Vondrášek dostane do konce týdne výsledky vnitřní kontroly zákroku policistů v Českém Krumlově, při níž z akce odvedli ženu protestující proti Babišovi do neoznačeného auta a odvezli ji na služebnu. Případnou trestní odpovědnost policistů, kteří zase na mítinku v Borovanech klekli na autistického školáka, jenž chtěl odnést Babišovi reproduktor, řeší Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Kázeňskému řízení už čelí policista, který měl na Babišově shromáždění čepici s logem a heslem hnutí.

V Českém Krumlově i Borovanech zakročili proti Babišovým odpůrcům policisté v civilu. Za neomluvitelné a neprofesionální Rakušan považuje, pokud má policista ve službě, byť v civilu, na sobě symbol spojující ho s jakoukoliv politickou silou. Jako ministr vnitra ale nebude veřejně vyzývat k potrestání policistů. Věří tomu, že policie a její prezident sporné zákroky a excesy transparentně vyřeší a případně potrestá poté, co obdrží závěry vnitřního šetření. Vondrášek podle svých slov oznámí, jak dopadly výsledky vnitřní kontroly a zda byl některý z policistů potrestán, podobu kázeňského trestu ale stejně jako v jiných případech policie nezveřejní. Zákon umožňuje širokou škálu trestů zahrnující napomenutí až po poměrně výraznou srážku z platu, dodal šéf policejního sboru.

Vondrášek zdůraznil, že v bezodkladných případech nezáleží na tom, zda na podobných veřejných shromážděních zasahuje policista v uniformě či v civilu, ve všech ostatních situacích ale mají zakročit uniformovaní policisté. S Rakušanem se shodl na tom, že na předvolebních mítincích budou i členové antikonfliktního týmu, dokumentační skupiny i odboru vnitřní kontroly. Policie tak podle něj bude moci před soudem i před veřejností lépe hájit svůj postup při kontroverzních situacích.

Rakušan řekl, že drtivou většinu politických shromáždění, které často provází vyhrocená atmosféra, policie zvládla. "Není ale možné zavírat oči nad situacemi, které vyvolávají pochybnosti," zdůraznil ministr vnitra.

Rakušan očekává, že vzhledem k blížícím se obecním i prezidentským volbám bude situace na politických akcích dál hodně vyhrocená na obou stranách. Každá politická strana má právo vyjádřit veřejně svůj názor, pokud tím neporušuje zákon. Za extrémně nebezpečné ale označil to, když někteří politici včetně Babiše označují své oponenty za fašisty a nacisty, což podle něj jen eskaluje už tak napjatou atmosféru.

Vondrášek se už ráno s veliteli městských a obvodních policejních ředitelství a územních odborů dohodl na tom, že se zhruba 240 velitelů zúčastní školení o zásazích a přítomnosti policie na shromážděních. Jednodenní kurzy začnou tento měsíc.

Babiš dnes uvedl, že kvůli nedávným incidentům ANO na svých mítincích na základě doporučení policejního prezidenta nově vyhradí místo pro odpůrce hnutí. Vondrášek ale dnes řekl, že preventivní rozdělování členů shromáždění by bylo protizákonné i protiústavní a že žádnému svolavateli shromáždění nic takového nedoporučoval.