Lobby, která zastřešuje dvě desítky organizací na podporu žen, rodiny a lidských práv, to uvedla ve své zprávě k letošnímu MDŽ.

„I když byla v uplynulém století zavedena zejména v legislativní oblasti řada pozitivních změn – volební právo pro ženy, rovná práva v manželství, zakotvení reprodukčních práv, právní postihy domácího násilí a legislativní zákaz diskriminace kvůli pohlaví – prosazování těchto práv v praxi je nedostatečné,“ uvedla lobby. Podle ní tak MDŽ připomíná „stále relevantní boj“ za rovné postavení žen a mužů.

Menší platy i penze

Podle studií a statistik mají ženy nižší příjem než muži, a to zhruba o pětinu. Stejně je tomu pak i u důchodů. Na konci loňska dosahovala průměrná starobní penze u mužů 11.700 korun a u žen 9584 korun. Ženy se objevují zatím zřídka v nejvyšším vedení firem či v pozicích, kde se rozhoduje. Ve sněmovně připadá ženám 22 procent křesel, v Senátu necelých 19 procent. Česko je tak v zastoupení žen v parlamentu na 56. ze 143 příček světového žebříčku. O místo se dělí se Srbskem, Uzbekistánem a Eritreou.

„Skupina žen, které mohou skutečně využít dosažených pozitivních změn v oblasti genderové rovnosti, zůstává minoritou. Bližší pohled na současnou situaci tak svědčí o tom, že nás ještě velký kus cesty za genderovou spravedlností čeká,“ uvedla lobby.

Mezinárodní den žen ještě před pár lety vyvolával slovní přestřelky mezi politiky. Senát několikrát navrhoval vypustit 8. březen ze seznamu významných dnů. Sněmovna to zamítla. Levicovým zákonodárcům případné vyškrtnutí MDŽ z kalendáře vadilo, podle pravicových byl den zprofanovaný z komunistické éry. Chtěli ho nahradit Svátkem matek.

Návrat k tradicím

Postupem let se MDŽ nálepky socialistické oslavy zbavuje a podle aktivistek se vrací k tradicím a připomínání ženských práv. V osmý březnový den roku 1908 stávkovaly newyorské švadleny kvůli těžkým pracovním podmínkám a za lepší život. O dva roky později se na slavení dne žen dohodly zástupkyně levicových stran a organizací na konferenci v Kodani, které se zúčastnila i česká sociální demokratka Karla Máchová. Poprvé se svátek připomínal v roce 1911. Na demonstracích pak ženy žádaly volební právo a konec diskriminace v práci. OSN uznala MDŽ v roce 1975.

Na rovnost šancí žen a mužů v politice chtějí upozornit aktivistky ze společnosti Fórum 50%. Pořádají na MDŽ závod okolo sněmovny. Start je v 10:30. V Praze, Brně i jinde se pak budou konat přednášky, semináře, čtení či divadelní představení.