Nový kontrakt je součástí plánu Aera na modernizaci lehkých bitevníků L-159, které firma znovu nabízí na trhu. Na konci března firma oznámila, že obnovila linku pro jejich výrobu a dokončilo první letoun vyrobený přímo pro zahraničního zákazníka. Dosud byla celá produkce určena pro českou armádu, několik desítek tryskáčů však bylo přeprodáno do zahraničí.

„Našim novým zákazníkům chceme nabízet L-159 jako lehký bojový a pokročilý cvičný letoun, který odpovídá současným požadavkům armád po celém světě. Nyní pro něj vyvíjíme několik modernizací," uvedl Giuseppe Giordo, prezident Aera. Dodal, že česká armáda je nejzkušenějším uživatelem těchto strojů, proto firma logicky spolupracuje právě s ní. Aero v současné době pro české vzdušné síly připravuje také tři modernizované lehké bitevníky typu L-159T2.

Podzvukový letoun L-159 spatřil světlo světa v roce 1997. Byl navržen pro úkoly typu vzduch-země, vzduch-vzduch a průzkumné mise. Je vybaven víceúčelovým radarem pro všechny druhy počasí, denní a noční provoz a může nést širokou škálu standardní výzbroje NATO včetně raket typu vzduch-vzduch a vzduch-země a laserem naváděných pum. Kromě jednomístné vznikla i dvoumístná verze navržená pro pokračovací a operační výcvik. Konfigurace letadla může být přizpůsobena požadavkům zákazníka.

Společnost Aero Vodochody je největším leteckým výrobcem v zemi zároveň jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. Její doménou jsou proudové cvičné stroje, působí i jako dodavatel v oblasti civilního letectví.