kontrolní orgán MZ.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT