Je mi 27 a obličej mám pořád jak puberťák. Doufala jsem, že se toho v dospělosti zbavím, a nic. Konopí ani jiné krémy nefungují, teď jsem si koupila voucher ke kosmetičce, tak snad poradí. Jsem už zoufalá, uvažuji i o plastické chirurgii…, svěřuje se na webovém diskuzním serveru mladá žena.
Akné je nejčastější kožní onemocnění a stále častěji postihuje i dospělé až do důchodového věku. Projeví se až u 95 procent lidí. „Objevuje se stejně u mužů jako u žen. Ačkoli u mužů je častější horší forma, odbornou pomoc vyhledávají více ženy," vysvětluje kožní lékařka z Nemocnice Jihlava Zuzana Nevoralová.
Oproti dobám minulým přitom léčba tohoto onemocnění prodělala obrovský pokrok a hned vedle lupénky se mu věnuje současný výzkum nejintenzivněji. I díky tomu je dnes již vždy léčitelné, i když se hojí pomalu a vyžaduje trpělivost.
„Pacienti se k nám často stydí přijít. Dnes je normální, že přijde žena v padesáti, která je překvapena, že ve svém věku může ještě vůbec mít akné. Čím dřív se začne s léčbou, tím je větší šance, že nemoc nezanechá jizvy," upozorňuje dermatoložka. Těžké případy tohoto onemocnění, které má řada lidí ještě stále tendenci podceňovat, však mají značný dopad na psychiku a mohou vést až k psychiatrickým problémům.
Mladí lidé kvůli projevům choroby odmítají chodit do školy, izolují se od společnosti a je u nich výšší nezaměstnanost. Jak odborníci upozorňují, rodiče by neměli u potomků problémy s trudovitostí přehlížet a čekat, že z ní vyrostou.
Pro akné je typická zvýšená tvorba kožního mazu a zvýšené rohovatění mazových žláz, což vede k jejich ucpávání. V těchto místech se pak množí bakterie a vzniká různě intenzivní zánět. Postižen bývá nejčastěji obličej, hrudník, záda a oblast nad rameny. Velký vliv zde hraje dědičnost, hormony, kouření a zejména stres. Akné může vzniknout i v reakci na mastnou kosme tiku, vitamín B, léky na epilepsii, kortikoidy, antikoncepci, anabolika či z kontaktu s dehtem a chlórem.
Nezpůsobuje je ale špatná strava ani zanedbávání hygieny, jak se ještě nedávno tradovalo. Je třeba se vyhnout vymačkávání pupínků, nadměrnému čištění pleti, mastným makeupům, nevhodným opalovacím přípravkům i slunečnímu záření. „Staré mýty o čokoládě a jiných potravinách, které údajně zhoršují akné, jsou již překonány. Zatím je prokázán pouze pozitivní vliv redukční diety u obézních osob. Nutné je omezit nebo vyloučit kouření," dodává lékařka s tím, že nezbytná je i doplňková léčba. Ta zahrnuje lékařskou kosmetiku a důležitou součástí je i psychoterapie. (kol)
Kdy útočí?
- dospívající až 90 %
- 20 – 29 let až 64 %
- 30 – 39 let až 43 %
- 40 – 50 let až 5 %
Zdroj: Česká dermatovenerologická společnost JEP