Ti pozvánku nedostali již loni poté, co se dostali do sporu s hlavou státu. Bek nenechal Zemana vystoupit ve škole z obavy před volební agitací a Grubhoffer se zastal Martina C. Putny, kterého Zeman odmítal jmenovat profesorem.

Na jaře měli Zima i jeho kolegové z akademické sféry dojem, že by se podobná situace letos nemusela opakovat. „Ve svém projevu měl (Zeman) takový hezký příměr, když řekl: ‚Je to pěna dní.'. Z toho jsme usuzovali, že příběhy, které byly v loňském roce, nejsou snad zapomenuty, ale jsou překonány spíše tím pozitivním hleděním na svět a spolupráci," uvedl Zima.

Když Zeman tentokrát postupoval stejně, kritizovaly jeho krok Česká konference rektorů i Rada vysokých škol. Řada rektorů pak na večerní ceremoniál nedorazila. Mnozí se omlouvali kvůli jiným povinnostem, Zima se rozhodl strávit sváteční večer s rodinou. Na jeho rozhodování prý nemělo vliv, že je také předsedou České konference rektorů. „Vždycky se rozhoduji jako Tomáš Zima," poznamenal.

Váhal, zda na akci nejít jen kvůli oslavě 96. výročí vzniku samostatného Československa. Nakonec v pondělí prezidentské kanceláři oznámil, že nepřijde. Význam svátečního dne uctil společně s rektorem Českého vysokého učení technického Petrem Konvalinkou položením věnce k soše Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí.