Má jít o první soukromou uměleckou VŠ v Česku, školné bude stát 35.000 korun za semestr. Veřejné umělecké akademie patří k nejvýběrovějším školám, při přijímacích zkouškách uspěje jen několik málo procent uchazečů.

Komise žádost o akreditaci v minulosti už dvakrát zamítla, nyní prý ale žadatelé zlepšili personální zabezpečení a nastavení studijního programu.

„Bylo to zkrátka připraveno tak dobře, že to Akreditační komise schválila," komentoval to Knížák. Jedním z důvodů je prý i to, že na rozdíl od jiných uměleckých škol nebude jeho ART & DESIGN INSTITUT připravovat jen umělce, ale také experty na trh s uměním, pracovníky muzeí a galerií. Tyto „střední kádry" prý v současnosti chybí. Škola chce nabízet bakalářský stupeň vzdělání, kromě uměleckého vzdělání se budou studenti učit i ekonomii a management.

Z vlastních zdrojů

Školu zaštítí společnost Art&Design Institut. V jednom ročníku by mělo studovat až 200 lidí. „Škola se sídlem v Praze bude financována z vlastních zdrojů, školné bude stát 35.000 korun za semestr," sdělila jednatelka a ředitelka společnosti Jana Horáková. Škola prý bude provozovat vlastní prodejní galerii, pořádat mezinárodní bienále i aukce studentských prací. Kvůli velkému zájmu prý začnou přihlášky ke studiu přijímat už letos na podzim.

Mezi nejprestižnější české univerzity v oblasti výtvarného umění patří Akademie výtvarných umění a Vysoká škola umělecko-průmyslová, umění se ale vyučuje také třeba v Brně, Ostravě, Zlíně nebo Ústí nad Labem.