K jejím největším úspěchům patří prvoinstanční rozsudek ve prospěch státního podniku Čepro ve výši 2,6 miliardy korun. Ve sporu Českých drah s Grandi Stazioni dosáhla zamítnutí žaloby italské firmy na 778 milionů korun a smluvních pokut dosahujících čtyř miliard. Úspěšně zastupovala i pražský dopravní podnik, který chtěl vypovědět smlouvu s firmou Rencar na reklamní plochy. Odhadovaná cena loňských celkových výnosů AK CČS je 174 milionů korun.

S kůží na trh 

„Zveřejněním těchto a dalších informací chceme ukázat, že i právníci mají chodit s kůží na trh a ukázat, kolik od státu dostali a jaké prostředky mu ušetřili,“ uvedl společník AK Jaromír Císař. Zároveň po-ukázal na to, že nízká hodinová sazba může v sobě skrývat korupční potenciál. „Kdybych jako právník nabízel nízkou cenu, obával bych se podezření, že pracuji pro druhou stranu,“ uvedl.

Tento výrok nepadl jen tak do větru, neboť AK CČS napadla soutěž na výběr obrněných pásových transportérů ministerstva obrany, kde měly právní služby stát 800 korun za hodinu. „Cena nemůže být jediným kritériem. Důležitou roli hraje důvěra klienta a pověst. Podhodnocené nabídky jsou škodlivé,“ dodal další zakladatel AK CČS Pavel Smutný.

Podle něj už má ČR sice za sebou dobu, kdy si právníci účtovali práci, kterou ani formálně nevykázali, ale pořád neexistuje způsob, jak objektivně ohodnotit kvalitu nabízených služeb. „Budoucnost stojí na reputaci,“ říká Smutný. Proto jeho kancelář hodlá zpracovat manuál, který by obsahoval kritéria, na jejichž základě by se mohli kandidáti právního poradenství pro veřejné zakázky posuzovat.

Čapí hnízdo je výsměch

O tom, že advokáti jsou důležitou součástí kvality veřejného klimatu, svědčí nejen angažovanost AK CČS ve společensky prospěšných aktivitách, ale i ochota jejích právníků vyjadřovat se k aktuálním otázkám.

Císař například soudí, že návrh zákona o hromadných žalobách z dílny ministerstva spravedlnosti je „veřejným nebezpečím“. Pokud bude obsahovat potenciál stát se výnosným byznysem skrytým za anonymní masou žalobců, neměl by podle něj být schválen. Naopak zde vítají snahu o regulaci lobbingu.

„Otevře se jím transparentní cesta do zákonodárného procesu,“ říká Filip Drnec, ředitel kanceláře. Nekompromisně pak Smutný hodnotí průběh kauzy Čapí hnízdo premiéra Andreje Babiše: „Pokud veřejnost čekala čtyři roky na výrok, že se skutek nestal, tak je to zesměšnění a diskreditace trestního řízení a všech státních zástupců, kteří v tom byli aktivní, panem Šarochem počínaje a Pavlem Zemanem konče.“