„Zřízení této jednotky je naší iniciativou, nejde o nějaký příkaz, ale náš zájem," říká o projektu náměstek ministryně obrany Martin Barták. Vláda s vysláním jednotky souhlasí a jednotlivá ministerstva na něj uvolňují peníze. Nejvíc, kolem 650 milionů korun, dá ministerstvo obrany. Zkušenosti s rekonstrukcí afghánských území také máme, naši vojáci se podíleli na podobném projektu s Němci v provincii Badachšán.

Všechno ale může zkomplikovat nesouhlas parlamentu. V něm jsou totiž síly opozice i koalice vyrovnané. Jednoznačně proti jsou komunisté. „V Afghánistánu jsme na straně agresora," říká předseda poslaneckého klubu KSČM Petr Kováčik. Nejistý je také hlas lidovce Ludvíka Hovorky. Ten již v minulosti opakovaně hlasoval proti několika českým vojenským misím v cizině. Na přímou otázku Deníku ale odmítl odpovědět. „Nebudu se teď nějakou dobu k ničemu pro média vyjadřovat," řekl. Opatrná je i opoziční ČSSD. „Principielně ano, ale je potřeba odpovědět na některé otázky," váží slova stínový ministr obrany ČSSD Petr Hulínský. Podle něj není především jasné, zda má naše armáda vůbec kapacitu na udržení tak velké mise, a také není jasné, jaký bude mít naše působení přínos. Jde o peníze Právě finanční dopady budou nejdůležitějším kritériem při rozhodování. „Smíšenou jednotku by měli tvořit ženisté, vojáci i civilní experti. Ti všichni by se měli podílet na rekonstrukci provincie Logár," popisuje zástupce náčelníka generálního štábu generálmajor Josef Prokš.

V civilní části by měli být zastoupeni zástupci neziskových organizací i obchodníci. Oblast Lógaru totiž patří k těm rozvinutějším. „Je tu dobré zemědělství, prochází tu silnice spojující hlavní město Kábul s Pákistánem a kromě toho se ve zdejších horách podařilo najít veliké zásoby mědi," vyjmenovává oblasti možné účasti českých firem Sabina Středová ze sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany. „Na podporu podnikatelů v provincii Logár vláda vyčlenila 80 milionů korun a záleží jen na nich, jaké projekty nabídnou," dodává náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar. O tom zda se jejich ambice naplni, musí rozhodnout poslanci do dvou měsíců.