Praha - Speciální expertní komise prozkoumala předlistopadovou minulost státního zástupce Libora Grygárka a konstatovala, že neexistuje překážka pro jeho další kariéru v justici.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil jej dnes jmenuje náměstkem vrchního státního zástupce pro trestní řízení.

Proč protestoval Motejl?

Proti Grygárkovi v minulých měsících vystoupil ombudsman Otakar Motejl a bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. Upozorňovali, že Grygárek působil od roku 1985 na pražské prokuratuře a angažoval se při potlačení protirežimní demonstrace v srpnu 1989.

"Všechno nemůžeme zapomenout. Mám tím na mysli angažování pana Grygárka jako prokurátora v letech 1988 a 1989. Respektive celé jeho působení na prokuratuře od roku 1985. Jeho horlivost ho dovedla až k účasti na protizákonných akcích," řekl v deníku Právo Motejl.

Libor Grygárek, který má pověst jednoho z nejlepších expertů na trestní právo a "proslavil" se zejména posvěcením deset let starého policejního zásahu proti ukrajinské mafii v pražské restauraci U Holubů, ale vždy rozhodne popíral, že by si s komunistickým režimem zadal. Tvrdil, že pouze dohlížel na práci policie a osobně se na žádných perzekucích nepodílel.

Komise Grygárka očistila

Vyšetřovací komise mu nyní podle zjištění Aktuálně.cz dala za pravdu. "Neprokázalo se, že by se choval jakkoli protiprávně nebo tak, aby jej to diskvalifikovalo pro další práci v justici," uvedl zdroj obeznámený s průběhem prověrky.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil dnes proto hodlá Grygárka jmenovat náměstkem vrchního státního zástupce. Původně se s ním počítalo dokonce přímo na post vrchního žalobce.

Sám Grygárek odmítl k výsledkům kontroly a ke svému jmenování cokoli prozrazovat. "V tuto chvíli nebudu nic komentovat," uvedl Grygárek.