Praha - Ministerstvo zahraničí rozmluvilo petičnímu výboru sněmovny plánovanou cestu do Běloruska.

"Legalitu běloruského parlamentu v rámci EU neuznáváme a takové kontakty ani nejsou v souladu s naší zahraniční politikou," řekl Aktuálně.cz český velvyslanec v Minsku Vladimír Ruml.

Předsedky ní petičního výboru je komunistická poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová. Aktuálně.cz řekla, že se chtěla kolegů v běloruském parlamentu zeptat, jak je to s dodržováním lidských práv a kdy se země přiblíží standardům v EU.

Exnerovi cestu nikdo nevymlouval

Straničtí kolegové poslankyně Bebarové-Rujbrové přitom do Běloruska jezdí, zpravidla tam řeční o útrapách, které přináší imperialismus střední Evropě.

Když se do diktátorem řízené země rozjel před dvěma lety tehdejší místopředseda KSČM, poslanec Václav Exner, odjel jako člen delegace českého Slovanského výboru.

Exner v Bělorusku přednášel o slovanské spolupráci. Podle Haló novin také o tom, že jsme svědky nové a agresivní doktríny Severoatlantické aliance.

"Věděli jsme, že tam lidé jako Exner jezdí, ale byla to soukromá návštěva a proto jsme to více neřešili. Bylo by kontraproduktivní, kdybychom tomu přikládali větší váhu," vzpomíná na Exnerův výlet tehdejší ministr zahraničí, lidovec Cyril Svoboda.

Více diktátorů jako je Castro a Lukašenko

Ale Exner byl podle českého zastupitelského úřadu v Bělorusku ještě umírněný. Kandidát komunistů do Senátů a posléze do sněmovny Jan Minář kritizoval demokratické poměry ve vlastní zemi mnohem tvrději.

"Západní imperialismus je hrozbou Slovanům, došlo k rozbití Československa a občané byli proti své vůle zavlečeni do NATO i EU a jejich agrese," řekl v Bělorusku Minář, předseda českého Slovanského výboru, na půdě diktátora Lukašenka.

Na přednášce v rámci Všeslovanského sjezdu v Minku také tvrdil, že svět potřebuje více takových "diktátorů" jako je Lukašenko či Fidel Castro. Podle interní zprávy ministerstva zahraničí, kterou má Aktuálně.cz k dispozici, pak následoval bouřlivý potlesk delegátů sjezdu. Toho se zúčastnil i Václav Exner.

"S výroky pana Mináře nemám problém, do jisté míry je sdílím, i když přirozeně ne každé slovo," říká dnes tento poslanec.

Pozor na média, varuje opozice

Právě prostranická běloruská média takových návštěv hojně využívají, tvrdí běloruský disident Ilja Hlybouski. Žije v Praze, před šesti lety v České republice požádal o azyl, když běloruská policie začala prošetřovat jeho angažmá ve společnosti Člověk v tísni

"Pro Lukašenka je to velmi výhodné, protože může v televizi ukázat, že ho podporují představitelé evropských zemí," řekl Aktuálně.cz Hlybouski.

Stalo se tak i v případě Jana Mináře. Běloruská televize odvysílala pořad Panorama týdne,která Bělorusy informovala o zasedání Slovanského parlamentního shromáždění. To tvoří skupinka poslanců z různých evropských, většinou postkomunistických států.

Kdo dělá komunistům společnost

V jeho čele stojí Sergej Kosťjan, poslanec známý homofobními a nedemokratickými názory. V běloruském parlamentu navrhoval změny v trestním zákoníku, chtěl například zavést sterilizaci homosexuálů.

V Panoramatu týdne zaznělo, že poslanci na zasedání přijali český návrh o podpoře běloruského režimu."Pro lidi, kteří nehledají jiný zdroj, kterým stačí pouze státní televize, je to jako fakt," varuje Hlybouski.

Česká diplomacie se od tohoto návrhu distancovala. "Víme, že Lukašenko těchto návšťev využívá ve svůj prospěch a tvrdí, že Češi jej podporují. Vláda České republiky nicméně režim Alexandra Lukašenka rozhodně nepodporuje," vysvětluje bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda.