Praha - Miroslav Šlouf, symbol opoziční smlouvy, který za éry premiéra Miloše Zemana v politice odstartoval comeback bývalých aparátčíků a legalizoval vztahy s pochybnými podnikateli, je po pěti letech v ústraní zpět na scéně.

Opět začal do značné míry ovlivňovat chod vybraných firem, jež ovládá stát, usiloval o manažerský post v Lidovém domě, je v kontaktu s členem vládního Topolánkova týmu a zapojil se do rozhovorů o politickém uspořádání země.

Po odchodu Zemana do politického důchodu a neúspěšném boji o senátorské křeslo se Šlouf z politiky stáhl, dnes mu už jde prakticky výhradně o vlastní byznys.

Větří privatizace

Fakt, že se Miroslav Šlouf vrací, potvrzují informace, které Aktuálně.cz v uplynulých týdnech nashromáždilo z rozhovorů s podnikateli, lobbisty a politiky, ale i přímo s jeho přáteli.

"Chystají se poslední privatizace a Šlouf se snaží být u toho. Opanoval sice s pomocí bývalých svazáků hlavně Slovensko, ale zaznamenali jsme jeho aktivity například kolem českých drah či letiště," tvrdí jeden z nejbohatších tuzemských podnikatelů, který aktivity Šloufa roky monitoruje.

Šloufovi se telefonem nepráská

Ke svému byznysu nyní někdejší prominent totalitní éry využívá právě své politické kontakty. Jen díky nim například před několika měsíci dostal do čela slovenských drah svého přítele Dalibora Zeleného a do poslední chvíle držel ve funkci šéfa státních hmotných rezerv Jana Žižku.

S nynějším vedením ČSSD je sice na kordy, našel si ale "náhrady" ve vládní ODS - přátelí se třeba s ministrem dopravy Alešem Řebíčkem.

Jeho pozici dokresluje i nedávná aféra kolem Vladimíra Husáka, který byl coby nejvyšší šéf policie se Šloufem v čilém kontaktu. "Když vám zavolá Šlouf a něco po vás chce, tak mu přece neprásknete s telefonem," obhajoval Husáka v Hospodářských novinách bývalý ministr vnitra František Bublan.

Chci být manažer Lidového domu

Svůj návrat začal Miroslav Šlouf už loni zjara, kdy se po boku Miloše Zemana zapojil do předvolební kampaně v Ústeckém kraji, kde kandidoval šéf strany Jiří Paroubek.

"Jemu už dnes ale rozhodně nejde o to, aby se vrátil do politiky. Tou je zhnusený. Je ponořen do svých aktivit, které sice mají kořeny v politice, ale už s ní nesouvisí," říká Šloufův přítel, sociálnědemokratický poslanec Jaroslav Foldyna.

Minimálně ještě loni v létě měl ale Miroslav Šlouf jiné ambice. Chtěl se znovu dostat do aparátu ČSSD: a to jako hlavní manažer Lidového domu.

"Mluvili o tom s Paroubkem, ten mu to dokonce slíbil. Na poslední chvíli, loni v půli srpna mu ale řekl, že si to rozmyslel," popsal vyjednávání jeden z Paroubkových nejbližších spolupracovníků.

Pravdivost této verze potvrzuje i Šloufův přítel Foldyna: "Tu funkci mu slíbil. Bylo to velmi nablízko dohodě."

Jiří Paroubek plánované angažmá Šloufa ale nepotvrdil. "Není to člověk, kterého bych pověřil funkcí manažera ČSSD," prohlásil.

Právě od loňského podzimu - tedy pár týdnů po výše zmíněné historce - se datuje konec vztahu mezi Zemanem (Šloufem) a Paroubkem. "To, že Šloufa nevzal do Lidového domu, k tomu výrazně přispělo," dodal již citovaný Paroubkův spolupracovník.

Znovu platí: Za vším hledej Šloufa?

Od té doby špičky ČSSD tvrdí, že Šlouf dělá všechno proto, aby se jim pomstil. Paroubek jej mimo jiné veřejně obvinil, že donutil sociálnědemokratické poslance Melčáka s Pohankou, aby podpořili Topolánkovu vládu. "Nebudu vám říkat, odkud to víme. Prostě to víme," trvá dodnes na svém Paroubek.

