Bývalý předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus, který loni opustil vrcholnou politiku kvůli takzvané kakaové aféře, se vrací do širšího vedení sociální demokracie. Členové ústředního výkonného výboru dnes rozhodli o tom, že Kraus bude členem předsednictva.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek novinářům řekl, že pokud bude Krausova "pseudoaféra" brzo uzavřena, nic nebrání tomuto politikovi v dalším kariérním postupu. Připomněl, že Kraus na rozdíl od vicepremiéra Jiřího Čunka odstoupil, i když čelil pouze mediálnímu tlaku, nikoliv obvinění jako nyní šéf KDU-ČSL.

"Zachoval se na rozdíl od pana vicepremiéra Čunka jako chlap," řekl Paroubek o Krausovi, který podle něj nikoho nepoškodil a neporušil žádný zákon. "Kdyby ho porušil, tak nepochybně by policie a státní zastupitelství konaly, což se po roce a čtvrt nestalo," dodal.

Spolu s Krausem byli do předsednictva ČSSD zvoleni například předseda sněmovny Miloslav Vlček či ostravský primátor Petr Kajnar. Kajnar spolu s brněnským primátorem Romanem Onderkou, který byl v předsednictvu už dříve, získali také právo účastnit se zasedání stranického grémia.

Obchodní cesta do Ghany

Policie se začala zabývat takzvanou kakaovou aférou loni v lednu, když na obchodní cestu Krause, nyní odsouzeného podnikatele Františka Riga a rakouského podnikatele Alfreda Augustina do Ghany v roce 2001 upozornila Mladá fronta Dnes.

Kraus, kterého policie začala prověřovat pro podezření z praní špinavých peněz, pokusu o podvod a později i korupce, kvůli aféře rezignoval na funkce předsedy poslaneckého klubu ČSSD a rozpočtového výboru sněmovny. Složil také poslanecký mandát a v loňských volbách už nekandidoval. Ponechal si funkci předsedy ČSSD Libereckého kraje. Tamní sociální demokraté ho už dříve zvolili členem ústředního výkonného výboru.

Orgány činné v trestním řízení Krause neobvinily. Exposlanec tvrdí, že k uzavření jeho případu chybí už jen právní pomoc z Ghany. Problémem ale je, že smlouva o právní pomoci mezi Ghanou a Českem neexistuje. Protože nebyl obviněn, nejsou vyšetřovatelé vázáni žádnou lhůtou.