Praha/Amsterodam - Jan Beránek, spoluzakladatel vlivného ekologického Hnutí Duha a Bursíkův předchůdce v čele Strany zelených, se stal prvním Čechem v šestatřicetileté historii Greenpeace, který bude pracovat v ústředí této mezinárodně respektované organizace.

Od června bude v Amsterodamu koordinovat celosvětovou kampaň proti jaderné energetice se zaměřením na globální oteplování.

"Málokdo z Česka se na takto významnou pozici dostal," konstatoval Vojtěch Kotecký, současný programový ředitel Hnutí Duha.

Připomněl, že na mezinárodní úrovni působí v ekologii Bedřich Moldan, který pracuje například v komisi OSN pro udržitelný rozvoj. Druhou osobou je někdejší náměstek ministra životního prostředí Ladislav Miko, který uspěl ve výběrovém řízení a v Bruselu vede evropské ředitelství ochrany přírodních zdrojů.

Beránek porazil 599 uchazečů

Také Beránek musel nejprve přesvědčit o svých schopnostech výběrovou komisi. Greenpeace International vypsali konkurs v lednu a přihlásilo se do něj na šest set zájemců. Výběr byl tříkolový.

Z prvního kola postoupilo pětadvacet. Pak následoval asi půlhodinový telefonický pohovor.

"Ptali se mě například, co si o protijaderné kampani myslím, jak ji dál vést nebo jaké jsou mé zkušenosti z jiných kampaní," řekl Aktuálně.cz Beránek. Pak také dostal nečekaný domácí úkol: musel do osmačtyřiceti hodin napsat článek do novin o výsledcích evropského ekologického summitu.

Do finále postoupilo osm lidí, které komise "trápila" při osobním pohovoru asi dvě hodiny. Jako vítěz se domů nakonec vracel Beránek.

Čeští Greenpeace mají svého spojence

Beránek bude v Amsterodamu pracovat v kolektivu dvanácti lidí. Bude koordinovat národní protijaderné programy nebo představovat vize Greenpeace na mezinárodních fórech.

Beránek předpokládá, že ho čeká hodně práce například v boji proti plánovaným stavbám nových jaderných bloků například ve Finsku nebo na Slovensku. "Je to žhavé na mnoha místech světa," dodal Beránek.

Ředitel české pobočky Greenpeace Jiří Tutter je spokojený, že v Amsterodamu bude mít na starosti protijadernou kampaň právě Čech. Předpokládá, že i v Česku se časem znovu jaderné plány objeví. "Beránkovo pozice v ústředí Greenpeace je pro nás nesmírně důležitá. Je dobře, že v Amsterodamu bude někdo, kdo umí česky a rozumí zdejším problémům," řekl Aktuálně.cz Tutter.

Boj za záchranu planetárního Titaniku

"Uvidím na první poradě, co všechno vlastně budu dělat," řekl Beránek, který svou práci v Greenpeace vidí jako příležitost podílet se na boji za záchranu klimatu v první linii.

"O tom, zda se včas podaří prosadit změnu kursu našeho planetárního Titaniku, se rohodne v nejbližších letech. Chci pro to, i kvůli svým dětem, udělat maximum," řekl Aktuálně.cz Beránek.