Podle jednoho z předních aktivistů Dalibora Stráského je prý největším problémem fakt, že v jedné části vedou vedle sebe stavebně neoddělená potrubí s ostrou párou a napájecí vodou.

„Představuje to riziko v tom, že jedno potrubí praskne a poškodí to druhé,“ uvedl Stráský pro ČTK. Možné havárii by prý zabránila přestavba systému, která by stavebně oddělila obě potrubí. „Ale to by si vyžádalo další neplánovanou odstávku a další ztráty pro Temelín,“ řekl Stráský.

Jaderná elektrárna Temelín přitom letos už nedodrží dobu dvou plánovaných odstávek svých bloků. Reaktory musela odstavit dvakrát i neplánovaně. Elektrárna tak asi o jednu terawatthodinu nesplní plán výroby 14,8 TWh elektrické energie.

Loni se doba odstávek prodloužila zhruba o měsíc, tedy přibližně stejně jako letos. Při obou letošních narazili technici na problémy, s nimiž nepočítali.

Ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský tvrdí, že Temelín není objektem, který by nějakým způsobem představoval zvýšené riziko havárie. „Aktivisté hovoří jen o jedné oblasti vytažené z celého projektu, což nelze. Vždycky by měl každý posuzovat komplexní konstrukci elektrárny. Temelín je postavený na základě nějakých principů, které prošly mnoha mezinárodními audity a ukázaly, že projekt je bezpečný,“ uvedl Štěpanovský.

Ten pozval aktivisty k exkurzi po elektrárně. Při ní jim chtěl ukázat bezpečnost Temelína. „Vážíme si každého návštěvníka, který k nám přijede, aby se na vlastní oči podíval, jak to u nás vypadá, třebaže jeho názor na energetiku je odlišný,“ uvedl Štěpanovský.

Aktivisté se pak po exkurzi přesunuli do nedalekého města Hluboká nad Vltavou, kde se dnes a v neděli uskuteční mezinárodní seminář právě na téma rizika Jaderné elektrárny Temelín.