Ve slavné reality show Česko hledá SuperStar se mu dokonce podařilo probojovat až do finále. Kromě sametového hlasu mu k tomu pomohla i pohledná tvář a uhrančivý pohled, pro které mu tehdy nikdo neřekl jinak než Ken. Účinkoval se swingovým orchestrem Metroklub Big Band a spolu se svým kamarádem a hercem Jiřím Mádlem založil pořad Totalpařbashow aneb show k stání.

OSUDOVÉ SETKÁNÍ

Jenomže pak jeho kariéra nabrala úplně jiný směr. Rodák z Českých Budějovic se po maturitě dostal na práva a mediální studia Karlovy univerzity. Aktivně se začal věnovat studentském spolku Všehrd. Na jedné z přednášek, které tento spolek pořádal, se odehrálo osudové setkání s Andrejem Babišem - tehdy podnikatelem, který uvažoval o vstupu do politiky. "Už tehdy jsme si padli do noty a pan Babiš mi po absolutoriu práv nabídl práci na právním oddělení své mediální skupiny Mafra," vzpomíná dnes jedenatřicetiletý Adam Vojtěch.

Pak už jeho hvězda jenom stoupala. Jen co se Babiš stal v roce 2014 ministrem financí, přetáhl si mladého právníka k sobě na úřad. Vojtěch se stal jeho tajemníkem. Za úkol dostal věnovat se hlavně zdravotnictví. Prvních pár měsíců se hlavně učil - ponořil se do čísel, chodil na setkání se zástupci odborné veřejnosti a rozhlížel se, jak zdravotnictví funguje v jiných evropských zemích. Postupem času se ale stále častěji objevoval jako host na odborných konferencích a nakonec sepsal celou zdravotnickou část programu ANO. Podílel se i na Babišově knize O čem sním, když náhodou spím. "Babiš si ho zkrátka vychoval," hodnotí Vojtěchovu cestu do vedení rezortu dlouholetý expert na zdravotnictví Pavel Vepřek.

Dnes se Adam Vojtěch chystá rezortu zdravotnictví šéfovat. Jeho jméno už potvrdil i samotný Andrej Babiš. "Nemyslím si, že být lékařem je nezbytnou podmínkou pro to, aby člověk mohl dělat ministra zdravotnictví," komentoval své budoucí působení v čele jednoho z nejbouřlivějších rezortů, kde už se vystřídalo celkem třiadvacet jmen, Adam Vojtěch. Naopak. Mladý právník už prý dokonce přesně ví, na co zacílí svou pozornost.

ČISTKY VE ŠPITÁLECH

V první řadě ho bude zajímat správa zdravotních pojišťoven – tedy organizací, kterými každoročně proteče téměř 280 miliard. Adam Vojtěch nedávno v médiích prozradil, že bude chtít pojišťovny "odpolitizovat". V praxi to podle něj znamená, že se instituce vrátí do rukou pacientů a zaměstnavatelů. Platit to bude i pro největší VZP. Námitku, že by za tím byl záměr dostat VZP pod vliv Agrofertu jako jednoho z největších zaměstnavatelů v Česku, ale odmítl.

Velké změny Vojtěch chystá i v nemocniční síti. Špitály, které si nedokážou udržet personál nebo potřebnou kvalitu, se přemění na polikliniky či léčebny dlouhodobě nemocných. Beze změny nezůstane ani síť velkých fakultních nemocnic. V kuloárech se spekuluje o tom, že ředitele těchto organizací, které spadají přímo pod ministra zdravotnictví, čeká personální zemětřesení- na všechna místa budou znovu vypsána výběrová řízení.

Vojtěch si brousí zuby i na centrální nákupy nemocnic. Chce prosadit některý z vyzkoušených evropských modelů. Líbí se mu například německá praxe, kde si dvanáct univerzitních nemocnic založilo eseročko a přes to nakupuje zdravotnický materiál. Centrální nákupy nemocnic už chtěl před dvěma lety prosadit Andrej Babiš. Vybral tehdy dokonce i firmu, která měla centrální nákupy zajistit: měla to být Českomoravská komoditní burza Kladno. Podle ministerstva financí, které tehdy firmu vybralo bez otevřené soutěže, by mohl pod touto burzou vzniknout dokonce celý nový burzovní trh právě pro oblast zdravotnictví. 

Zítra představíme Alenu Schillerovou, která se má stát ministryní financí.