Agentura upravila hodnocení na Aa3 z dosavadní úrovně A1, vedle toho změnila výhled ratingu z pozitivního na stabilní. "Skvělý úspěch pro české hospodářství. Agentura Moody\'s po 17 letech zvedla rating ČR! Ocenila zlepšující se fiskální výsledky a taky vládní reformy podporující ekonomiku. Jsem rád, že nás ratingové agentury hodnotí pozitivně," uvedl na twitteru Babiš.

Schillerová na facebooku napsala, že jí rozhodnutí agentury dává "neskutečnou sílu do další práce". "Čím vyšší známku země obdrží, tím více je považována za spolehlivějšího dlužníka a může si pak na trhu půjčovat za výhodnějších podmínek. Díky tomu můžeme ušetřit na financování státního dluhu nemalé peníze, které následně můžeme použít tam, kde jsou nejvíce potřeba," uvedla v tiskové zprávě ministryně.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman
Babišův střet zájmů: Spis k případu posoudí nejvyšší státní zástupce

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů.

Varování o stárnutí i reformách 

Vláda nedělá nic pro to, aby měla Česká republika pozitivní rating i ve chvíli, kdy se nebude tolik ekonomicky dařit. V reakci na zlepšení ratingu Česka to uvedl ekonomický expert ODS Jan Skopeček. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) ČTK řekl, že považuje zlepšení ratingu za pozitivní zprávu, připomíná ale, že Moody\'s hovoří i o nedořešené otázce stárnutí české populace. Varuje i před tím, že struktura rozpočtu nezlepšuje odolnost Česka vůči možnému ochlazení ekonomiky.

Skopeček připomněl, že v době finanční krize čelily ratingové společnosti kritice za poskytování pozitivních hodnocení "toxickým finančním instrumentům" a spekulovalo se o jejich konci. "Zajímavé, jak jsou zase po letech brané vážně. Nicméně, vylepšovat rating v době ekonomického růstu je snadné, lidé i firmy splácejí své závazky v době konjunktury vždy lépe," uvedl.

Rekreační areál Farma Čapí hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Kauza Čapí hnízdo: Centrální vila měla sloužit Babišovi, tvrdí iRozhlas

Složitější podle něj bylo udržovat rating v období pravicových vlád v době krize. "Je legrační, jak se tím premiér (Andrej) Babiš (ANO) s ministryní financí (Alenou) Schillerovou (za ANO) chlubí," dodal. Představitelé vlády naopak mlčí o řadě zpráv OECD či Evropské komise, které vládu kritizují za dlouhodobou neudržitelnost veřejných financí kvůli chybějící reformě penzí a zdravotního systému, dodal. Kabinet nedělá nic, aby pozitivní ratingy byly i ve chvíli, kdy se nebude tolik ekonomicky dařit, uvedl.

Šéf poslanců TOP 09 Kalousek označil zlepšení ratingu samo o sobě za pozitivní zprávu. "Především pro zahraniční investory, protože jim oznamuje, že investice v ČR bude mít velice nízké riziko," řekl Kalousek ČTK. Přímo ve zprávě agentury jsou však obsaženy i špatné zprávy. "Že nemáme vyřešenou otázku stárnutí populace a že rozpočet svou strukturou snižuje svou odolnost vůči budoucímu možnému ochlazení ekonomiky," dodal.

Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan na dotaz ČTK napsal, že posun hodnocení je pozitivní. "Ale kroky vlády v tomto ohledu byly minimální. ČR má vyšší potenciál a rozvoji brání právě neochota vlády řešit reformy, které by zajistily dlouhodobou fiskální udržitelnost důchodového systému a systému zdravotní péče," uvedl.

Za velmi pozitivní označil zlepšení předseda KSČM Vojtěch Filip, jehož strana ve Sněmovně toleruje kabinet ANO a ČSSD. "Ukazuje, že se naše ekonomika, ale i politická situace, zlepšuje a že kritika pravicové opozice je absurdní," napsal ČTK v sms zprávě Filip.

Vysazení aleje ke 150. výročí narození Mahátmy Gándhího za účasti premiéra Andreje Babiše a indické velvyslankyně Narindry Čaunanové
Premiér Babiš sázel stromy ve Vyskeři. Přišli i protestující s transparenty

"Nadnárodní finančníci považují Českou republiku za spolehlivého dlužníka. Není to žádná zásadní zpráva pro lidi pracující za třetinu německé mzdy nebo pro seniora s důchodem 10.000 korun po 40 a více letech práce," napsal ČTK předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura.

Potvrzení správnosti změn

Zpráva agentury Moody's Investors Service potvrzuje správnost strategie zaměřit se na investiční pobídky s vyšší přidanou hodnotou. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí Hospodářské komory ČR Miroslav Diro. Pobídky na investice s vyšší přidanou hodnotou orientuje novela platná od letošního 6. září.

"Moody's mimo jiné připomíná, že ČR je sice průměrným inovátorem, ale inovační strategie, na které se podílela Hospodářská komora ČR, nebo nový zákon o investičních pobídkách, mají potenciál hospodářství země posílit," uvedl Diro. Vláda podle komory učinila dobrý krok, když vyslyšela její apely na zaměření podpory státu do výroby s vyšší přidanou hodnotou.

Podle novely, kterou definitivně schválil v červenci Senát a v srpnu ji podepsal prezident Miloš Zeman, vláda schvaluje všechny investiční pobídky, nejen velké strategické projekty. Pobídky se zaměřují na projekty s vyšší přidanou hodnotou a spojené s tvorbou kvalifikovanějších pracovních míst.

Novela má posílit mezinárodní konkurenceschopnost Česka, snížit se mají rovněž nároky na státní rozpočet. "O investiční pobídky se budou moct nově ucházet jen firmy, které prokazatelně investují peníze na vývoj a spolupracují s univerzitou nebo výzkumnou organizací. Vláda se tím snažila vyhovět Hospodářské komoře, která dlouhodobě apelovala na stát, aby přestal investičními pobídkami podporovat výrobu s nízkou přidanou hodnotou," uvedl Diro.

Václav Havel v europarlamentu
Mladí lidé obdivují Havla. Zeman a Babiš propadli, ukázal průzkum

Analytik Czech Fund Lukáš Kovanda připomněl, že Česko má nyní dosud nejlepší rating a je na tom nejlépe ze zemí bývalého východního bloku, když předstihlo Estonsko. "ČR suverénně vévodí mezi zeměmi bývalého východního bloku, které si zároveň ponechaly svoji národní měnu. Z tohoto pohledu se na druhém místě v souhrnném hodnocení agentur umisťuje s poměrně značným odstupem Polsko," připomíná hodnocení dalších agentur Standard & Poor\'s a Fitch.

Z celosvětového pohledu je ČR stále "dlužníkem druhé kategorie", dodal Kovanda. "Žádná z tří nejdůležitějších agentur jí nepřisuzuje prvotřídní hodnocení, které náleží zemím typu Německa, Nizozemska, Švýcarska nebo třeba Austrálie," uvedl. Veřejné finance ČR jsou podle něj však v lepším stavu než ve většině zemí s lepším hodnocením. "Ratingové agentury totiž zohledňují také vlastní výkonnost ekonomiky a do hodnocení promítají i jiné než ryze ekonomické aspekty, například kvalitu a stabilitu institucí nebo geopolitickou pozici," konstatoval.