K nim náleží zákon o státní službě, o financování politických stran a kampaní, o registru smluv či zpřísnění střetu zájmů.

Nedodělků je dost

Když Piráti Vondráčka vyzvali, aby nastínil svoji představu o další spolupráci s Rekonstrukcí státu, uvedl: „Pořád jsou věci, které jsme nedotáhli do konce, jako je nominační zákon či větší pravomoce Nejvyššího kontrolního úřadu. Osobně mám zájem, abychom řešili otázku whistleblowingu, základní pravidla lobbingu, jsem připravený na diskusi o zákonu o státním zastupitelství.“ Šéf sněmovny tak vlastně vyjmenoval vše, co je v hledáčku organizací sdružených do rekonstrukčního projektu.

Chtějí tlačit třeba na odkrývání skutečných majitelů firem žádajících o dotace a státní zakázky, posílit efektivní přístup k informacím, upevnit nezávislost žalobců.       

Na včerejším bilančním večeru představitelé Rekonstrukce státu například uvedli, že v Česku pouze 40 procent právnických osob plní povinnost zveřejňovat své výroční zprávy, účetní závěrky a další dokumenty ve Sbírce listin obchodního rejstříku. Stejné procento dodavatelů je vlastněno ze zahraničí a firmy z daňových rájů, jako je Lucembursko nebo Svatý Vincenc, k nám dovážejí více než Slovensko a Polsko.

Místopředseda klubu ANO Radek Vondráček
ANO, STAN a lidovci jsou premianti Rekonstrukce státu

Proto je podle nich nutné zavést registr konečných vlastníků a obnovit povinnost zpřístupňovat účetní závěrky. Loni šlo přitom na veřejné zakázky 486 miliard korun, ale zaevidováno jich bylo jen 66 procent.

Jak ale upozornil právník Pavel Franc, ředitel jednoho z garantů iniciativy Frank Bold, dosavadní přístup již nestačí: „Když se soustředíme na několik důležitých zákonů, politici jsou schopni za zády demontovat ty, které již fungovaly, viz například oslabení zákona o zadávání veřejných zakázek. Změnila se politická scéna i formy zneužívání moci a plýtvání veřejnými penězi. Tomu se musíme přizpůsobit a reagovat na aktuální témata.“

Lakmusový papírek

Právě Radek Vondráček může sloužit jako lakmusový papírek změn, o nichž Franc hovoří. Registr smluv například tvrdě kritizují komunisté, kteří hodlají tolerovat Babišovu menšinovou vládu. Jak se v tom případě zachová šéf sněmovny? Bude tlačit na změnu zákona o střetu zájmů zvaného lex Babiš? A co udělá, až Andrej Babiš předloží novelu služebního zákona, protože ten současný neumožňuje dělat na ministerstvech a ve státních úřadech plošné povolební čistky?

Radek Vondráček
Šéfem Sněmovny byl zvolen Vondráček. V tajné volbě získal 135 hlasů

Boj proti korupci se totiž neomezuje jen na konkrétní zákony. Zástupci Rekonstrukce státu proto v těchto dnech jednají s poslanci o zásadách, které nesmějí být překročeny, aby nebyla ohrožena dělba moci, demokratické a ústavní principy v Česku.

Rekonstrukce státuZdroj: Redakce