Lidí nakažených virem HIV na Mostecku přibývá. Podle odborníků je na vině i nedostatečná prevence na školách. Ústecký kraj je mezi nejohroženějšími v republice. HIV se netýká jen narkomanů, objevuje se i u lidí, kteří měli prostě smůlu na sexuálního partnera.

„Mladí lidé ztrácí pud sebezáchovy, jsou dost nezodpovědní. Musíme počítat s tím, že pokud bylo oficiálně od začátku roku nahlášeno nových 6 případů HIV, ve skutečnosti, zatím neodhaleno, je těchto případů dvakrát či třikrát více,“ popsal současnou situaci Lubomír Šlapka, ředitel mosteckého K – centra.

V Ústeckém kraji bylo loni registrováno celkem 64 lidí nakažených virem HIV. Od ledna tohoto roku se objevilo v kraji dalších šest nových případů. V celé republice je registrováno přes jedenáct set nakažených virem HIV, osmdesát procent z tohoto počtu jsou muži. Podle odhadu odborníků však mohou být počty nakažených až desetkrát vyšší.

„Myslím si, že už tak dva až tři roky u nás selhává primární prevence,“ sdělil Šlapka. Podle něj by měly být děti s riziky nejen možného nakažení HIV ale i žloutenky, seznámeni nejpozději na druhém stupni základní školy, nejlépe pak v šesté či sedmé třídě. „Prevence je levnější než léčba,“ dodal.

Výuka sexuální výchovy, protidrogová prevence či přednášky o HIV se na mosteckých školách liší. Někde se těmto vážným tématům věnují těsně před ukončením povinné školní docházky, jinde už se sexuální výchova probírá na prvním stupni.

„Speciálně předmět sexuální výchovy se u nás vyučuji v deváté třídě. O HIV se žáci dozvídají v přírodopise a v rámci prevence, kdy si zveme na přednášky i lékaře,“ popsal prevenci na 18. základní škole v Mostě její ředitel Jiří Šmejkal.

Na osmé základní škole v Mostě se s prevencí začíná už na prvním stupni. O HIV se zde školáci dozvídají od učitelů při výuce či na přednáškách s lékaři, které škola jednou do roka pořádá.

Podle zveřejněných údajů Národní referenční laboratoře pro AIDS bylo od začátku loňského roku zjištěno v České republice nových 128 případů nakažených HIV, což je nejvíce od 80. let, kdy se u nás začal virus testovat. V posledních několika letech se navíc toto číslo velmi rychle zvyšuje. Od roku 2005 jich každým rokem přibude zhruba stovka, což je pětkrát víc než před deseti lety.

I výměna injekčních stříkaček, kterou provádí Most k naději je podle Lubomíra Šlapky důležitou prevencí. „Stříkačka stojí dvě koruny, léčba člověka nakaženého HIV pak půl milionu ročně, jeden milion korun pak léčba člověka s AIDS,“ dodal.

O testy na HIV je mezi klienty mosteckého K – centra velký zájem. „Testy provádíme zhruba od poloviny loňského roku a o možnost testování projevilo zájem jen v loňském roce třicet tři klientů,“ sdělila sociální pracovnice K – centra Kateřina Baňacká. Nakažený člověk zpočátku nemá žádné velké zdravotní potíže, které by jej nutily přijít k lékaři a nechá si testy udělat až tehdy, kdy si uvědomí, že se vystavil riziku přenosu infekce. Testy si přitom může nechat udělat každý v jakémkoli větším městě. Jsou bezplatné a anonymní.

„Nejčastějším způsobem přenosu infekce HIV zůstává v ČR nadále sexuální styk. Proto je chráněný sex snad nejdůležitějším faktorem v prevenci proti AIDS,“ upozorňuje Šlapka.


VIR HIV V KRAJI A REPUBLICE

V Ústeckém kraji bylo loni registrováno 64 lidí HIV pozitivních.

Letos již přibylo dalších 6 lidí.

V ČR je celkem registrováno více než 1 100 nakažených HIV.

Během loňského roku bylo v celé republice zaregistrováno celkem 128 nových případů.

Ročně přibývá zhruba stovka nově nakažených lidí.

Nejčastějším způsobem přenosu je v ČR sexuální styk.