Informace o Šloufově roli v příběhu má k dispozici i redakce Aktuálně.cz. Melčák i Pohanka totiž byli v době svého rozhodování, zda opustit řady ČSSD, prokazatelně v kontaktu právě s lidmi, kteří se Šloufem spolupracují.

"Nebylo to ale tak, že by je přímo on přesvědčoval. Byl jako vždy v pozadí," potvrzuje i člen nejužšího vedení ČSSD. "U něj je to čistě pragmatické rozhodnutí. Když viděl, že ČSSD s Paroubkem v čele v Topolánkově vládě nikdy nebude, tak se snažil zajistit si vliv jinak," dodal.

Miroslav Šlouf nicméně jakékoli angažmá v případu Melčák a Pohanka odmítá. Jako reakci na tato obvinění napsal Paroubkovi otevřený dopis, v němž tvrdí: "Bohužel i ty ses připojil k těm, kteří mě obviňují ze všeho možného i nemožného. Překvapilo mě to i z toho důvodu, že v letošním roce to budou již páté Vánoce, které trávím mimo aktivní politiku. Ta je pro mě okrajovou záležitostí."

Rozhádalo je i Slovensko

Vedení ČSSD se se Šloufem střetlo i kvůli jeho aktivitám na Slovensku, kde nyní vládně spojenec českých sociálních demokratů Róbert Fico. Špičky ČSSD Šloufa obvinily, že za zády strany jejím jménem vyjednával s Ficovým týmem. V něm mimochodem sedí coby Ficův poradce letitý Šloufův přítel, exministr zahraničí Jan Kavan.

"Šlouf se tam tvářil, že zastupuje ČSSD, ale k tomu nikdy nedostal žádný mandát. Muselo se to pak složitě řešit, aby si všechny strany zachovaly svou tvář," popsal roztržku již citovaný člen vedení sociálních demokratů.

I přes to, že se od něj ČSSD na Slovensku distancovala, podařilo se Šloufovi instalovat do čela slovenských drah dalšího známého - Dalibora Zeleného. Ten v minulosti řídil i České dráhy. "Myslím, že Mirek se Zeleným uměl dobře komunikovat. Ostatně i s tou současnou slovenskou garniturou," říká Šloufův přítel Foldyna.

V čem je jeho kouzlo?

Ačkoli nynější vedení ČSSD Šloufovi nemůže přijít na jméno, nepřijatelný zůstává i pro většinu politiků z jiných stran, jedno mu nikdo neupírá: charisma. Platí za zábavného, příjemného společníka, který má nesporný talent řešit věci na první pohled neřešitelné.

A i sami sociální demokraté přiznávají, že jeho organizační schopnosti mnohonásobně převyšují schopnosti většiny lidí z Lidového domu. "To byl důvod, proč se o něm uvažovalo jako o hlavním manažerovi. Skončilo to ale na tom, že jeho jméno přece jen dráždí a minimálně čtyři krajské organizace ČSSD by se postavily ostře proti," říká jeden z nejbližších spolupracovníků Jiřího Paroubka.

Řebíček: Byznys spolu neděláme

Organizační schopnosti na Šloufovi obdivuje i nynější ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS), s nímž je Šlouf v kontaktu. "Já si ho vážím, měl jsem možnost jej pozorovat i při loňské předvolební kampani, kdy hrál fér."

Přestože jsou stále v kontaktu, Řebíček tvrdí, že to rozhodně není kvůli Šloufovým podnikatelským aktivitám. "Byznys jsem s ním nikdy nedělal, ani dřív, když jsem podnikal," říká ministr. "Já dělal vždy dopravu a on se věnoval zdravotnictví. Nikdy se na mě jako na ministra neobracel, že by něco chtěl. Obrátil se na mě jen jeho syn s nějakou záležitostí ohledně EU, tak jsem jej odkázal na svého náměstka a ani nevím, jak to vlastně dopadlo."

Miroslav Šlouf dnes oficiálně působí v několika firmách, klíčová je Slávia Consulting, poradenská společnost, kde mimo jiné sedí s dalšími bývalými poradci premiéra Zemana. Šlouf má vliv i na chod soukromého kožního sanatoria, které řídí jeho letitá přítelkyně.

O svých aktivitách se ale s novináři bavit nechce. Poté, co se před pár dny vrátil z dlouhodobého pobytu v Mexiku, nezvedal svůj mobilní telefon, nereagoval na sms ani vzkazy zanechané u spolupracovníků.