Účastníci zahraničních misí potvrzují, že po ovládnutí země Talibanem hrozí těmto lidem, kteří viditelně spolupracovali s jednotkami NATO, smrt nebo perzekuce, proto už někteří zemi opustili. Vybírají si ale hlavně destinace, kde žije afghánská komunita, což ČR není, takže velký zájem o přesun k nám se nečeká.

Tito lidé spíš upřednostní finanční odstupné a začnou nový život v jiné zemi, což si myslí i válečný veterán Petr Pokovba.  „Také si se přikláním k možnosti afgánským tlumočníkům pro armádu a jiné české složky, včetně jejich rodin, nabídnout finanční prostředky k přesídlení nikoliv jen k nám, ale do země, kterou si vyberou. A pokud si vyberou ČR, pak jim za zákonných podmínek udělit azyl,“ dodává příslušník zahraničních misí.

Morální závazek

„Problematika se týká ministerstva obrany, ačkoliv ministerstvo zahraničí se na řešení situace těchto lidí podílí,“ uvedla tisková mluvčí Ministerstva zahraničních věcí ČR Eva Davidová a zdůrazňuje, že z bezpečnostních důvodů nelze vše komentovat.

„Platí ale, že se Česká republika postará o bezpečnost Afghánců, kteří odvedli službu v zájmu našich vojáků. Vnímáme náš morální závazek vůči těmto spolupracovníkům a už v minulosti jsme jim pomáhali. Na základě těchto zkušeností navazujeme novým programem pomoci pro tlumočníky a jejich rodinné příslušníky, který může mít formu např. finanční pomoci nebo právě poskytnutí azylu. Je přirozené, že se Afghánci obávají budoucnosti a nejistot, které jim odchod koaličních sil přinese,“ dodává Davidová.

Na situaci už zareagovala i hlava státu. „Prezident Miloš Zeman při nedávném setkání s ministrem obrany Lubomírem Metnarem doporučil poskytnout pomoc těm, kdo v Afghánistánu pomáhali Armádě ČR, a kterým nyní hrozí zavraždění Talibanem,“ uvedl tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. „Domnívá se, že jakékoli odklady příslušného rozhodnutí mohou vést k tomu, že zradíme zhruba padesát pomocníků a dalších členů pomocného personálu a odsoudíme je na smrt,“ dodává mluvčí.

Na kritickou situaci tlumočníků v ohrožení života upozornili nedávno autoři aktuální iniciativy Zachraňte tlumočníky. „Odeslali jsme dopis se žádostí, aby Česká republika neprodleně spustila relokační program pro spolupracovníky české armády v Afghánistánu a jejich rodiny, vládě, poslancům a senátorům," uvedl koordinátor Vojtěch Zemánek se Sdružení pro integraci a migraci.